przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 25 kwietnia 2017

Wystąpienie podczas otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Meksyku

Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mieście Meksyk

Ceremonia otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Meksyku, 25 kwietnia 2017 r.

 

Szanowna Pani Ambasador,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Panowie Prezesi,

Szanowni Państwo Prezesi Polskich i Meksykańskich Firm,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na to otwarcie kolejnego przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu poza granicami Rzeczypospolitej. Jak powiedział przed momentem Pan Prezes, jest to w zasadzie początek niezwykle ambitnego programu polskiej ekspansji światowej, gospodarczej, który został podjęty przez polski rząd i z którym ja współdziałam jako Prezydent Rzeczypospolitej.

 

Kolejna z planowanych do 2019 roku siedemdziesięciu placówek Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest właśnie uruchamiana w jednym z najważniejszych i największych miast na świecie ‒ tu, w sercu dzielnicy finansowej Mexico City, państwa Meksyk, które ma ponad 120 milionów obywateli, miasta Mexico City, które jako aglomeracja miejska liczy prawie 25 milionów mieszkańców. To kolejna polska placówka zagraniczna obok tych, które już zostały otwarte w Szanghaju, w San Francisco ‒ a więc w najważniejszych miastach świata. Dziś otwierana jest w kraju, który został przez pana premiera Morawieckiego i Ministerstwo Rozwoju wskazany jako jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych obszarów inwestycyjnych na najbliższe lata dla polskich przedsiębiorców i dla Polski.

 

Cieszę się, że mogę w tym wielkim wydarzeniu, jakim jest poważne rozpoczęcie poważnej współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, jako Prezydent brać udział. Bo zakładamy, że ta wizyta i to wydarzenie, w którym w tej chwili uczestniczymy, da tym relacjom na najbliższe nie tylko lata, ale liczę na to, że na dziesięciolecia, nowy impuls.

 

Ostatnio na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim z polskimi przedsiębiorcami, gdzie mówiliśmy o priorytetach prezydentury i o ekspansji polskich firm na świecie, którą jako Prezydent chcę w najbliższych latach wspierać, wspominaliśmy właśnie o tym, że polscy inwestorzy są już dziś na tyle silni, że mogą tę światową ekspansję realizować.

 

Jak kilkakrotnie podkreślał wczoraj w swoich wystąpieniach obecny tutaj z nami pan minister Kwieciński, 80 proc. naszej aktywności zagranicznej, jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze, dzieje się dzisiaj na obszarze Unii Europejskiej. Oczywiście, można powiedzieć, że to łatwy i bezpieczny rynek, także bliski rynek ‒ ale to rynek także i niezwykle konkurencyjny. Tymczasem mamy na świecie takie rynki jak właśnie Meksyk, które są rynkami gigantycznymi, stwarzającymi niezwykłe potencjalne możliwości rozwoju, ekspansji i ‒ krótko mówiąc ‒ sukcesu gospodarczego.

 

Otwierając tę meksykańską placówkę Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, życzę Państwu tego właśnie sukcesu. Zarówno polskim przedsiębiorcom tutaj, w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych, jak i meksykańskim przedsiębiorcom w Rzeczypospolitej, którym – wierzę w to głęboko – ta placówka będzie także świadczyła pomoc co do inwestowania w Polsce, co do przygotowania się do tego, co do wiedzy na temat realiów, jakie są w naszym kraju.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za trud włożony w przygotowanie tej placówki ‒ Panom Prezesom, współpracownikom. Dziękuję Panu Ministrowi, na ręce Pana Ministra składam także podziękowania dla całego ministerstwa i życzę Państwu sukcesów. Dziękuję bardzo.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.