Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 25 czerwca 2021

30. rocznica uzyskania niepodległości przez Republikę Słowenii

 

Spoštovani gospod predsednik, dragi Borut,

 

W imieniu swoim, Małżonki, moich współpracowników oraz całego Narodu Polskiego składam na Twoje ręce wszystkim Słowenkom i Słoweńcom najserdeczniejsze gratulacje z okazji 30. rocznicy ustanowienia wolnej, niepodległej i demokratycznej Republiki Słowenii.

 

Przed 30 laty spełniły się sny i marzenia pokoleń rodaków wielkiego Franceta Prešerna, którego wiersz nieprzypadkowo stał się słoweńskim hymnem narodowym. Nie byłoby to możliwe bez wspólnego wysiłku tysięcy zwykłych Słowenek i Słoweńców, których niezależnie od osobistych doświadczeń i sympatii połączyła wola decydowania o własnym losie. Nie byłoby możliwe bez ich determinacji i gotowości do poświęceń, okazanych w dramatycznych dniach wojny w obronie właśnie ogłoszonej niepodległości.

 

My Polacy, i ja osobiście, z ogromnym podziwem odnosimy się do postawy Słoweńców, którzy zachowali swoją tożsamość, swój język i swoją kulturę – wszystko to, co przez dziesięciolecia stanowiło fundament wytrwałego dążenia do bycia gospodarzami na własnej ziemi.

 

Pragnienie wolności, przywiązanie do tradycji i poczucie przynależności do swoich lokalnych wspólnot czyni nasze dwa słowiańskie narody szczególnie bliskimi sobie.

 

A przecież łączą nas nie tylko doświadczenia historyczne, ale przede wszystkim coraz bardziej intensywna współpraca polityczna i  gospodarcza w ramach Inicjatywy Trójmorza i Unii Europejskiej, a także wojskowa w NATO. To na czym budujemy nasze przyjazne kontakty, to również wspólne dziedzictwo kulturowe i artystyczne – goszcząc w Lublanie czułem się tam jak w domu, tyle dostrzegałem podobieństw do mojego rodzinnego Krakowa.

 

Chciałbym jeszcze raz z całego serca życzyć obywatelom niepodległej Słowenii pomyślności, pokoju i dostatku.

 

Srečen rojstni dan, Slovenija! Vse najboljše!

prezydent pozuje do zdjęcia na tle flag Polski i Słowenii

Prezydent RP Andrzej Duda

Poleć znajomemu