Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 18 września 2020

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas akcji „sadziMy”

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda

Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowny Panie Wojewodo,
Szanowni Panowie Dyrektorzy,
Szanowny Panie Nadleśniczy,
Wszyscy Szanowni Państwo,
Drodzy Uczestnicy Tegorocznej Akcji,
Droga Młodzieży!

 

Bardzo cieszymy się, że akcję „sadziMY” – którą zainaugurowaliśmy wraz z Lasami Państwowymi w ubiegłym roku – mimo pandemii i przy ogromnym zaangażowaniu wszystkich Państwa udało się zorganizować, i jest to już druga edycja.

 

Z pewnością wszyscy pamiętamy straszliwy kataklizm, który miał miejsce w sierpniu 2017 roku. Był to chyba największy kataklizm w dziejach lasów polskich. Nawałnica, która przeszła wówczas od Śląska po Pomorze, uszkodziła ponad 70 tys. ha lasów; uszkodziła i zniszczyła wiele budynków. I to, co chyba najtragiczniejsze – w tejże nawałnicy życie straciło sześć osób, wśród nich dwie młode harcerki w Suszku, w Nadleśnictwie Rytel.

 

Zobacz także: Akcja „sadziMY” z Parą Prezydencką Ale przez ostatnie trzy lata po tej tragedii, której skutki są widoczne i dotkliwe do dzisiaj, udało się polskim leśnikom usunąć większość szkód, usunąć powalone drzewa i przygotować grunt pod nowe nasadzenia. Oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę, że tak olbrzymie przedsięwzięcie wymagało także wsparcia z zewnątrz, stąd także nasza obecność tutaj.

 

Wiemy, że tu, w Nadleśnictwie Lipusz, drewna z wiatrołomów było tyle, ile przy normalnej pracy pozyskuje się przez 15 lat. Ale rzeczywiście dzięki dobrej organizacji, dzięki profesjonalizmowi leśników udało się usunąć szkody i dzisiaj wszyscy razem mogliśmy posadzić sadzonki pod nowy las.

 

Szanowni Państwo, las to nasze wspólne dobro. Lasy to niezbędny czynnik równowagi ekologicznej, to czystsze powietrze, to jakże ważna dzisiaj retencja wody, a także poprawa obiegu wodnego; to wreszcie miejsce, w którym możemy odpocząć od miejskiego zgiełku i mieć kontakt z przyrodą, o czym wielu z nas przekonało się w czasie pandemii.

 

I właśnie dlatego, Szanowni Państwo, musimy wszyscy dbać o lasy. Bardzo chcielibyśmy, aby troska o lasy była czymś powszechnym i by jak najwięcej osób włączało się w akcję sadzenia i sprzątania lasu. Stąd też akcja, którą zapoczątkowaliśmy – my jako Para Prezydencka z Kancelarią Prezydenta oraz Lasami Państwowymi.

 

W ubiegłym roku, w kwietniu, byliśmy w Nadleśnictwie Rytel, gdzie wraz ze służbami mundurowymi, z harcerzami, wolontariuszami, uczniami zasadziliśmy 100 ha lasu. Muszę powiedzieć, że było to piękne święto obywatelskiej aktywności i wspólnego działania. Wszyscy razem pokazaliśmy, że jako wspólnota jesteśmy w stanie dokonać naprawdę wielkich rzeczy.

 

A dzisiaj w Nadleśnictwie Lipusz jesteśmy tutaj razem, by posadzić kolejne sadzonki. Nam udało się posadzić dzisiaj przez mniej więcej godzinę 101 sadzonek, policzyłam. To – oczywiście – nic w porównaniu do pracy, jaką Państwo wykonaliście. Mamy nadzieję, że sadzonki się przyjmą i wyrośnie z nich piękny las, który będzie służył następnym pokoleniom.

 

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim instytucjom i środowiskom, które włączyły się w tegoroczną akcję „sadziMY”. Bardzo gorąco dziękujemy żołnierzom, dziękujemy policjantom, dziękujemy strażakom, harcerzom, dziękujemy uczniom i wszystkim wolontariuszom, a przede wszystkim – oczywiście – leśnikom.

 

Bardzo dziękujemy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, dziękujemy również dyrekcjom regionalnym oraz Nadleśnictwu Lipusz, że mogliśmy się tutaj spotkać, by wspólnie zasadzić las.

 

Prezydent RP Andrzej Duda

Proszę Państwa, od samego początku mieliśmy wielką intencję, by akcja „sadziMY” była prowspólnotowa, by jednoczyła całe nasze społeczeństwo we wszystkich regionach naszego kraju. Przybywamy po raz drugi na te tereny, które zostały wtedy, w 2017 roku, dotknięte kataklizmem; chcemy, by wyrwa w tych pięknych lasach, która została dokonana przez przyrodę, jak najszybciej się zabliźniła; by te lasy jak najszybciej wróciły do swojej świetności.

