Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 września 2020

Prezydent: 81 lat temu zniszczona została wolna i niepodległa Polska

Szanowny Panie Komendancie Główny,

Szanowna Pani Generał,

Szanowni Panowie Generałowie Komendanci,

Szanowny Panie Wojewodo,

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowni Przedstawiciele Samorządu Terytorialnego,

Szanowny Panie Prezesie Instytutu Pamięci Narodowej,

Szanowni Panie i  Panowie Oficerowie, Funkcjonariusze, Żołnierze, Mieszkańcy Wytyczna,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

 

81 lat temu zniszczona została wolna i niepodległa Polska. 81 lat temu najeźdźcy niemieccy i sowieccy zniszczyli byt państwa polskiego, wyśnionego i wywalczonego przez pokolenie Powstańców Styczniowych, a później ich dzieci i wnuków, którzy tę niepodległą Polskę, brocząc własną krwią, zdołali odzyskać. Nie było szans obronić jej we wrześniu 1939 roku. Agresja, najpierw niemiecka, a potem zdradziecko, z drugiej strony – agresja sowiecka, były nie do odparcia.

 

Zobacz także: Wytyczno. Obchody 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę Wojna w osamotnieniu przeciwko dwóm wielkim militarnym potęgom nie dała się rozstrzygnąć na naszą korzyść. Takie były fakty i taka jest historia. Sowiecka wcześniej, a dziś rosyjska propaganda, próbuje nazywać tamten brutalny akt sowieckiej agresji ochroną dla mieszkańców Białorusi, Ukrainy. Wszyscy doskonale wiemy, że to nieprawda, a to miejsce jest najlepszym tego dowodem. Tak jak powiedział przed momentem pan Komendant Główny. To właśnie tutaj, w  Wytycznem oddziały korpusu Ochrony Pogranicza starły się z napastnikami, z sowiecką Armią Czerwoną, z jej pancernymi oddziałami, które wkraczały na tę ziemię. Dali im mężny odpór.

 

Polegli tutaj polscy żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, który był formacją elitarną, i który w tamtym wrześniu 1939 roku dał tego piękny i mężny dowód, broniąc Polski i jej mieszkańców. Walcząc zarówno przeciwko sowietom, jak i później także i przeciwko Niemcom pod Kockiem. Historia tej bitwy, a także 300-kilometrowego marszu grupy KOP, trwającego dwa tygodnie, połączonego z cały czas trwającymi walkami przeciwko Sowietom, to jeden z najpiękniejszych i najbardziej mężnych wydarzeń tamtego września 1939 roku.

 

Mówiło się, że Korpus Ochrony Pogranicza był formacją elitarną. Nie ma żadnych wątpliwości, że był – wtedy, zwłaszcza w tamtych dniach, pokazał to w sposób niezwykle wymowny, przez co bez wątpienia przeszedł do historii nie tylko Rzeczypospolitej, ale także do historii polskiej wojskowości. Tutaj jest ich upamiętnienie – tych żołnierzy, którzy wtedy polegli w walkach z Sowietami, a także tych żołnierzy, których Sowieci później zamordowali; zamordowali w Katyniu, zamordowali w Charkowie, w Miednoje i w bardzo wielu innych miejscach. Zamordowali zdradziecko, z nienawiści, z pogardy i z zemsty. Przede wszystkim z zemsty za to, co było sto lat temu, za to, że wielu spośród tych żołnierzy – a w szczególności oficerów - doskonale pamiętało, jak pędzili Sowietów na Wschód po wielkiej, zwycięskiej Bitwie Warszawskiej, która miała miejsce w sierpniu 1920 roku. Stalin nigdy tego nie zapomniał. Nie zapomniał tamtego wstydu, nie zapomniał tamtej przegranej, nie zapomniał tego, jak Polacy pędzili jego i jego żołnierzy. Ta zemsta była straszna, okrutna, nieludzka. Była ludobójcza. Dlatego, że była nie tylko zemstą, ale była także dążeniem do wymordowania polskiej inteligencji, a przez to do unicestwienia w przyszłości polskiego narodu.

 

To wszystko się nie udało. Nie udało się dlatego, że w polskim narodzie głęboko tkwił etos walki o niepodległą Polskę, głęboko tkwił etos oparty na wartościach, w których jako naród wzrastamy od ponad 1050 lat. To są wartości, które z pokolenia na pokolenie są przekazywane, a naszym obowiązkiem zawsze jest bronić i trwać przy nich, bo dopóki ich bronimy i trwamy, dopóty trwamy jako naród w tej części Europy i świata. Wierzę w to, że także dzięki ich męstwu, dzięki tej krwi tutaj i w innych miejscach przelanej, będziemy trwali wiecznie.

 

Szanowni Państwo!

 

Dziękuję za tę dzisiejszą uroczystość. Przede wszystkim z całego serca dziękuję władzom i mieszkańcom Wytyczna za to, że dbacie Państwo o to miejsce, dbacie Państwo o ten pomnik i o ten cmentarz, dbacie Państwo o ten wielki symbol męstwa i niezłomnej patriotycznej, żołnierskiej postawy żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Dziękuję także naszej dzisiejszej, współczesnej Straży Granicznej – formacji, która przejęła swój rodowód od Korpusu Ochrony Pogranicza, dla której żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, ich tradycja jest tym, na czym się opierają i w czym wzrastają. Dziękuję, że pamiętacie o tamtych żołnierzach, o ich bohaterstwie, o ich męstwie.

 

Cześć i chwała bohaterom! Cześć ich pamięci! Niech żyje Polska!

Wytyczno | Obchody 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę

Poleć znajomemu