Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 21 lipca 2021

Wystąpienie Prezydenta podczas obchodów Święta Policji

 

Szanowna Pani Marszałek,
Szanowny Panie Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Szanowne Panie i Panowie Ministrowie
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie na czele z Panami Przewodniczącymi Komisji,
Czcigodny Księże Arcybiskupie oraz Księża Kapelani,
Szanowni Panowie Generałowie, Szanowne Panie i Panowie Oficerowie, Funkcjonariusze,
Szanowni Panowie Przewodniczący związków zawodowych na czele z Panem Przewodniczącym Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku „Solidarność”,
Wszyscy Wielce Szanowni Państwo, Cywilni Pracownicy Policji,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

Bardzo dziękuję Panu Komendantowi za przyjęcie z jednej strony zaproszenia do Belwederu, do tego miejsca, które jest najbardziej tradycyjną siedzibą Głowy Polskiego Państwa, gdzie urzędował m.in. marszałek Józef Piłsudski. I bardzo dziękuję za zaproszenie, za to, że mogę być dzisiaj z Państwem, że mogłem nie tylko wręczyć nominacje generalskie, ale że mogłem także wyróżnić policjantów. Tych, którzy zasłużyli sobie na to wyjątkową służbą, wyjątkową pracą, wyjątkową postawą, bardzo często niezwykłą, bohaterską w służbie drugiemu człowiekowi, w ratowaniu życia drugiego człowieka. Z całego serca za to Państwu dziękuję jeszcze raz i gratuluję.

 

Zobacz także: Centralne obchody Święta Policji Odznaczenia państwowe z okazji Święta Policji Gratuluję Panom Generałom tych nominacji w Święto Policji, które tak bardzo mocno jest wpisane w odzyskanie przez Polskę niepodległości. To był 1919 rok, zaraz po jej odzyskaniu, kiedy jako jeden z najważniejszych organów państwowych, służb państwowych powstała właśnie policja, potrzebna do utrzymania porządku, potrzebna do funkcjonowania państwa. Tak było od samego początku, tak jest również dzisiaj. Spełniacie Państwo wyjątkową, niezwykle ważną rolę. Stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, służąc narodowi i Rzeczypospolitej, także ryzykując życie.

 

Dziękuję za tę służbę z całego serca. Mówię to w szczególnym czasie, kiedy przez cały czas jeszcze jesteśmy dotknięci pandemią korona irusa, kiedy odbywacie Państwo niewyobrażalną służbę, bo jeżeli popatrzy się na statystyki tej służby, w ciągu ostatniego półtora roku, to aż trudno uwierzyć w to, że można było wykonać aż tak tytaniczne zadanie. Ponad 76 milionów, do tego jeszcze 600 tysięcy sytuacji, w których sprawdzaliście Państwo Funkcjonariusze, czy przestrzegane są zasady kwarantanny. Osiemset pięćdziesiąt tysięcy skontrolowanych pod tym względem pojazdów w związku z pandemią koronawirusa, ponad 450 tysięcy obiektów, w których dokonaliście Państwo kontroli. Wielka służba, która była przez cały czas realizowana. Tak, z narażeniem zdrowia, tak,z narażeniem życia. Trzynaście tysięcy funkcjonariuszy właśnie w związku z wykonywaniem służby zaraziło się koronawirusem, w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Jak powiedział Pan Komendant Główny, niestety, 21 spośród nich i 27 pracowników cywilnych policji zapłaciło cenę życia za swoją pracę i za swoją służbę. Pamiętamy o nich i jesteśmy im ogromnie wdzięczni.

 

Ale dziękuję także wszystkim tym, którzy służyli, dziękuję wszystkim tym, którzy byli chorzy, wyzdrowieli i pewnie wielu z nich do dzisiaj cierpi na skutki, jakie wywołał w ich organizmach korona wirus. Dziękuję Państwu za to, żeście służyli nawet w najgorszych momentach. Uważam, że polscy policjanci mogą być wzorem, podkreślałem to wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Mówiłem to często publicznie i absolutnie dziś po raz kolejny to mówię. Dziękuję za Państwa służbę, profesjonalną, odważną, bardzo często mądrą i rozważną, i wyważoną wtedy, kiedy trzeba było, żeby była wyważona. Po to, żeby służyć i stać na straży bezpieczeństwa. I rzeczywiście to bezpieczeństwo zapewnić. Wszystkim. Ogromnie za to dziękuję.

 

To jest doskonała służba, w moim przekonaniu, ta, którą realizuje polska policja. Ta, którą realizują jej funkcjonariusze na wszystkich obszarach. Mówiąc o funkcjonariuszach, myślę oczywiście również o pracownikach cywilnych policji. Proszę to zawsze tak traktować, że te podziękowania są skierowane zarówno do funkcjonariuszy dosłownie, jak i do pracowników cywilnych. Wszyscy Państwo razem wykonujecie pracę. Nie dałoby się pełnić służby, będąc funkcjonariuszem, gdyby nie pracownicy cywilni policji, którzy realizują tak wiele niezbędnych dla jej funkcjonowania zadań. Dziękuję Państwu za to ogromnie wszystkim. Bardzo proszę, żebyście przekazali moje wyrazy szacunku i podziękowania swoim najbliższym. Tak, oni zawsze czekają, kiedy się wróci ze służby, z pracy, tak jak Pan Komendant Główny.

