przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 12 grudnia 2016

Wystąpienie podczas spotkania z uczestnikami konferencji naukowej poświęconej problematyce fal grawitacyjnych

Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z uczestnikami konferencji naukowej poświęconej problematyce fal grawitacyjnych (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Państwo Profesorowie,

ale przede wszystkim Wspaniali, Wybitni Panowie Profesorowie uhonorowani dzisiaj wysokimi odznaczeniami państwowymi!

 

Bardzo serdecznie dziękuję i chcę powiedzieć, że jestem bardzo dumny z tego, że mogłem jako Prezydent Rzeczypospolitej objąć tę konferencję fizyków honorowym patronatem. Bardzo się cieszę z tego powodu, chociaż muszę powiedzieć, że nie jestem ‒ delikatnie rzecz ujmując ‒ specjalistą w tej dziedzinie, nie znam się na fizyce i z pewnym takim czasem wręcz niedowierzaniem słucham tego, co mówią do mnie specjaliści, którzy te zagadnienia rozumieją i je czują. Zobacz także: Prezydent odznaczył wybitnych naukowców

 

 

Natomiast jedna rzecz z całą pewnością jest niezwykła, a mianowicie to, co Pan Profesor powiedział przed momentem: że fizyka opisuje, odkrywa dla nas – chociaż nie są to wynalazki – to, co zdarzyło się bardzo często przed wieloma milionami lat i co do dzisiaj stanowi istotny mechanizm otaczającej nas rzeczywistości. Rozpoznanie tych zjawisk powoduje niebywałą liczbę możliwości dla człowieka co do rozwoju technologicznego, co do tego, co nazywamy postępem. W istocie zatem dzieło fizyków jest niezwykle ważne i powiedziałbym, że ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju ludzkości w tym, co nazywamy współczesnością, nowoczesnością, w tym wszystkim, dzięki czemu nasz świat rzeczywiście w istotny sposób postępuje do przodu.

 

Ogromnie się cieszę, że pan profesor Andrzej Trautman razem z panem profesorem Rogerem Penrose’em, od lat w tej dziedzinie razem współpracując, dokonali tak wielu przełomowych kroków. Jak słyszymy, dziesięciolecia naukowego zainteresowania falami grawitacyjnymi ‒ czymś, co jak przed momentem mówił Pan Profesor, tak naprawdę w ogóle nie było wiadomo, czy istnieje ‒ po latach żmudnych badań doprowadziły do tego, że udało się udowodnić ich istnienie. Także dzięki rozwojowi technologii ‒ bo właśnie dzięki istnieniu tak wielkich urządzeń detekcyjnych możliwe było ostateczne ustalenie i udowodnienie ich istnienia, udowodnienie możliwości detekcji tych fal. Więc nauka cały czas postępuje do przodu. Dla mnie wielką satysfakcją jest to, że także i polscy uczeni, tak jak właśnie pan profesor Andrzej Trautman odznaczony tu dzisiaj dosłownie przed momentem, biorą w tym rozwoju światowej nauki ‒ w najbardziej wysublimowanym tego słowa znaczeniu – udział.

 

Jest to dla mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej dzisiaj wielka duma. Muszę powiedzieć, że bardzo często, właściwie zawsze, gdy wręczam nominacje profesorskie, mówię, że czekam na to, by ktoś z Państwa zdobył Nagrodę Nobla. Zakładam więc, że także i ta profesura, którą Państwu przekazuję, jest tylko wstępem do tego wielkiego kroku, którym ma być Nobel dla Rzeczypospolitej. Jeżeli patrzymy na dziedziny, w których Nagrodę Nobla można otrzymać, i dziedziny, na które świat naukowy tak szczególnie zwraca uwagę, to fizyka matematyczna w takich właśnie obszarach jak fale grawitacyjne jest tym, co szczególnie się obserwuje. Albowiem rzeczywiście tutaj odkrycia mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju ludzkości, i to pod wieloma względami. Dlatego ogromnie się cieszę z tego, że spotkał mnie dzisiaj jako Prezydenta ten zaszczyt, że z Panami Profesorami mogę się tutaj spotkać, że mogę ich uhonorować.

 

Cieszę się, że na sali są obecni także młodzi polscy naukowcy, adepci fizyki, jeżeli pojmujemy ją tak jak obecni tutaj na sali koryfeusze nauki ‒ Państwo dopiero się uczą, dopiero przygotowują. Cieszę się, że przy boku tak wspaniałych uczonych – bo to już nawet nie tyle jest nauka, to są uczeni – mogą Państwo swoje talenty doskonalić. Wierzę w to, że stopniowo będziecie przejmowali ten kaganek wiedzy i oświaty, który Panowie Profesorowie przed nami niosą. Bo to jest właśnie dokładnie taka płonąca lampka oświaty ‒ ona oświetla nam coś, co już istnieje, i właśnie dzięki temu, że ona to oświetla, możemy to zobaczyć, choć wcześniej nikt tego nie widział.

 

Jeszcze raz bardzo się cieszę, jeszcze raz bardzo serdecznie Panom Profesorom gratuluję, dziękuję za obecność w Pałacu Prezydenckim i życzę jeszcze wielu wspaniałych odkryć na drodze tej fizyki dotyczącej fal grawitacyjnych. Mam nadzieję, że wychowają Panowie kolejne pokolenia młodych naukowców, którzy z czasem staną się właśnie uczonymi, czyli tymi, którzy stanowią dla młodych tych przewodników i wskazują im kierunki, w których podążać jest najlepiej dla pożytku ludzkości. Może to brzmi bardzo górnolotnie, ale jest to pożytek dla całej ludzkości ‒ bardzo serdecznie za to dziękuję.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.