Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 marca 2017

Wystąpienie Prezydenta RP podczas finału akcji "Start-upy w Pałacu_edycjaB2B"

- Zachęcam Państwa do odwagi - mówił prezydent Andrzej Duda

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Szanowni Państwo Prezesi!
 

Przede wszystkim bardzo dziękuję za przybycie do Pałacu Prezydenckiego dzisiaj na to spotkanie, na drugą edycję naszych spotkań „Start-upy w Pałacu” ‒ z mojego punktu widzenia niezwykle ważną. Bo często słyszę głosy lekceważenia: „A tam, start-upy to jakaś drobna część gospodarki. Poważna gospodarka to wielkie firmy ‒ to jest prawdziwy rozwój. A start-upy to jakaś drobnica, jakieś malizny”.

 

Ktoś może tak uważać, natomiast proszę pamiętać o jednym: innowacyjna gospodarka musi się jakoś rozwijać. To nie tylko wielkie centra badawczo-rozwojowe, to nie tylko ci, którzy decydują się na pracę laboratoryjną jedynie na uczelniach czy w centrach badawczo-rozwojowych, lub w innych miejscach – w laboratoriach, które są tworzone.

 

Może właśnie przede wszystkim to wielkie spektrum młodych ludzi ‒ ten kolorowy, odważny młody las, o którym często mówimy ‒ który chce iść do przodu, który jest niezwykle ambitny, który chce coś zrobić, coś osiągnąć, który chce się wybić. I to jest właśnie to, co ‒ uważam ‒ w młodym pokoleniu jest najcenniejsze i co stwarza także i dla państwa polskiego największą szansę.

 

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jesteśmy narodem ludzi inteligentnych, że doskonale wiemy, że gdziekolwiek Polacy pojawią się na świecie, dają sobie radę, a przynajmniej większość z nich daje sobie radę – i to bardzo często znakomicie.

 

Często słyszę: „Ach, gdzieś tam w studiach projektowych, które projektują czy to dla Ferrari, czy dla Rolls-Royce’a, czy dla innych wielkich światowych firm motoryzacyjnych, jest mnóstwo Polaków. Można by to wykorzystać”.

 

Dlaczego tam jest mnóstwo Polaków? No właśnie dlatego, że umieją. I dlatego, że warto ich było tam zatrudnić i w związku z tym też warto im tam zapłacić dobre pieniądze.

 

I teraz: co jest dzisiaj naszym wielkim zadaniem jako rządzących, jako polityków, którzy zajmują się sprawami Rzeczypospolitej, a więc zajmują się także sprawami nas wszystkich? Otóż uważam, że wykorzystanie tego potencjału tutaj, w kraju, zanim on się znajdzie za granicą. Wykorzystanie go tu, stworzenie dla niego możliwości rozwojowych.

 

Ja wiem, że większość z Państwa przybyła po to, żeby zobaczyć te 10 prezentacji – ogromnie się z tego cieszę, bo one rzeczywiście są niezwykle ciekawe. Dziękuję za współrealizowanie tego konkursu pani Julii Szopie, czyli Fundacji Start-up Poland, dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za to, że tutaj z nami był – jest w tej chwili duchem, bo musiał się udać na spotkanie z Panią Premier. Ale cały czas wpisuje się w tę wielką strategię, którą zresztą sam stworzył ‒ strategię zrównoważonego rozwoju naszego kraju.

 

Chcielibyśmy, żeby ten rozwój był dynamiczny. Uważamy, że w tym aspekcie udział młodych ludzi jest niezbędny ‒ dlatego tak silny nacisk na start-upy, dlatego obecność właśnie młodych przedsiębiorców, tych, którzy mają odwagę do dynamicznego rozwijania się, do wychodzenia ze swoimi pomysłami, bardzo często do zaryzykowania także i własnych, osobistych środków finansowych w to, żeby rozpocząć realizację swojego gospodarczego przedsięwzięcia.

