przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 29 kwietnia 2017

Wystąpienie prezydenta podczas obchodów 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego

  |   Obchody 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego Obchody 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego Obchody 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego

Dostojni Kombatanci,

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowna Pani Minister,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Panie Wojewodo,

Panie Marszałku Województwa,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Oficerowie,

Żołnierze,

Czcigodni Księża,

Wszyscy Dostojni Goście,

Szanowni Państwo!

 

Bardzo dziękuję Panu Burmistrzowi, gospodarzowi tej ziemi, za te piękne słowa i piękne przywitanie. Bo tak jak Pan Burmistrz powiedział: jestem tu dziś z Państwem, bo uważam, że to obowiązek Prezydenta Rzeczypospolitej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, by pochylić głowę i uklęknąć przed grobami tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

 

Krew przelana za ojczyznę jest jedna, krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić i nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy za ojczyznę polegli. Tak jak powiedziałem w dniu inauguracji mojej prezydentury, gdy obejmowałem zwierzchnictwo nad wojskiem polskim, stojąc przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: czy szli ze Wschodu, czy z Zachodu, ci żołnierze szli po to, by Polska była wolna – o nią walczyli i za nią ginęli.

 

Jesteśmy tu, na tym cmentarzu, gdzie w dostojeństwie i ciszy spoczywają żołnierze, z których krwi powstała wolna Polska – ta, która jest tu i teraz, dzisiaj! Nie byłoby jej tutaj, na tej ziemi, gdyby nie tamta przelana krew. Wszystkie pokolenia po wieczne czasy powinny o tym pamiętać. Z tej krwi powstało nowe życie ‒ tak jak mówił przed momentem w homilii Ekscelencja, Ksiądz Arcybiskup. Teraz, w okresie powielkanocnym, jakże szczególnie to brzmi. Tak jak ze śmierci Chrystusa i Jego zmartwychwstania narodziło się nowe życie, tak też z ich śmierci tutaj, na polach nad Odrą i w nurtach rzeki, narodziła się Polska oraz ta ziemia dla Polski.

 

I to, że gdy oni tędy przeszli, za nimi mogli przyjechać na tę ziemię ich rodacy – osiedlić się tutaj, pracować, budować swoje szczęście, byt swoich rodzin. Często po trudzie wypędzenia ze swoich domów na Wschodzie, po długiej podróży, po tułaczce. Dzięki tej żołnierskiej krwi znaleźli tutaj swój nowy dom, swoje nowe miejsce i żyją tu do dzisiaj. To jest polska ziemia, tak samo jak śpiewamy na Monte Cassino:

Ta ziemia do Polski należy, bo wolność krzyżami się mierzy.

Także tymi krzyżami, które stoją tu wokół nas – prawie 2 tys. krzyży, pod którymi leżą polscy żołnierze.

 

Chylimy czoło przed ich bohaterstwem, chylimy czoło przed ich poświęceniem, chylimy czoło przed ich dziełem, którego umiłowanym przez nas efektem jest dzisiejsza wolna Polska.

Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.