Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 stycznia 2017

Wystąpienie Prezydenta RP podczas Noworocznego Spotkania Polskiej Rodziny Olimpijskiej

Noworoczne Spotkanie Polskiej Rodziny Olimpijskiej. (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Szanowna Pani Prezes,

Szanowna Pani Minister,

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Ekscelencjo, Księże Biskupie,

Wszyscy Dostojni Drodzy Zgromadzeni Państwo,

 

Muszę powiedzieć, że to jest z pewnością taki element, którego politycy mogą pozazdrościć sportowcom: że sportowcy budzą w społeczeństwie w zasadzie tylko ciepłe uczucia, a czasem gigantyczną radość wtedy, gdy uda im się osiągnąć sukces. Mam nadzieję, że wszyscy wiedzą i rozumieją to, że sukcesy w tym sporcie światowym, europejskim czy na poziomie naszego kraju ‒ w mistrzostwach Polski, w innych zawodach ‒ zawsze są okupione wielkim wysiłkiem, zawsze są okupione pracą sportowca czy drużyny, ale także całego zaplecza trenerskiego, lekarskiego, organizacyjnego, wszystkich tych, którzy współdziałają, pomagają sportowcom w tym, żeby mogli osiągnąć sukces. To jest właśnie ta Rodzina Olimpijska, to Państwo nimi jesteście.

 

 

Jest dla mnie ogromną satysfakcją i radością, że zostaliśmy z małżonką po raz kolejny tutaj przez Państwa zaproszeni, żeby się znaleźć właśnie w tej Rodzinie Olimpijskiej, która wzajemnie się wspiera, która jest ze sobą, która czuje ten wielki związek wysiłku, ale i emocji sportowej, a także i wielkiej satysfakcji przede wszystkim z tego, co najcenniejsze, czyli z medalu olimpijskiego, która tym wszystkim tak silnie jest związana.

 

Ten rok rzeczywiście był bardzo dobrym rokiem dla polskiego sportu ‒ 11 medali olimpijskich. Jest z nami pani Anita Włodarczyk, która zdobyła złoto, a zarazem rzuciła rekord świata ‒ Pani Anito, jeszcze raz ogromne, ogromne brawa dla Pani. To był niebywały sukces, trzymam Panią za słowo, jak powiedziała mi Pani w Spale, że jest Pani w stanie rzucić znacznie dalej niż te rekordy. Nie chcę przesadzać, ale mam nadzieję, że przez Panią będą musieli powiększyć stadiony lekkoatletyczne. Jesteśmy z Pani naprawdę ogromnie dumni, przynosi nam Pani oraz Pani koleżanki i koledzy, którzy walczą w polskich barwach o sportowy sukces, którzy rozsławiają imię Rzeczypospolitej na całym świecie – przynoszą nam Państwo ogromnie wiele radości.

 

Chciałem za to wszystko podziękować. Podziękować z całego serca właśnie jako Prezydent w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu całego naszego społeczeństwa. Bo są Państwo naprawdę wielkimi gwiazdami naszego sportu jaśniejącymi na nieboskłonie nie tylko Rzeczypospolitej, ale i sportu światowego. Ogromnie jestem za to wdzięczny, że są Państwo tak wspaniałymi promotorami biało-czerwonych barw, polskości, polskiej radości, tego wszystkiego, co widzowie na całym świecie mogą zobaczyć na wielkich imprezach sportowych, gdy Polak czy Polka z uniesionymi rękami z polską flagą w dłoni z dumą staje na podium, gdy leją się łzy przy „Mazurku Dąbrowskiego” – naprawdę, wierzcie mi, nie tylko Wasze, ale i w wielu polskich domach. Ludzie są po prostu ogromnie wzruszeni i ogromnie dumni. Z całego serca za to dziękuję.

 

Ten rok 2016 to – tak jak powiedziałem – 11 medali na igrzyskach olimpijskich. Dwa medale złote, choć jeden podwójnie, bo jedno złoto zdobyła dwójka podwójna pań. To także trzy medale srebrne i sześć brązowych – wielki sukces, bo to więcej medali dla Polski niż w poprzednich igrzyskach olimpijskich. Ale to także wielki sukces naszych paraolimpijczyków, tych, którzy brali udział w igrzyskach paraolimpijskich tuż później – 39 medali dla Polski, w tym dziewięć złotych. Ogromnie jesteśmy za to wdzięczni. Za tę walkę, za to zmaganie się z samym sobą i za ten piękny przykład, jaki Państwo dają wszystkim.

 

2017 rok, oczywiście Pan Prezes wymieniał bardzo wiele wydarzeń sportowych na całym świecie, Mistrzostwa Świata Narciarzy Klasycznych w Lahti i wiele, wiele innych. To oczywiście, miejmy nadzieję, sukces naszych skoczków w Pucharze Świata. Mogę tylko powiedzieć tak: nie chcę mówić, że zawiesili bardzo wysoko poprzeczkę już na początku roku. Ja chcę powiedzieć, że ten ich niebywały, wspaniały sukces ‒ sukces, jakiego jeszcze nie było w historii naszych skoków narciarskich ‒ mam nadzieję jest bardzo dobrą wróżbą dla nas wszystkich, jeżeli chodzi o polski sport w roku 2017. I tego Państwu chciałem z całego serca życzyć: żeby ten rok był dla Państwa rokiem dobrej pracy, a przede wszystkim wspaniałej satysfakcji. Życzę Państwu sił, zdrowia, mocy i wielu, wielu zwycięstw.

 
Dziękuję bardzo.
Poleć znajomemu