Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 lutego 2017

Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości mianowania Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości mianowania Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Szanowni Panowie Marszałkowie,

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Przewodniczący,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Ekscelencje, Księża Biskupi Ordynariusze Polowi Wojska Polskiego,

Szanowni Państwo Oficerowie,

Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście!

 

Panie Generale, bardzo dziękuję za służbę, za wykonywanie przez półtora roku zaszczytnej funkcji Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Tak jest, Panie Generale, że właściwie przez cały okres mogłem obserwować Pana i współpracować z Panem jako zwierzchnik sił zbrojnych. Chciałem Panu gorąco podziękować. Dziękuję za wierną służbę ojczyźnie, dziękuję za przygotowanie szczytu NATO w Warszawie, dziękuję za przygotowanie Światowych Dni Młodzieży, dziękuję za przygotowanie wielkich ćwiczeń Anakonda-16 i wielu innych wydarzeń, w których Pan Generał uczestniczył. Dziękuję! Zobacz także: Prezydent wręczył akt mianowania Dowódcy Generalnemu RSZ

 

Wiem, że była to służba wytrwała, wiem, że była to służba na niezwykle wysokim poziomie, że było to rzetelne realizowanie nie tylko żołnierskich obowiązków, ale przede wszystkim obowiązków, jakie każdy z nas ma wobec ojczyzny. Bardzo serdecznie Panu za to, Generale, dziękuję i życzę Panu powodzenia.

 

Panie Generale, gratuluję nominacji. Gratuluję, a jednocześnie jestem przekonany, że ma Pan świadomość wielkiego obowiązku, jaki na Pana dziś spada w związku z objęciem zaszczytnej funkcji Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Panie Generale, ma Pan długie doświadczenie dowódcze – zarówno jako dowódca dużych jednostek wojskowych, ale także jako ten, który w ramach dowodzenia współpracował już z naszymi sojusznikami - czy to w Afganistanie, czy wcześniej w Iraku, czy ostatnio w Żaganiu, gdzie stacjonują w tej chwili oprócz polskich żołnierzy, także żołnierze amerykańscy.

 

Ma Pan więc, Panie Generale, także i doświadczenie bojowe – niezwykle ważne, bo taki charakter miały zarówno misja afgańska, jak i w Iraku. W związku z tym jestem przekonany, że ta funkcja i ta odpowiedzialność trafiają we właściwe ręce – w ręce człowieka doświadczonego, człowieka dobrze przygotowanego do jej wykonania, w ręce człowieka, który tę odpowiedzialność udźwignie.

 

Panie Generale, życzę Panu wszelkiego powodzenia. Mam nadzieję, że moja ‒ jako zwierzchnika sił zbrojnych Rzeczypospolitej ‒ współpraca z Panem będzie się układała bardzo dobrze. Chciałbym, żeby Pan zawsze wiedział, że jestem otwarty na wszelkie propozycje, jeżeli chodzi o rozwiązania, jakie można wprowadzić czy zastosować w naszych siłach zbrojnych. Że jestem otwarty na wszelkie propozycje Pańskich nominacji dla żołnierzy, których Pan postrzega jako wartościowych. Jestem zawsze gotów do rozmowy na te tematy, bo są one ogromnie ważne dla rozwoju polskich sił zbrojnych.

 

Ale mamy także kwestie zasadnicze – należy do nich przygotowanie nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. To także Pan będzie teraz uczestniczył w tym niezwykle ważnym zadaniu. Jest nim dalsze prowadzenie procesu modernizacji sił zbrojnych, dbałość o to, aby polskie siły zbrojne na co dzień funkcjonowały dobrze. A przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo obywateli. Panie Generale, wierzę, że to najważniejsze zadanie wykona Pan w sposób doskonały.

 
Jeszcze raz gratuluję Panu nominacji, dziękuję.
Poleć znajomemu