przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 listopada 2016

Andrzej Duda: Jednostka NATO w Szczecinie świetnie funkcjonuje

  |   Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Niemiec. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Ekscelencjo, Panie Prezydencie,

Szanowni Państwo,

 

Przede wszystkim bardzo chciałem podziękować i wyrazić ogromną radość z powodu obecności Pana Prezydenta znowu w Polsce ‒ dziś w Szczecinie, w siedzibie dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, działającego w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale składającego się nie tylko z państw Sojuszu.

 

Zobacz także: Prezydenci Polski i Niemiec w szczecińskim Korpusie NATO Są tutaj także oficerowie z Finlandii i ze Szwecji, a więc państw, które nie są członkami Sojuszu, ale są z Sojuszem blisko zaprzyjaźnione i blisko współpracujące.

 

Trzy państwa są w ramach tego dowództwa Wielonarodowego Korpusu państwami ramowymi od 1999 roku ‒ to Polska, Niemcy i Dania. I cieszę się ogromnie, że Pan Prezydent, głowa zaprzyjaźnionego z moim krajem państwa, naszego największego sąsiada, czyli Niemiec, jest dzisiaj obecny w Polsce, jest dzisiaj obecny w siedzibie tej jednostki. Bo ta jednostka bardzo dobrze funkcjonuje, świetnie wypełnia swoją rolę i jest coraz lepiej przygotowana do wykonywania zadań, także związanych z realizacją postanowień – przede wszystkim szczytu w Walii, myślę oczywiście o szczycie NATO, myślę o Newport, ale także i ostatniego szczytu NATO w Warszawie.

 

Jednostka w tej chwili przygotowuje się do tego, aby osiągnąć status jednostki wysokiej gotowości, trwają tutaj bardzo intensywne ćwiczenia, które – jak mówił nam pan generał Hofmann – są prowadzone praktycznie codziennie. Otrzymaliśmy z Panem Prezydentem taką bardzo po pierwsze obrazową, a po drugie skondensowaną relację na temat tego, w jaki sposób dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód przygotowuje się tutaj do realizacji swoich zadań, także do koordynacji właśnie dowództwa sił szybkiego reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

A dla mnie z punktu widzenia także tej obecności pana prezydenta Joachima Gaucka w Polsce tu właśnie, w Szczecinie, istotne jest jedno: a mianowicie mamy rok szczególny – rok 25-lecia zawarcia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaźni, i ta jednostka, ta wspólnota działania w ramach bezpieczeństwa regionalnego, ale w ramach bezpieczeństwa także i europejskiego, a można nawet mówić i szerzej – światowego, bo przecież Sojusz Północnoatlantycki ma charakter światowy, to – tak jak powiedziałem dzisiaj do Pana Prezydenta – taki modelowy przykład dobrego współdziałania państw.

 

Dla mnie to jest taki właśnie wyraz dobrego sąsiedztwa i ogromnie się cieszę z tego, że na koniec tego roku 25-lecia tu, w Szczecinie, w tej jednostce, spotykamy się z Panem Prezydentem, rozmawiamy o tym, jak ona funkcjonuje, rozmawiamy o tym, jak dobrze wygląda dzisiaj współdziałanie armii polskiej i armii Republiki Federalnej Niemiec, i rozmawiamy także o przyszłości, o tym, jak tę współpracę rozwijać.

 

Ona dzisiaj toczy się na całym szeregu płaszczyzn, m.in. właśnie tutaj, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód ‒ także poprzez działanie w ramach tego Korpusu i współdziałanie naszych oficerów, ale także i oficerów tego najwyższego szczebla, myślę tutaj o generałach. Jest pan generał Hofmann, z kolei ze strony polskiej jako zastępca dowódcy jest pan generał Król ‒ dajemy nasz wkład w bezpieczeństwo europejskie. Rozmawialiśmy dzisiaj z Panem Prezydentem właśnie o tym, jak będą dalej wyglądały europejskie sprawy, także w kontekście zbliżających się wyborów we Francji i w Niemczech. Rozmawialiśmy także o tym, jak powinna wyglądać dalsza współpraca pomiędzy Unią Europejską a NATO, która w naszym przekonaniu powinna być cały czas zacieśniana.

 

Jeszcze raz się ogromnie cieszę z tej wizyty Pana Prezydenta, dziękuję, Panie Prezydencie, za nią, bo to jest właśnie takie podkreślenie naszej przyjaźni, dobrych polsko-niemieckich relacji, także w dziedzinie bezpieczeństwa, także w dziedzinie współpracy naszych armii. Dziękuję.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.