 

Stąd w ramach Nagród Gospodarczych Prezydenta w zeszłym roku po raz pierwszy w ramach Kongresu Gospodarczego 590 były dwie nowe kategorie nagród prezydenckich: kategoria start-up.pl i kategoria badania i rozwój. Dlaczego? No właśnie dlatego, że jeżeli, proszę Państwa, chcemy budować naszą własną innowacyjną gospodarkę, jeżeli chcemy w Polsce produkować w przyszłości produkty wysoko przetworzone, takie, które będą stawiały nas na wysokim poziomie wśród krajów najbardziej rozwiniętych na świecie, to właśnie w te elementy musimy inwestować. A tym najważniejszym elementem inwestycyjnym jest właśnie tkanka ludzka.

 

Dlatego też dziękuję wszystkim Państwu Prezesom wielkich firm, spółek Skarbu Państwa, którzy są dzisiaj z nami obecni. Dziękuję Panu Prezesowi Azotów za to, że stanął tutaj, na tej scenie, i powiedział o swojej kooperacji z młodymi ludźmi, która pojawiła się między innymi właśnie na skutek zeszłorocznego spotkania tutaj, na pierwszej edycji „Start-upów w Pałacu”.

 

Proszę Państwa, dla mnie ten rok był także rokiem niezwykle pouczającym. Podczas pierwszej edycji, podczas naszego pierwszego spotkania tutaj, w Pałacu Prezydenckim, wręczyłem siedmiu przedstawicielom naszych firm start-upowych tzw. paszporty start-upowe ‒ paszporty na wyjazd razem z Prezydentem Rzeczypospolitej na kolejne wizyty zagraniczne, które będziemy odbywali do krajów, gdzie współdziałanie czy to państwa ze start-upami, czy instytucji publicznych ze start-upami, czy uczelni ze start-upami realizowane jest w sposób – w naszym przekonaniu i według wszelkich informacji – najlepszy.

 

Trzy takie wyjazdy miały miejsce: to były Szwajcaria, Szwecja i Izrael, gdzie rzeczywiście nasi młodzi przyjaciele z nami pojechali. Mam nadzieję, że te wyjazdy były dla nich pouczające. Bo muszę Państwu powiedzieć, że one były pouczające również i dla mnie. Dlatego że w części tych spotkań także miałem przyjemność brać udział, odbyłem wiele niezwykle interesujących rozmów i zobaczyłem, w jaki sposób start-upy są promowane.

 

Ale nie tylko promowane – także i wykorzystywane w celu rozwoju z jednej strony nauki, a z drugiej strony także i rozwoju gospodarki. Jak choćby w Szwajcarii, gdzie byliśmy razem na politechnice w Lozannie, czy w Szwecji, gdzie byliśmy razem w Centrum Ericsson, czy też, proszę Państwa, w Izraelu, gdzie miałem możliwość przeprowadzenia naprawdę znakomitej rozmowy na ten temat z panem premierem Benjaminem Netanjahu.

 

I muszę powiedzieć, że było to dla mnie ogromnie pouczające i utwierdziło mnie w jednym przekonaniu: że to jest właściwy kierunek, że powinniśmy to realizować. I nie tylko realizować, ale powinniśmy zintensyfikować działania w tym kierunku.

 

W tym roku 10 takich paszportów za chwilę zostanie przeze mnie wręczonych i – mam nadzieję – że będą to także wyjazdy bardzo pożyteczne.

 
Dlatego w tym roku jako Prezydent Rzeczypospolitej zaproszę naszych młodych start-uperów na kolejne ciekawe, mam nadzieję, wyjazdy zagraniczne i umożliwię im spotkania czy to z rówieśnikami, czy też z tymi, którzy zajmują się rozwojem start-upów w innych krajach.

 

Przede wszystkim chciałbym, żeby efektem tych naszych spotkań i tej swoistej promocji start-upów, jaka następuje tutaj poprzez Pałac Prezydencki, poprzez mnie jako głowę państwa, było to, aby ci, którzy dzisiaj w Polsce mogą i dysponują funduszami, zainteresowali się właśnie tymi wynalazkami, tą myślą, tymi grupami młodych ludzi, którzy mają ambicje i się nie boją. Nie boją się wyjść do przodu, nie boją się – jak to mówią – sięgnąć gwiazd.

