Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 czerwca 2020

Wystąpienie Prezydenta w Ustce

Dzień dobry,


Bardzo Państwu dziękuję za miłe przyjęcie i możliwość spotkania się z Państwem w tym tak charakterystycznym miejscu, jakim jest port w Ustce. Miejsce, które zna bardzo wielu naszych rodaków ze swoich wakacyjnych wyjazdów, ze swoich wczasów, przyjazdów wypoczynkowych tutaj nad Morze Bałtyckie – do znanej wszystkim i bardzo popularnej wśród naszych rodaków i wśród turystów Ustki. Ale dzisiaj, proszę Państwa jestem tutaj nie tylko, aby przez moment, chociaż cieszyć się ta piękną pogoda i pozdrowić wszystkich, którzy już maja tą przyjemność, że mogą tutaj w Ustce być. Jestem tylko tutaj na chwileczkę. Wiem o tym, że jest wielkie zainteresowanie kwestią bonu turystycznego, który został wstępnie przeze mnie ogłoszony, jako inicjatywa prezydencka we współpracy z rządem Rzeczypospolitej – we współpracy z Panią Premier Jadwigą Emilewicz. Pracowaliśmy nad tymi rozwiązaniami bardzo pilnie w ostatnim czasie, także we współpracy z Panią Prezes Gertrudą Uścińską – szefem ZUS. Cieszę się ogromnie, że mogę dzisiaj szczegóły dotyczące tego bonu ogłosić – dlatego że widzę duże zainteresowanie w ciągu ostatnich dni – nawet dzisiaj rano w jednej audycji w radio pani premier Jadwiga Emilewicz była o to pytana, podawała pewne informacje, ale ja teraz podam więcej szczegółów.


Zobacz także: Inicjatywa prezydencka: Bon turystyczny 500+ Przede wszystkim chcę powiedzieć jedno: mam nadzieję, że ten bon turystyczny będzie już w te wakacje. Ale uspokajam wszystkich, którzy się niepokoją, czy zdążą wydać te pieniądze czy nie. Bon będzie miał długi termin realizacji – będzie mógł zostać zrealizowany do końca 2021 roku, a więc nie trzeba go wydać w te wakacje, nie trzeba go wydać jesienią. Można go wydać wiosną przyszłego roku, można go wydać na ferie zimowe w przyszłym roku, można go wydać także na przyszłoroczne wakacje. Powtarzam jeszcze raz – bon od momentu, kiedy zostanie przyjęty przez polski parlament, podpisany przez Prezydenta – będzie do końca 2021 roku. A więc czasu na to, żeby wydać te pieniądze na usługę turystyczną w naszym kraju, będzie bardzo dużo. Wszyscy mogą być spokojni, że każdy, kto ten bon turystyczny będzie mógł uzyskać, będzie miał czas na to, żeby z niego skorzystać.


A teraz, na czym on będzie polegał. Tak jak zapowiadano, bon będzie skierowany do rodzin wychowujących dzieci. Jeżeli w rodzinie są dzieci, jeżeli ktoś wychowuje dzieci, będzie mógł na dzieci ten bon turystyczny otrzymać. To będzie 500 złotych na każde dziecko. Ponieważ szacujemy, że mamy w Polsce około 2,5 miliona, 2 miliony 400 tysięcy, rodzin wychowujących dzieci – z tego znakomita większość, bo prawie 2 miliony to są rodziny, które mają tych dzieci, co najmniej dwoje. Więc można śmiało mówić, że w 80 procentach będzie to co najmniej 1000 złotych dla rodziny. Taka będzie mniej więcej wartość tego świadczenia. Przy czym powtarzam, będzie to 500 złoty dla każdego dziecka na wypoczynek wakacyjny. W jaki sposób będzie można zrealizować te pieniądze? Bon będzie miał postać elektroniczną, cyfrową. Będzie uzyskiwało się go poprzez zarejestrowanie na platformie usług elektronicznych zakładu ubezpieczeń społecznych. Po zarejestrowaniu się, zgłoszeniu się na tej platformie, po zweryfikowaniu, że dotyczy to osoby uprawnionej do otrzymania bonu turystycznego – ten bon będzie przydzielany.

