Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 marca 2021

Prezydent: To dla mnie radosna chwila

Szanowny Panie Premierze,
Szanowna Pani Minister,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Otwocka,
Szanowni Członkowie Samorządu Miejskiego,
Szanowni Członkowie Samorządu Powiatowego,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Wielce Szanowna Pani Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Otwocku,
Wszyscy Szanowni Państwo!
 
Muszę powiedzieć, że bardzo się cieszę. Jest to dla mnie zwyczajnie po prostu radosna chwila, że właśnie dziś – także w Dniu Kobiet, gdy składamy życzenia wszystkim paniom, życząc im wszystkiego dobrego, zdrowia, a zwłaszcza pomyślności i wszelkiego dobra – mogłem podpisać ustawę, która w gruncie rzeczy jest dobrem.
 
Zobacz także: Ustawa o tzw. 14. emeryturze podpisana Bo jeżeli ludzie otrzymujący świadczenia emerytalne i rentowe w naszym kraju dostają dodatkowe pieniądze, za które mogą zrealizować swoje potrzeby – a wśród nich jest przecież tak wiele kobiet – to jest to na pewno chwila dobra; i dla mnie, jako Prezydenta Rzeczypospolitej, niezwykle radosna.
 
Radosna także dlatego, że ponad 1,5 roku temu rozmawialiśmy dokładnie na temat rent i emerytur z Panem Premierem i Panią Minister, że jest konieczność podnoszenia tych świadczeń, konieczność czynienia wszystkiego, by te świadczenia były jak najwyższe.
 
Przytaczałem wtedy historie, które zdarzały mi się w czasie spotkań w całej Polsce przez ostatnie pięć lat, gdy podchodzili do mnie seniorzy i szeptali – bez żadnych pretensji, żadnym roszczeniowym tonem – „Dziękujemy, że daliście naszym dzieciom i wnukom 500+, ale nie zapominajcie o nas, my też mamy bardzo skromne świadczenia, też potrzebujemy wsparcia”.
 
I najpierw ta przełomowa chwila, gdy udało się po raz pierwszy wypłacić 13. emeryturę. Ta gigantyczna kwota wtedy prawie 12 mld, która wędrowała do kieszeni emerytów i rencistów w całej Polsce, zrobiła na mnie – pamiętam – ogromne wrażenie. Pomyślałem: „Boże, to takie kwoty, że trudno sobie to w ogóle wyobrazić w skali kraju. Po prostu nie jesteśmy w stanie miesięcznie czemuś takiemu podołać. To niemożliwe, by tak podnieść świadczenia, aby ta kwota dodatkowa była co miesiąc. Dobrze, gdyby udało się choć raz na rok”.
 
Już w następnym roku zapada decyzja – właśnie także po naszym spotkaniu i uzgodnieniach – że będzie specjalna ustawa, która wprowadzi 13. emeryturę jako doroczne świadczenie gwarantowane. W drugiej połowie lutego zeszłego roku podpisywałem w Żyrardowie ustawę i mimo zaczynającej się pandemii koronawirusa zobowiązanie do wypłaty 13. emerytury zostało zrealizowane.
 
I wtedy też po raz pierwszy do opinii publicznej zaczęła się przebijać informacja, że może będzie 14. emerytura. Pan Premier mówił o tym 19 listopada po posiedzeniu Rady Ministrów – że uczynimy wszystko, by wprowadzić 14. emeryturę. Zapowiadałem to wtedy, w trakcie swojego wystąpienia po podpisaniu ustawy o 13. emeryturze.
 
Ale wielu nie wierzyło, że to będzie możliwe. Śmiałem się wtedy – mówiłem, że chciałbym, aby można było te świadczenia podnosić później co miesiąc, żeby była 15. i 16. emerytura. Mało kto wierzył w 14.
 
Dziś staje się ona faktem i bardzo dziękuję Panu Premierowi i Pani Minister za to, że dotrzymujemy słowa; że ta 14. emerytura jest; że będzie kolejne świadczenie. Tym razem takie, które trafi do rąk emerytów i rencistów przed Bożym Narodzeniem – jak 13-tka trafia przed Wielkanocą, tak 14-tka trafi w listopadzie tego roku, przed Bożym Narodzeniem.
 
1250 zł 88 gr, a więc najniższa emerytura, która zostanie wypłacona wszystkim emerytom, których miesięczne świadczenie brutto nie przekracza 2900 zł. A później aż do 4150 zł stopniowo obniżana, tak że świadczenia nie dostaną tylko ci, którzy mają powyżej 4150 zł brutto miesięcznego świadczenia. Ale to jest zaledwie 6 proc. emerytów w Polsce – ci, którzy mają wyżej. Prawie 94 proc. otrzymuje świadczenie mieszczące się w tej kwocie, a więc otrzyma 14. emeryturę.
 
Panie Premierze, jeszcze raz dziękuję. To było zobowiązanie, o którym śmiało mogę mówić, że było także moim zobowiązaniem wyborczym. Dziękuję, że już w pierwszym roku drugiej kadencji udaje się tego zobowiązania dotrzymać. To wielka sprawa, że dzieje się to w czasie pandemii, gdy kraj przeżywa trudności.
 
Mimo wszystko z pełną odpowiedzialnością znaleźliśmy pieniądze potrzebne tak ważnej dla nas grupie społecznej – dla ludzi, którzy przepracowali całe swoje życie, zawodowo poświęcali się, pracując dla Rzeczypospolitej. Oni także mają dziś coraz bardziej godne życie. Bo przecież 13., a teraz 14. emerytura dodane razem podnoszą w efekcie średnią wysokość rocznej emerytury. Z całego serca za to dziękuję i ogromnie się cieszę.
 
A wszystkim Paniom z tego miejsca jeszcze raz chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Życzę Paniom zdrowia, wszelkiej pomyślności, szczęścia: zarówno w sprawach osobistych, jak i zawodowych – Paniom, które jeszcze pracują. A przede wszystkim życzę, aby były Panie traktowane elegancko, z godnością i szacunkiem każdego dnia.
 
Dziękuję.
Prezydent stoi przed mikrofonem, gestykuluje

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania ustawy o tzw. 14. emeryturze

Poleć znajomemu