Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 21 czerwca 2021

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas akcji „sprzątaMY”

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda

Szanowni Państwo,
Drodzy Uczestnicy tegorocznej akcji „sprzątaMY”!

Przede wszystkim chcielibyśmy bardzo, bardzo serdecznie podziękować młodzieży, harcerzom, również nauczycielom za niezwykłe zaangażowanie w sprzątanie lasu.
 

Z wielką radością i satysfakcją bierzemy udział w akcji „sprzątaMY” po raz drugi. A cieszymy się tym bardziej, bo w ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa tej akcji nie udało się zorganizować. Ale tym razem ponownie możemy się spotkać z leśnikami, wolontariuszami i wszystkimi, którym leży na sercu dobro polskich lasów i piękno naszej przyrody.
 

Akcja, którą zainaugurowaliśmy w 2019 roku, jest – naszym zdaniem – ważna i nadal potrzebna. Lasy są naszym wspólnym dobrem, z którego wszyscy korzystamy. To miejsce, gdzie możemy odpocząć od miejskiego zgiełku, obcować z przyrodą, wyciszyć się.
 

Zobacz także: Akcja „sprzątaMY” z udziałem Pary Prezydenckiej O tym, jak las jest ważny i potrzebny, szczególnie przekonaliśmy się podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa, gdy został wprowadzony zakaz wstępu do lasów i bardzo dotkliwie to odczuwaliśmy. Wszyscy – jak powiedziałam – korzystamy z lasu. Las jest również ostoją dzikiej przyrody, dlatego o las powinniśmy wspólnie zadbać, o co gorąco apelujemy do wszystkich naszych rodaków.
 

Szanowni Państwo!

Mimo ogromnej pracy polskich leśników, którzy co roku wywożą z lasów – proszę sobie wyobrazić – 100 tys. metrów sześc. śmieci, największym problemem obszarów leśnych jest nadal ich zaśmiecanie.
 

Musimy sobie uświadomić, że pozostawione w lesie śmieci stanowią ogromne zagrożenie dla żyjących w lasach zwierząt. Powodują również skażenie gleby i wód gruntowych, a także pożary. Wreszcie powinniśmy wiedzieć o tym, że niektóre z pozostawionych śmieci nigdy same się nie rozłożą, a niektóre będą potrzebowały na to setek, a nawet tysięcy lat. Może warto przytoczyć tu kilka przykładów: choćby opona samochodowa – a również opony samochodowe są wyrzucane do lasu – rozkłada się 300-500 lat, a szklana butelka nawet kilka tysięcy lat.
 

Tak że bardzo serdecznie apelujemy do wszystkich, by nie zaśmiecać lasów, by absolutnie nie wywozić śmieci do lasu. To nie jest dziedzictwo, które chcielibyśmy po sobie zostawić.
 

Prezydent RP Andrzej Duda

Szanowni Państwo!
 

Przede wszystkim bardzo dziękujemy za zorganizowanie tej akcji i za uczestnictwo w niej naszej młodzieży. Ogromne podziękowanie dla Was, Kochani, ogromne podziękowanie dla Waszych opiekunów, dla dyrekcji szkół – dziękujemy za to z całego serca. Bardzo dziękujemy Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej, dziękujemy druhnom i druhom.

Dziękujemy przede wszystkim Lasom Państwowym, które są organizatorem tej akcji, bez którego ta akcja w ogóle nie mogłaby się odbyć. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że – po pierwsze – utrzymują Państwo las, że dbacie o niego, a po drugie – pomagacie nam właśnie w ten sposób, że możemy dzięki Wam tę akcję prowadzić. Dziękujemy też młodzieży bardzo związanej z polskimi lasami i uczącej się na polskich leśników.
 

Bardzo dziękujemy również przedstawicielom rządu, wszystkim Państwu Ministrom na czele z panem ministrem Edwardem Siarką, który jest odpowiedzialny za nadzór nad Lasami Państwowymi. Panie Ministrze, bardzo dziękujemy za pomoc, za wsparcie, także za obecność dzisiaj.
 

