Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 22 lutego 2017

Wystąpienie Prezydenta z okazji Dnia Myśli Braterskiej

  |   Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia

Druhny i Druhowie!

 

„Już rozpaliło się ognisko, dając nam dobrej wróżby znak” ‒ w tym pięknym dniu, Dniu Myśli Braterskiej, dziękuję Wam, że mogliśmy tę harcerską watrę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego tu, w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu, razem rozpalić. Druhowie, powierzam Wam straż nad tym ogniem ‒ baczcie, by płonął pięknie.

 
Druhny i Druhowie ‒ przede wszystkim dzisiaj,
ale także wszyscy Wspaniali Drodzy Dostojni Przybyli Goście,
Panowie Ministrowie,
Państwo Posłowie, Senatorowie,

Ekscelencjo Księże Biskupie, Ordynariuszu Polowy Wojska Polskiego, widoczny kilkakrotnie dzisiaj na tych materiałach filmowych,

Wszyscy Drodzy Przyjaciele!
 

Bardzo dziękuję, że zechcieliście dzisiaj w tym tak niezwykle ważnym dla harcerzy dniu przybyć tutaj, do Warszawy, do Pałacu Prezydenckiego, do Prezydenta, który zdecydował się – uważając to za wielki zaszczyt i wielką dla siebie przyjemność – być protektorem, patronem wszystkich polskich harcerzy niezależnie od tego, do jakiej organizacji należą. Zobacz także: Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia

 

Dziękuję, że wszyscy razem tutaj dzisiaj jesteście, tworząc wielką wspólnotę tej właśnie dobrej, braterskiej harcerskiej myśli. Te filmy, które widzieliśmy przed chwilą, te prezentacje pięknie ją zresztą pokazały.

 

Dziękuję Wam za to, że jesteście tutaj dzisiaj razem i ze mną, a więc, że jesteśmy tu razem. I dziękuję Wam też za ten cały niezwykle ważny rok, który jest za nami ‒ pierwszy rok mojego protektoratu nad harcerstwem, rok, w którym w naszym kraju było tak wiele ważnych wydarzeń. Mieliśmy 1050-lecie chrztu Polski, mieliśmy Światowe Dni Młodzieży, o których wszyscy przed momentem mówili, bo to były dni wielkiej służby polskich harcerzy dla – można powiedzieć – całego świata. Bo przyjechali na Światowe Dni Młodzieży ludzie z całego świata.

 

 

 

Dziękuję Wam za tę niezwykle ofiarną służbę przez wiele godzin. Byłem, widziałem ją osobiście, widziałem Wasze zmęczenie z jednej strony, ale z drugiej strony i uśmiech nieschodzący z twarzy. Widziałem Waszą życzliwość dla służby bliźniemu, czyli to wszystko, co tak mocno wpisane jest w istotę harcerstwa, w harcerskie prawo i co musi być wpisane w duszę każdego harcerza. I jest! I Światowe Dni Młodzieży niezwykle dobitnie to pokazały.

 

Bardzo Wam za tę służbę w imieniu Rzeczypospolitej, ale także ja sam bardzo Wam dziękuję. Pięknie reprezentowaliście nie tylko polskie harcerstwo i polskich harcerzy, ale pięknie reprezentowaliście także naszą ojczyznę.

 

Myślę, że bardzo wielu ludzi z całego świata, ci właśnie przede wszystkim młodzi, którzy na Światowych Dniach Młodzieży byli, z wielkim szacunkiem i wielką przyjaźnią Waszą służbę, Wasze oddanie i Waszą życzliwość w tamtym czasie wspomina. Dziękuję Wam za to ogromnie ‒ pokazaliście, że nie tylko umiecie być razem, pokazaliście, że nie tylko umiecie być dzielni, ale pokazaliście, że tworzycie właśnie piękną wspólnotę młodych ludzi w mundurach oddanych bliźniemu, oddanych służbie, oddanych krajowi. Jestem Wam za to, także jako Prezydent Rzeczypospolitej, ogromnie wdzięczny.

 

Dzisiaj, w tym Dniu Myśli Braterskiej, pozwoliłem sobie złożyć życzenia wszystkim harcerkom i harcerzom przez internet, przez jeden z komunikatorów społecznościowych. Napisałem tam, że składam życzenia wszystkim tym w mundurach i wszystkim tym, którzy już tylko w sercu.

