Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

30-lecie Giełdy Papierów Wartościowych

 

Trzydzieści lat temu w Warszawie odrodziła się Giełda Papierów Wartościowych. Świętujemy ten jubileusz z satysfakcją i dumą. Warszawską Giełdę można wręcz uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Rzeczypospolitej wolnego rynku. Powiedziałbym nawet więcej – jest ona jednym z symboli wolnej Polski.

 

Tutaj, na warszawskim parkiecie, Polska wytyczyła drogę, która może być lekcją i inspiracją dla innych narodów. Dla wszystkich ludzi w świecie, rozumiejących wagę wolności ekonomicznej. To niezwykle wymowny znak, że warszawska Giełda – serce wolnego rynku – rozpoczęła swoją działalność w dawnej siedzibie partii marksistowskiej, w centrali komunistycznej władzy. Była to miara historycznego przełomu, jak niektórzy mówili – swoisty chichot historii. Giełda rośnie wraz z polskimi osiągnięciami, wraz z rozwojem naszej gospodarki. Na pierwszej sesji giełdowej mieliśmy debiut pięciu spółek i obroty na niecałe 2000 złotych – dzisiaj na obu parkietach GPW są notowane akcje i obligacje ponad 800 emitentów o łącznej kapitalizacji biliona stu miliardów złotych.

 

Polska Giełda, zdecydowany lider w Europie Środkowo-Wschodniej, jest także probierzem możliwości gospodarczych całego naszego regionu. Cieszę się, że GPW ma aspiracje, aby być regionalnym hubem dla młodych spółek technologicznych. Ogromne szanse regionalnej współpracy, pomnożenia naszego potencjału i umocnienia unijnej spójności, niesie inicjatywa Trójmorza – partnerstwa gospodarczego i wspólnych inwestycji w obszarze między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Cieszę się, że w zeszłym roku w Krakowie odbyła się konferencja giełd Trójmorza.

 

Życzę warszawskiej Giełdzie dalszego znakomitego rozwoju. Życzę wielu spektakularnych debiutów na obu parkietach GPW – z Polski i z całego regionu, zwłaszcza tak zwanych jednorożców, czyli spółek z branży technologicznej z przychodem na poziomie miliarda dolarów lub wyższym. Życzę, aby Giełda Papierów Wartościowych była miejscem, które odzwierciedla sukces polskiej gospodarki. Ośrodkiem, z którego płyną impulsy dla umacniania naszej konkurencyjności i innowacyjności, gdzie promowany jest patriotyzm gospodarczy, gdzie następuje upowszechnianie własności i stymulowany jest polski dobrobyt. W imieniu Rzeczypospolitej, składam wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili i przyczyniają się do pięknych osiągnięć warszawskiej Giełdy. Wszystkiego najlepszego!

 

prezydent, w tle flaga Polski

Prezydent RP Andrzej Duda

Poleć znajomemu