Szanowni Państwo,
Drodzy Młodzi Przyjaciele!
 

Każdy, kto dziś przechodził przez ten las i zbierał śmieci, widział, że nie było ich tak bardzo dużo. Ale jednak były. I łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest miło, gdy znajdujemy w lesie śmieci, zwłaszcza wtedy, gdy przyszliśmy wypocząć w piękne miejsce w lesie, nad wodą czy w górach, i znajdujemy tam śmieci, puste puszki, butelki, papiery, wyrzucone pudełka. Z reguły nie jest to miłe, nie wygląda to fajnie, nie czujemy się w takim środowisku dobrze.

Ale przede wszystkim popatrzmy na siebie i pamiętajmy, że gdy idziemy do lasu – czy po to, by wypocząć, pospacerować, czy zbierać grzyby, jagody, maliny, czy w jakimkolwiek innym celu – postarajmy się zostawić ten las w stanie co najmniej tak samo dobrym, jak go zastaliśmy. To znaczy – nie zostawiajmy nic w lesie, zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy. Nie zostawiajmy nic po sobie. To jest najważniejsze! Jeżeli tak będzie, to lasy w Polsce – w całym naszym kraju – będą dużo czystsze niż to, co można dziś zobaczyć.
 

Lasy Państwowe bardzo dbają o polskie lasy. To, co przed chwilą Agatka powiedziała, te 100 tys. metrów sześc. śmieci rocznie, które wywożą Lasy Państwowe, kosztuje 20 mln zł. Ogromna kwota, która mogłaby być spożytkowana na inne cele, jest wydawana właśnie na to, by sprzątać lasy.
 

Dziękuję wszystkim młodym ludziom, wolontariuszom, którzy się w tę akcję razem z nami zaangażowali. Dzięki nim będzie możliwe oczyszczenie jeszcze jednego lasu w naszym kraju.
 

Jeżeli ktoś może zorganizować taką akcję wśród znajomych, przyjaciół, u siebie w szkole czy wspólnie na obozie harcerskim, by posprzątać las w jakimś miejscu, będę za to bardzo wdzięczny i będziemy się bardzo cieszyli. Dlatego że to bardzo ważne, by lasy w Polsce były rzeczywiście prawdziwymi, urokliwymi miejscami wypoczynku i rekreacji. Chyba nam wszystkim o to chodzi.
 

Bardzo dziękuję, że zaangażowaliście się w tę akcję. Bardzo dziękuję, że pomagacie. Będę wdzięczny, jeżeli opowiecie swoim przyjaciołom i znajomym, że warto angażować się w sprzątanie lasu.
 

Mamy dwie takie akcje, które organizujemy właśnie wspólnie z Lasami Państwowymi, z ministerstwem: to dzisiejsza akcja „sprzątaMY” – jak Agata powiedziała, po raz drugi przez nas wspólnie organizowana, ale także akcja „sadziMY”, nie mniej ważna.
 

Potrzebujemy nowych lasów ze względu na to, że lasy pomagają nam chronić klimat i powietrze, zapewniają nam właśnie możliwość wypoczynku i rekreacji. Ale po prostu sadzimy je także po to, byśmy mieli więcej terenów zielonych, których wszyscy bardzo potrzebujemy. Zachęcamy Was.
 

Będziemy jeszcze organizowali akcję „sadziMY”. Gdy jest ta akcja, to zawsze w nadleśnictwach w całej Polsce są do wzięcia sadzonki – można posadzić je w miejscach, gdzie jest to możliwe, np. na swoje posesji. Zachęcamy, by sadzić las. Potrzebujemy w Polsce jak najwięcej lasów. Dziękujemy Wam z całego serca za to, że o nie dbacie – że dbacie o polską przyrodę.
 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda

Brawa dla Was!

Para Prezydencka stoi przed mikrofonem na tle lasu

Para Prezydencka podczas akcji „sprzątaMY”

Poleć znajomemu