 

 

 

Bo wszyscy wiecie doskonale – to znaczy ci, którzy siedzicie tu przede mną w mundurach, to jeszcze nie wiecie, bo jeszcze macie mundury ‒ że to jest tak, gdy później przyjdzie już ten dzień, że zdejmiesz mundur, że przestaniesz być czynnym harcerzem, to w sercu harcerzem pozostajesz do końca życia. Bo to jest taki czas w życiu człowieka, który wypala ślad w sercu. Jest taka harcerska piosenka:

 

Przyjdzie rozstań czas i nie będzie nas,

na polanie tylko pozostanie po ognisku ślad.

 

Więc ten ślad po ognisku, po harcerskiej watrze, on ‒ jestem przekonany ‒ w sercu wszystkich tych, którzy byli prawdziwymi harcerzami, którzy zżyli się z harcerstwem i w harcerstwie ze swoimi druhami, druhnami, że on pozostaje i jest. I te dzisiejsze życzenia, które właśnie Wam składam, kieruję też do wszystkich tych, którzy są harcerzami i mają w sercu harcerską służbę, i mają to poczucie, że gdyby zostali wezwani, toby do tej służby wrócili. Gdyby ojczyzna ich do tego wezwała, to myślę, że właśnie ta służba zostaje w sercach tych, którzy byli prawdziwymi harcerzami. Bardzo Wam za tę służbę i za to oddanie jeszcze raz dziękuję i wszystkim tym, którzy właśnie tak się czują.

 

Muszę się przyznać, że ja właśnie tak się czuję, choć nie jestem już czynnym harcerzem. Ale uważam, że te lata, które spędziłem w harcerskim mundurze, były jednymi z najszczęśliwszych lat mojego życia. I to są jedne z najpiękniejszych wspomnień, jakie mam ze swojej wczesnej młodości, z tego okresu, kiedy dojrzewałem jako człowiek, jako mężczyzna.

 

To są takie wspomnienia, które w sercu są głęboko zakorzenione. I to są do dzisiaj moi najlepsi przyjaciele – ci, z którymi byłem w zastępie. Dlaczego ich tak dobrze znasz? Bo tak dużo czasu z nimi spędziłeś, tak wiele trudów.

 

 

 

Uśmiechałem się przed chwilą, rozpalając watrę tutaj, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, bo warunki dzisiaj są trudne, nawet bardzo trudne. Jak ktoś się przygląda temu obrazowi tutaj, na telebimie, to widzi, że tam co chwila bardzo mocno, gęsto pada deszcz. A watra płonie. Dlaczego? Bo warunki tylko warunkami, a my jesteśmy harcerzami i watra ma płonąć, ma być dobrze ułożona, ma być dopilnowana. Strażnicy ognia stają na wysokości zadania – ogromnie jestem Wam wszystkim za to wdzięczny.

 

Składam wielki ukłon za całą służbę w 2016 roku, w szczególności na tych pięknych wydarzeniach – i tych o charakterze religijnym, i tych patriotycznych w tych wszystkich ważnych miejscach, gdzie byliście w tym roku. Bo to nie tylko 1050-lecie chrztu Polski, to nie tylko Światowe Dni Młodzieży, to bardzo wiele wydarzeń tych o znaczeniu bardziej krajowym, ale przede wszystkim o znaczeniu lokalnym, w których braliście udział. Wiem, bo uczestniczyłem w wielu z nich i Was widziałem ‒ widziałem uśmiechniętych młodych ludzi w mundurach, widziałem harcerzy, którzy służyli jako służby porządkowe, jako służby medyczne, którzy byli. Bardzo Wam za tę służbę dziękuję.

 

Ale poza podziękowaniami mam też prośby ‒ jako ten, który sprawuje protektorat nad harcerstwem. Trzy! Pierwsza jest taka, żebyście utrzymali ten poziom, przede wszystkim jeżeli chodzi właśnie o służbę bliźniemu. Ten rok w jakimś sensie symbolicznie – 2017 – jest też rokiem św. Brata Alberta, człowieka wielkiego miłosierdzia, człowieka wielkiego oddania bliźniemu. Niech on będzie dla nas wszystkich takim drogowskazem, przykładem tego właśnie, jak trzeba bliźniemu służyć, tego właśnie, że ręka z tym przysłowiowym bochnem chleba musi być cały czas wyciągnięta. I że w tym także znaczeniu trzeba być czynnym w służbie, trzeba być uważnym, trzeba dostrzegać drugiego człowieka, trzeba widzieć jego potrzeby.

 

Trzeba widzieć potrzeby nawet tych, którzy się stoczyli, nawet tych, którzy się w życiu zagubili. Ta służba nie tylko dzisiaj w Polsce ‒ ale zawsze i na całym świecie ‒ jest niezwykle potrzebna. W jednych miejscach bardziej, bo jest więcej problemów, w innych miejscach może mniej, ale nie ma tak, żeby była niepotrzebna – ona jest potrzebna zawsze i chciałbym, żebyście o tym właśnie jako harcerze, jako ludzie służby pamiętali.