 

Będzie miał formę elektroniczną. W momencie, w którym Państwo zgłosicie się do usługodawcy – czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakaś imprezę turystyczną dla dzieci obóz, kolonie, rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie Państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji albo przy zakwaterowaniu. Tego czasu będzie więc więcej i wtedy będzie można z tego korzystać. Przy czym wypłacającym będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z czym bon ma postać dedykowaną  to nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i w związku z tym będą mogły być obojętnie na co wydane. Tak jest z 500 Plus – każdy może wydać 500 Plus na co uważa. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną. One będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem – mamy nadzieję – stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce i te podmioty będą te świadczenia, te pieniądze od Państwa otrzymywały. 

 

A więc: bon turystyczny będzie na dziecko w rodzinie. 500 zł. Będzie go można wykorzystać, mam nadzieję, już w te wakacje – do końca w 2021 roku, a więc będzie na to dużo czasu. Będą to różnego rodzaju usługi turystyczne: od noclegów w pensjonatach, hotelach, w gospodarstwach agroturystycznych, poprzez obozy, kolonie dla dzieci i inne usługi. Bon będzie, proszę Państwa, w formie elektronicznej. Trzeba będzie się zarejestrować na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam będzie weryfikowane uprawnienie. Tam będzie ten bon przydzielany, a następnie będzie można z tego bonu skorzystać, zgłaszając fakt posiadania takiego bonu usługodawcy. Pieniądze będą przez ZUS wypłacane bezpośrednio do tego, kto usługę turystyczną dla Państwa wykonał.

 

I ostatnia informacja: rozmawiałem przed chwilą z Panią Marszałek Elżbietą Witek. Pani Marszałek obiecała mi, że uczyni wszystko, co w jej mocy, żeby Sejm jeszcze przed tymi wakacjami tę ustawę o bonie turystycznym przyjął. W związku z tym, mam nadzieję, że ten projekt będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Oczywiście, apeluję do Senatu, żeby zaraz po tym, kiedy Sejm już tę ustawę przyjmie i ona trafi do Senatu, żeby Senat nie zwlekał 30 dni, tylko żeby jak najszybciej również podjął na tym prace, żeby ten bon turystyczny rzeczywiście w dyspozycji polskich rodzin zafunkcjonował jak najszybciej, żeby te pieniądze także jak najszybciej trafiły do naszej branży turystycznej, bo dzisiaj usługodawcy tak, jak tutaj w Ustce, na całym polskim wybrzeżu, w górach, nad jeziorami, w innych miejscach bardzo czekają na to, żeby turyści przyjechali. Bardzo czekają na to, żeby turyści przywieźli ze sobą pieniądze, żeby je zostawili. Mamy nadzieję, że bon turystyczny pomoże polskiej branży turystycznej, a przy okazji ułatwi rodzinom podjęcie decyzji o wakacyjnych wypoczynku, o wyjeździe dzieci na różne zorganizowane imprezy.

 

Szanowni Państwo!

Mam nadzieję, że to świadczenie przyda się i rodzinom, i branży turystycznej, że wszyscy będą z niego zadowoleni. Z tego miejsca, patrząc na tę piękną, słoneczną pogodę w Ustce, życzę wszystkim Państwu przyjemnego wypoczynku, przyjemnie spędzonego tutaj czasu. Mam nadzieję, że dzieci będą w tym roku miały dobre wakacje. 

 

Na zakończenie jeszcze raz życzę maturzystom, bo dzisiaj zaczęli jedną z największych życiowych prób – pewnie największą w dotychczasowym swoim życiu – życzę naszym maturzystom w całej Polsce, aby egzaminy poszły im jak najlepiej. Trzymam kciuki! Życzę rodzicom, żeby ze spokojem jakoś przeszli przez tę trudną próbę. Pamiętam z autopsji, kiedy córka zdawała maturę – to jest taka chwila, kiedy rodzic jest bezsilny. Życzę rodzicom, żeby jak najlepiej to wytrzymali, żeby wyniki uzyskane przez młodzież były jak najlepsze i żeby to był dla nich prawdziwy egzamin dojrzałości, po którym – w tym symbolicznym znaczeniu – rzeczywiście zaczną już dorosłe życie i nowy etap w swoim życiu, w swojej edukacji, będą dalej szli w przyszłość.

 

Jeszcze raz wszystkim Państwu dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Dziękuję bardzo!

 
Prezydent stoi w porcie w Ustce, w tle statki

Prezydent Andrzej Duda w porcie w Ustce

Poleć znajomemu