Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 lutego 2021

Wypowiedź Andrzeja Dudy w firmie Celon Pharma S.A.

 

Dzień dobry, Szanowni Państwo!
 
Jesteśmy w niezwykłym miejscu w naszym kraju – jesteśmy w laboratoriach firmy Celon Pharma, która zajmuje się badaniami biotechnologicznymi, farmaceutycznymi, a także produkcją leków. Pod tym względem z całą pewnością jest jedną z absolutnie najnowocześniejszych firm w Polsce – jest w awangardzie innowacyjności pod tym względem.
 
Zobacz także: Wizyta w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. Wraz ze mną jest pan dr Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma, a zarazem właściciel większości akcji tej firmy, bo jest ona spółką giełdową, a przede wszystkim – co najważniejsze – jest firmą polską.
 
Pan Prezes założył Celon Pharma w 2002 roku, a więc można śmiało powiedzieć – patrząc na ten niezwykle imponujący rozwój – jest to firma bardzo młoda. A jednocześnie mająca już bardzo poważny dorobek właśnie w świecie farmaceutycznym, w świecie leków – nie tylko ich produkcji, ale przede wszystkim badań nad lekami.
 
Centrum Badawczo-Rozwojowe powstało w 2006 roku, wtedy były jego początki. Od tamtego czasu badania są prowadzone. Dziś pracuje tu 160 naukowców, z których bardzo wielu ma już stopień doktora – są to chemicy, biolodzy, biolodzy molekularni, biotechnolodzy, którzy tu, w laboratoriach firmy Celon Pharma, codziennie prowadzą badania nad lekami.
 
W tej chwili prowadzi się tu 15 innowacyjnych projektów lekowych, a więc cały czas trwa praca nad 15 różnymi preparatami lekowymi, spośród których pięć jest już w tej chwili na etapie badań klinicznych. Co najważniejsze – są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, neuropsychiatrycznymi, a także lekami przeciwko koronawirusowi.
 
Patrząc dziś na sytuację w naszym kraju, w Europie i na świecie, ten element badań dla nas – zwykłych ludzi; tych, którzy czekają na to, kiedy będą preparaty, które nas uchronią, wyleczą z koronawirusa – jest najważniejszy.
 
Przed chwilą miałem wielką przyjemność, że mogłem zobaczyć i obiekt, i laboratoria. Pan Prezes pokazywał mi kolejne pracownie, w których trwają badania; rozmawiałem z naukowcami, którzy na co dzień je prowadzą.
 
Rzeczywiście jest to wielka nadzieja nie tylko dla nas, nie tylko dla Polski – ale śmiało można powiedzieć, że także dla Europy i świata. Dlatego że te leki przeciwko covidowi będą miały kilka wariantów, o czym Pan Prezes z całą pewnością za moment powie. Ale przede wszystkim polska firma prowadzi tu badania od zera – jest to całkowicie nasz dorobek, polskiej myśli, polskich rąk.
 
A przede wszystkim jest to rzeczywiście ogromna nadzieja na przyszłość, na rozwój polskiej farmacji. Bo urządzenia, które tu Państwo widzą, to absolutny światowy top. Są to urządzenia, dzięki którym badania prowadzi się w najlepiej wyposażonych laboratoriach na świecie. I takimi właśnie laboratoriami tutaj – u nas w kraju, pod Warszawą – dysponuje Celon Pharma.
 
Cieszę się niezwykle, że firma rozrasta się, rozwija. Pan Prezes planuje, że już w stosunkowo niedługim czasie nie 160, a nawet 350 naukowców będzie pracowało w firmie. Dziś cała firma to 500 pracowników. Rozwój firmy cały czas trwa. Widzą Państwo te piękne obiekty z dalszymi planami rozwojowymi.
 
Tak że z całego serca gratuluję, Panie Prezesie, i trzymam kciuki, by badania się powiodły, byśmy – jak Pan Prezes zapowiadał – w 2022 roku mogli już zobaczyć na rynku preparat przeciwko koronawirusowi. Natomiast byście Państwo do badań klinicznych – jak to jest planowane – mogli przystąpić już w trzecim kwartale tego roku.

Prezydent: To wielka nadzieja nie tylko dla nas, nie tylko dla Polski – ale śmiało można powiedzieć, że także dla Europy i świata.

Poleć znajomemu