 

 

 

Ale mam też dwie prośby w kwestii patriotyczno-historycznej. Pierwsza jest taka, że chciałbym, abyście się mocniej zaangażowali w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Chciałbym, żebyście mocniej wszyscy – niezależnie od tego, z których miast, z których środowisk harcerskich jesteście – wspierali Muzeum Powstania Warszawskiego, żebyście wokół powstańców, wokół tradycji powstańczej, wokół Muzeum Powstania byli. Żeby Was było widać. Żeby wszyscy ci, dla których te kolejne rocznice Powstania Warszawskiego są ważne, widzieli, że to są także rocznice harcerzy. Bo ten udział harcerzy w Powstaniu Warszawskim – jak doskonale wiecie – był wielki. I chciałbym, żeby polskie harcerstwo i polscy harcerze byli tam bardziej obecni.

 

Ogromnie mi na tym zależy – żebyście służyli, żebyście też wspierali, żebyście byli z powstańcami. Żeby oni widzieli, że jest ta sztafeta pokoleń. Oni kiedyś byli harcerzami i jako harcerze szli do Powstania Warszawskiego i chcę, żeby widzieli, że dzisiaj dla harcerzy też to jest ważne i że dzisiejsi harcerze w mundurach są z nimi – bardzo Was o to proszę.

 

I druga prośba na przyszłość, ale też nie bardzo daleką, to rok 2018 ‒ stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będziemy mieli bardzo wiele patriotycznych wydarzeń związanych z czymś, czego ja nie waham się teraz nazywać festiwalem niepodległości. Bo to nie tylko sam rok 2018, ale to także czas stulecia formowania się granic II Rzeczypospolitej – odnowionego, niepodległego, wskrzeszonego państwa polskiego.

 

Będziemy mieli kolejne lata, w których będziemy czcili stulecia wielkich patriotycznych wydarzeń ‒ aż do bitwy warszawskiej z 1920 roku, do powstań śląskich i tego wszystkiego, co II Rzeczpospolitą także pod tym względem polityczno-geograficznym ukształtowało.

 

Chciałbym, żebyście byli obecni, chciałbym, żebyście byli widoczni z Waszą służbą podczas tych wszystkich wydarzeń. Chciałbym, żebyście się w nie włączali, bardzo Was o to jako Prezydent proszę.

 

 

 

Mam też podziękowania, takie podziękowania dosłowne. Tu są tysiące osobistych podziękowań, które dzisiaj Wam przekażemy. To są podziękowania ode mnie dla wolontariuszy, którzy brali udział w Światowych Dniach Młodzieży ‒ dla Waszych druhen i druhów. Chciałbym, żebyście je wzięli i żebyście je w swoich środowiskach harcerskich rozdali. Żeby każdy, kto brał udział, kto poświęcał się, kto służył w czasie Światowych Dni Młodzieży, wydarzenia tak niezwykle ważnego, takie podziękowanie ode mnie, od Prezydenta Rzeczypospolitej, otrzymał.

 

I mam także dzisiaj pamiątkowe odznaki, które chcę wręczyć zeszłorocznym harcmistrzom, tym, którzy ten najwyższy stopień instruktorski otrzymali w czasie, gdy to ja, Andrzej Duda, jako Prezydent Rzeczypospolitej, sprawuję protektorat nad polskim harcerstwem. Chciałbym, żeby były one pamiątką dla Was, i dzisiaj wręczę te odznaki także po to, żebyście je przekazali Waszym druhnom i druhom, którzy ten stopień harcmistrza w pierwszym roku mojego protektoratu nad harcerstwem uzyskali.

 

Jeszcze raz składam Wam najserdeczniejsze życzenia w związku z Dniem Myśli Braterskiej. Może nie jest do końca tak jak w naszej pieśni: „Kto raz przyjaźni poznał moc, nie będzie trwonił słów”, bo jednak dosyć sporo ich przed momentem powiedziałem, ale już kończę.

 

Proszę, żebyście przekazali życzenia ode mnie Waszym druhnom, Waszym druhom, Waszym bliskim, wszystkim tym, którzy czują się harcerzami, i wszystkim tym, którzy czują się z harcerstwem i ze służbą harcerską związani. Jeszcze raz Wam dziękuję za to dzisiejsze spotkanie.

 
Czuwaj!
 
 
Poleć znajomemu