To wymaga serca i wielkiego nakładu pracy. Właśnie dlatego my, jako Para Prezydencka, spotykamy się tu z Państwem. Ale ta akcja – chcę to bardzo mocno podkreślić – to przede wszystkim 430 nadleśnictw w Polsce i 17 regionalnych dyrekcji, w których dostępne są sadzonki drzew; milion sadzonek, które – mamy nadzieję – zostaną zasadzone przez naszych rodaków w całej Polsce.

 

Jesteśmy tu, ale apelujemy do wszystkich Polaków, do wszystkich, którzy mają serce dla polskich lasów, którzy kochają drzewa, przyrodę – a chyba niewiele jest takich osób, które nie mają tych pozytywnych uczuć wobec przyrody – by poszli do swojego nadleśnictwa, wzięli sadzonkę i zasadzili ją tam, gdzie wiedzą, że może wyrosnąć drzewo; że będzie mogło rosnąć, że będzie ono z pożytkiem dla nas i następnych pokoleń.

 

To bardzo ważne, bo to nie jest tylko na dzisiaj – że wyrośnie nam drzewo i będziemy mogli pod nim odpocząć. Jest to ważne też dla przyszłości, a także w najlepiej rozumianym pojęciu zasady zrównoważonego rozwoju. Dlaczego? Dlatego że drzewa nie tylko chłodzą, pozwalają usiąść w cieniu, pozwalają odpocząć, las nie tylko wewnętrznie uspokaja człowieka – ale przede wszystkim drzewa, las to proces fotosyntezy, oczyszczanie powietrza, produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla.

 

To ogromnie istotne także z powodu konieczności dziejowej, jaką jest konieczność ochrony klimatu, konieczność prowadzenia zrównoważonej gospodarki tak, by emisja CO2 była jak najmniejsza. Lasy tę emisję równoważą właśnie przez to, że pochłaniają dwutlenek węgla. Dlatego mają one absolutnie niezmierzoną wartość. Z tego względu zachęcamy wszystkich właśnie do udziału w akcji „sadziMY” – do sadzenia drzew, do wspierania działań polskich leśników. Polscy leśnicy sadzą rocznie pół miliarda drzew.

 

Dołączmy do tego wszyscy, by drzew było jeszcze więcej, by wysiłek rozwijania i rozbudowywania polskich lasów przełożył się na to, by zostały dla następnych pokoleń – bo prawda jest taka, że w głównej mierze sadzimy dla następnych pokoleń; zwłaszcza te jednoroczne drzewka, sosenki, które dziś sadziliśmy, będą pięknymi drzewami dopiero dla naszych dzieci, wnuków. Warto to zrobić, dlatego również dziękuję wszystkim, którzy dziś do tej akcji się przyczyniali, i zapraszam wszystkich naszych rodaków, by brali w niej udział.

 

Tak, ona się odbywa o takiej porze roku, w której wcześniej nie była planowana. Nie wiem, czy Państwo pamiętają, być może część z Państwa pamięta? O tej porze w zeszłym roku robiliśmy akcję „sprzątaMY”, bo w tym tygodniu mamy Dzień Sprzątania Świata. My także organizowaliśmy akcję „sprzątaMY”, zbieraliśmy śmieci w polskich lasach, zachęcaliśmy, by właśnie po sezonie letnim zabrać ze sobą worek, pozbierać śmieci, by las pozostał czysty, by był piękny także w przyszłym roku i także dla innych.

 

W związku z tym apeluję, aby to właśnie robić: by – z jednej strony – sadzić drzewa, ale z drugiej – także dbać o to, by las był piękny, czysty, by nie był zanieczyszczony śmieciami. Aby nigdy – po pierwsze – śmieci nie zostawiać w lesie wtedy, gdy tam jesteśmy, odpoczywamy czy spacerujemy, a po drugie – jeżeli widzimy, że gdzieś jest zaśmiecone, żeby się schylić i posprzątać. Warto, bo lasy są naszą wielką wartością.

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział. Dziękuję przede wszystkim za wielką organizację naszego dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że ten las będzie pięknie rósł dla nas i dla tych, którzy przyjdą po nas.
 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda

Jeszcze bardzo serdecznie chcieliśmy podziękować naszym współpracownikom z Kancelarii Prezydenta, bo – Kochani – bez Waszego zaangażowania i Waszych umiejętności logistycznych nie udałoby się zorganizować tej akcji. Bardzo, bardzo serdecznie Wam dziękujemy.
 

Prezydent RP Andrzej Duda

Dziękujemy bardzo.

Para Prezydencka stoi przed mikrofonem na tle lasu

Prezydent: Las to proces fotosyntezy, oczyszczanie powietrza, produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla.

Poleć znajomemu