Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 25 listopada 2016

Wystąpienie podczas wręczenia awansu generalskiego dla Ludwika Krempy

  |   Prezydent wręczył awans generalski weteranowi II wojny światowej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wręczył awans generalski weteranowi II wojny światowej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Szanowny Panie Generale, Nestorze Polskich Sił Powietrznych,

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowny Panie Wojewodo, Panie Prezesie,

Szanowni Państwo Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście,

 

To dla mnie wielki zaszczyt jako Prezydenta Rzeczypospolitej, że mogę dziś wręczyć tę nominację generalską człowiekowi, który z całą pewnością jest nestorem Polskich Sił Powietrznych, bohaterowi II wojny światowej, bohaterowi walki o wolność naszej ojczyzny.

 

Zobacz także: Prezydent wręczył awans generalski weteranowi II wojny światowej Odznaczonemu Orderem Virtuti Militari, odznaczonemu dwukrotnie Krzyżem Walecznych, temu, który 50 razy wzbijał się w powietrze po to, aby pełniąc służbę dla ojczyzny, walczyć o jej wolność na niebie w czasie II wojny światowej.

 

Panie Generale, z całego serca dziękuję za ten wielki czyn Pańskiego życia, serdecznie dziękuję za tę niezłomną postawę bohaterstwa w walce o wolność ojczyzny, tę postawę, która dziś jest wielkim przykładem dla polskich lotników, dla polskiej lotniczej młodzieży, dla sił powietrznych wolnej ‒ znowu ‒ Rzeczypospolitej.

 

Bardzo serdecznie dziękuję, że Pan Generał jako – także i dziś – już świadek historii, acz w świetnej kondycji mimo absolutnie niebywałego wieku już ponad 100 lat, cały czas jest otwarty na spotkania z młodzieżą, cały czas jest otwarty na dawanie świadectwa patriotyzmu, miłości ojczyzny, obowiązku służby, tego wszystkiego, co tak niezwykle ważne dla wychowania przyszłych pokoleń. Tego wszystkiego, co tak niezwykle ważne dla budowy silnego polskiego państwa.

 

Panie Generale, to nie tylko dla mnie wielki zaszczyt, ale także i wielka radość, że mogę się z Panem Generałem dziś spotkać, że mogłem wręczyć tę nominację generalską wraz z honorową szablą. Głęboko w to wierzę, że Pan Generał pozostanie jeszcze długo z nami jako człowiek aktywny, jako ten, który niesie to świadectwo, o którym wcześniej mówiłem, który jest dla polskiego lotnictwa postacią pomnikową.

 

Jeszcze raz z całego serca dziękuję Panu Generałowi. Gratuluję! Wszystkiego dobrego!

Poleć znajomemu