 

Gdyby ktoś nie wymyślił, że można stanąć na Księżycu, gdyby ktoś nie wymyślił tego, że to w ogóle jest osiągalne, z całą pewnością lądowania na Księżycu by nie było, z całą pewnością nie byłoby potem misji na Marsa i nie byłoby całego podboju kosmosu, który od tylu dziesięcioleci jest realizowany. Ale on jest realizowany właśnie dzięki ludziom odważnym, dzięki ludziom, którzy uważają, że nie ma granic, a to są przede wszystkim ludzie młodzi. Dlatego zachęcam Państwa do odwagi.

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, jakie są warunki funkcjonowania środowiska start-upowego, zdaję sobie sprawę z ogromu ryzyka, jakie istnieje na tym rynku – ryzyka inwestycyjnego. Najwyżej jeden na dziesięć start-upów osiąga sukces. Ale, proszę Państwa, ten jeden na dziesięć decyduje o tym, czy gospodarka jest gospodarką wysoko rozwiniętą, czy gospodarka idzie do przodu, czy państwo jest jednym z państw w czołówce - nie tylko europejskiej, ale w czołówce światowej.

 

Ja bym chciał, żeby Polska w tej czołówce była, ja bym chciał, żeby za kilka lat choćby taka kwestia jak miejsce Polski w G20 była niedyskutowalna, by była po prostu faktem, o którym się nie dyskutuje, czy Polska jest państwem spełniającym warunki przynależności do G20, czy też nie – po prostu Polska jest państwem jednym z najlepiej gospodarczo rozwiniętych na świecie.

 

Jestem przekonany, że oprócz wielkich podmiotów gospodarczych, oprócz dobrych warunków inwestycyjnych, które musimy w Polsce stwarzać dla największych, dla potęg światowych, do których – mam nadzieję – będzie należała coraz większa grupa polskich firm, niezwykle ważny jest także rozwój tych młodych, którym należy stwarzać szansę.

 

Pamiętajmy, że te wszystkie wielkie światowe firmy, o których dzisiaj mówiliśmy ‒ czy to Apple, czy IBM, czy inne ‒ nie rozwinęły się z wielkich firm. One się rozwinęły z małych firm garażowych stworzonych przez kolegów, właśnie z tej start-upowej odwagi powstały te wielkie światowe konglomeraty. Wierzę, że taka firma wyjdzie także z Polski. I chciałbym jako Prezydent Rzeczypospolitej razem z Państwem obecnymi tutaj na sali do tego się przyczynić.

 

Jeszcze raz dziękuję za obecność w Pałacu, jeszcze raz zachęcam do tego, żeby mieć odwagę inwestycyjną, do tego, żeby tworzyć start-upy – to apel do młodych. A do tych, którzy są już na rynku, są już doświadczeni, apeluję o to, aby mobilizować młodych, aby dawać im wsparcie, aby stwarzać dla nich warunki do rozwoju.

 

Mam nadzieję, że także my, jako władze Rzeczypospolitej, będziemy w stanie te jak najlepsze warunki do rozwoju, a także do tworzenia i rozwijania działalności gospodarczej w Polsce realizować.

 

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za przybycie, dziękuję bardzo przedstawicielom korpusu dyplomatycznego, naszym przyjaciołom z innych krajów, dziękuję przedstawicielom środowiska start-upowego z Izraela, którzy także są dzisiaj z nami. Dziękuję wszystkim, którzy są z nami dzisiaj w Pałacu Prezydenckim i mam nadzieję, że to drugie spotkanie „Start-upy w Pałacu” także zaowocuje kolejnymi kontaktami biznesowymi i rozwojem najmniejszych polskich firm, które z czasem staną się wielkie.

 
Dziękuję bardzo.
 

 

Poleć znajomemu