Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 lutego 2017

Oświadczenie Prezydenta RP na konferencji podsumowującej Program Rodzina 500 Plus

Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na konferencji podsumowującej Program Rodzina 500 Plus

Chciałem jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować Pani Minister ‒ po pierwsze za przybycie dzisiaj do Pałacu Prezydenckiego razem ze współpracownikami, z panami wiceministrami, i za to, że wszyscy możemy dyskutować z ekspertami z Narodowej Rady Rozwoju i zaproszonymi gośćmi na temat tego, jak przez okres prawie roku od podpisania ustawy – bo podpisanie ustawy, przypomnę, było 17 lutego zeszłego roku, więc już prawie rok ‒ funkcjonował program 500 Plus i jakie są jego skutki.

 

Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych analiz przeprowadzonych przez przedstawicieli świata nauki ‒ przez panią profesor Irenę Kotowską i pana profesora Ryszarda Szarfenberga. Te analizy były bardzo ciekawe, ale wysłuchaliśmy też głosów z sali – nie tylko profesorów, lecz również głosów przedstawicieli samorządów lokalnych, burmistrzów, prezydentów miast. I trzeba powiedzieć jedno: Pani Minister, z całego serca gratuluję! Gratuluję po pierwsze bardzo dobrego przygotowania tej tzw. ustawy 500 Plus o pomocy rodzinom w wychowaniu dzieci ze strony państwa. Ale gratuluję także bardzo dobrego wprowadzenia i bardzo dobrej realizacji tego programu, co jasno potwierdzały chociażby wypowiedzi przedstawicieli właśnie samorządu terytorialnego. To bardzo duży program, bo przecież zakrojony ogólnopolsko, program, który jest realizowany przez każdą gminę w naszym kraju, przez każde miasto. I te możliwości jego realizacji, które zostały przez Państwa przygotowane, stworzone – co chcę podkreślić – w krótkim czasie, naprawdę sprawdziły się doskonale. I chciałem z całego serca Pani Minister tego pogratulować.

 

Omawialiśmy dwa zasadnicze skutki programu 500 Plus – z jednej strony ten skutek materialny, przede wszystkim w postaci zmniejszenia ubóstwa i wśród dzieci, i wśród rodzin. I mówiliśmy też o skutku demograficznym ‒ jest on jeszcze cały czas trudny do jednoznacznego określenia, chociaż widać wzrost. Natomiast jedno jest pewne i tutaj analitycy i eksperci wskazują to jednoznacznie: ogromny skutek w postaci zmniejszenia skrajnego ubóstwa wśród dzieci, ogromny skutek w postaci zmniejszenia skrajnego ubóstwa rodzin. I to jest to zadanie, które było stawiane przed programem 500 Plus.

 

Zawsze powtarzałem ‒ jako Prezydent i wcześniej też to mówiłem ‒ że bardzo bym chciał, aby ten program doprowadził do podwyższenia jakości życia ludzi w Polsce. Przede wszystkim ‒ podwyższenia jakości życia rodzin, które mają dzieci. Ten efekt następuje ‒ i jest to dla mnie ogromna radość i wielka satysfakcja. Eksperci również zwracają uwagę na to, że trzeba teraz kolejnych instrumentów, które będą stanowiły obudowę programu 500 Plus. Wierzę w to, że one będą realizowane nie tylko przez Panią Minister ze współpracownikami, ale także przez innych ministrów, bo tą obudową do programu są różnego rodzaju usługi, ale także dodatkowe elementy typu program Mieszkanie Plus ‒ niezwykle ważne dla rozwoju młodych rodzin, dla stworzenia warunków do tego, żeby nie tylko mieć dzieci, ale jeszcze mieć te dzieci gdzie wychowywać, a więc żeby mieć godne warunki mieszkaniowe.

 

Pani Minister, z całego serca jeszcze raz gratuluję i jeszcze raz dziękuję. 

Poleć znajomemu