Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 5 maja 2017

Oświadczenie Prezydenta RP podczas wizyty w Polsce JW Emira Państwa Katar

Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas wizyty w Polsce JW Emira Państwa Katar

Wasza Wysokość,
Szanowni Państwo Ekscelencje Ministrowie,

 

Szanowni Państwo, chcę przede wszystkim wyrazić moją wielką satysfakcję i moją wielką radość z powodu tej oficjalnej wizyty Waszej Wysokości Emira Kataru w Warszawie, w Polsce. Wizyty, która jest – proszę Państwa – wizytą historyczną. Polsko-katarskie stosunki dyplomatyczne liczą sobie 28 lat. W ciągu ostatnich, można już powiedzieć 8 lat, następuje intensyfikacja relacji gospodarczych.

 

Jak Państwo wiedzą, Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu. Umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku, w marcu, doczekała się rozszerzenia i te dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory. A więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy. Cieszę się ogromnie z tej wizyty Jego Wysokości w naszym kraju, dlatego że mam nadzieję, że przełoży się ona w sposób bardzo wymierny na poszerzenie naszych relacji – i to zarówno relacji gospodarczych, jak i kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia.

 

Dzisiaj odbyło się Polsko-Katarskie Forum Gospodarcze. Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej. Są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy, jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności, są prowadzone rozmowy, jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego. Jak Państwo widzieli przed momentem, zostały zawarte 4 umowy międzyrządowe, w tym właśnie umowa dotycząca szeroko pojętej współpracy gospodarczej ‒ te relacje się rozwijają. Mówiłem Jego Wysokości, że – nie będę ukrywał – liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki jest w tej chwili realizowany w Katarze. I to jest zarówno kwestia przygotowań do mundialu, do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku ‒ te przygotowania są w tej chwili realizowane ‒ ale to jest także, o czym Jego Wysokość mówił wczoraj, kwestia szeroko pojętych planów rozwoju infrastrukturalnego Kataru planowanego do roku 2030. Mam nadzieję, że nasze firmy będą mogły wziąć w tym udział.

 

Rozmawialiśmy także o kwestiach związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie. Mówiliśmy dużo na ten temat – zarówno o relacjach izraelsko-palestyńskich, jak i o problemie toczącej się wojny w Syrii. Dziękowałem Jego Wysokości za to, że Katar zajmuje tutaj absolutnie jednoznaczną postawę, jeżeli chodzi o walkę z terroryzmem, że jest członkiem globalnej koalicji. Mam nadzieję, że będzie mogła się rozwijać współpraca wojskowa pomiędzy Polską a Katarem. Rozmawialiśmy także z Jego Wysokością i z delegacją na temat współpracy przemysłu obronnego i tutaj mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego. Podjęliśmy w tym zakresie z Jego Wysokością takie – powiedzmy – wstępne ustalenia co do tego, że przedstawiciele armii katarskiej i przemysłu obronnego Kataru zjawią się w Polsce i będą się zapoznawali z polską ofertą, jeżeli chodzi o produkcję naszego przemysłu obronnego.

 

Szanowni Państwo, mam nadzieję, że ta współpraca będzie się intensyfikowała, i jestem przekonany, że ta wizyta Jego Wysokości – tak jak powiedziałem: wizyta historyczna w naszym kraju – będzie tutaj miała absolutnie znaczenie przełomowe. Mogę zapewnić, że wszystkie rozmowy, które są prowadzone ‒ i to zarówno wczoraj, jak i dzisiaj ‒ przebiegają w doskonałej atmosferze. Ogromnie się z tego powodu cieszę i chcę wyrazić ogromną satysfakcję z wielkiej otwartości Jego Wysokości na relacje z Polską i z bardzo przyjaznego stosunku do naszego kraju. Ogromnie Waszej Wysokości za to dziękuję. Shukran.

Poleć znajomemu