 

Życzę wszystkim Państwu, żebyście zawsze wracali. I żeby zawsze ktoś na Was z uśmiechem i radością czekał. Żeby nawet wtedy, gdy ryzykujecie, ta służba kończyła się szczęśliwie. Wiemy, że nie zawsze tak jest. Ale tym większy szacunek należy się każdemu policjantowi, każdemu funkcjonariuszowi, który służbę wykonuje. Dziękuję za nią ogromnie.

 

Gratuluję wszystkich awansów, gratuluję wszystkim tym, którzy zostali nagrodzeni za służbę czy przez Pana Ministra, czy przez Komendanta Głównego. Dziękuję za służbę takiej jakości. Dziękuję też wszystkim, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi policji, składając policyjne ślubowanie. I wymawiając te słowa, że będą służyć bezpieczeństwu Rzeczypospolitej i obywateli nawet z narażeniem życia. To bardzo ważne. Cieszę się, że policja zyskuje nowych funkcjonariuszy i nowych pracowników.

 

Dziękuję ogromnie Panu Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za zrealizowaną modernizację. Jestem za to bardzo wdzięczny. Zrealizowana, proszę Państwa, jak do tej pory ta zaplanowana na lata 2017–2020 w ponad 99 proc. Środki zostały wydane, ogromne środki. Ponad 9 miliardów złotych, z czego prawie 6 miliardów zostało wydanych właśnie na potrzeby policji. Na to, żeby policja była dobrze wyposażona, żeby policjanci byli dobrze wyekwipowani, by mogli bezpiecznie służyć, w godnych warunkach, a także na podwyższenie uposażeń policjantów. Bardzo dziękuję, Panie Ministrze, za zrealizowanie tego procesu. Na ręce Pana Ministra składam także podziękowania dla wszystkich współpracowników i tych wszystkich, którzy w tym procesie brali udział. Liczę na to, że ta następna, już zapowiedziana transza modernizacji, która, mam nadzieję, zacznie się w przyszłym roku, zostanie zrealizowana z równym powodzeniem, równie doskonale i z równie dobrym skutkiem dla policji i dla wszystkich innych służb, które ona obejmuje. To jest bardzo ważne.

 

Jeżeli ktoś służy polskiemu państwu, powinien być godnie wynagradzany i powinien mieć zapewnione godne warunki tej służby. To kwestia także jakości samego państwa. Cieszę się ogromnie, Panie Ministrze, i dziękuję, że tę jakość w ostatnim czasie możemy skutecznie podnosić. To jest ogromnie ważne.

 

Policjanci obchodzą swoje jubileusze, ta część lotnicza policji 90-lecie, kiedy rozpoczęło się szkolenie pierwszych pilotów dla polskiej policji, pierwszych mechaników, nawigatorów. Dzisiaj to nowoczesne śmigłowce, także kupione właśnie w ramach modernizacji. Cieszę się z tego ogromnie. Mam nadzieję, że będziemy kontynuowali ten proces także w zakresie doposażania i rozwoju tej części formacji policyjnej. Gratuluję wszystkim policyjnym lotnikom i wszystkim tym, którzy są zaangażowani w tę część lotniczą policji. Dziękuję.

 

Dziękuję i gratuluję również jubileuszu wszystkim tym funkcjonariuszom policji, którzy służą jako kontrterroryści. To niezwykle ważna służba, specjalna, szczególna, także szczególnie ryzykowna. Wiemy o tym, bo doświadczyliśmy tego w ostatnich latach, że nawet tak doskonale wyszkoleni funkcjonariusze także mogą oddać życie na służbie. I że czasem jest tak, że nic nie jest w stanie funkcjonariusza osłonić.

 

Pamiętamy także o tych, którzy na tej służbie zginęli. Wiem, że w ostatnim czasie przybyły kolejne w Komendzie Głównej Policji dwie tablice upamiętniające poległych na służbie funkcjonariuszy. Dziękuję, Panie Ministrze, za to, że o nich pamiętacie.

 

Tak jak powiedziałem, życzę wszystkim Funkcjonariuszom i Pracownikom policji, żeby tyle razy, ile wychodzą na służbę i do pracy, tyle razy mogli z niej spokojnie wrócić. Życzę, żeby ta służba przynosiła satysfakcję, życzę, żeby była realizowana w godnych warunkach, i jako prezydent również się zobowiązuję, że będę czynił wszystko, aby te warunki Państwu w jak największym stopniu zapewnić.


Jeszcze raz dziękuję.

Dziedziniec Belwederu | Udział Prezydenta RP w obchodach Święta Policji

Poleć znajomemu