Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 maja 2017

Prezydenci Polski i Etiopii za wzrostem dwustronnego handlu

  |   Prezydenci Polski i Etiopii, Andrzej Duda i Mulatu Teshome Wirtu Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Etiopii Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Etiopii Konferencja prasowa Prezydentów Polski i Etiopii Obaj prezydenci wzięli też udział w zamknięciu konferencji "Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy" Obaj prezydenci wzięli też udział w zamknięciu konferencji "Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy" Obaj prezydenci wzięli też udział w zamknięciu konferencji "Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy" Prezydenci Polski i Etiopii, Andrzej Duda i Mulatu Teshome Wirtu
Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Etiopii od niedzieli, w poniedziałek spotkał się z przywódcą tego kraju. Po rozmowach obaj prezydenci spotkali się z mediami.
 
Jak podkreślił Andrzej Duda, Polska jest jednym z większych rynków w Europie, a Etiopia - w Afryce. Wyraził nadzieję, że wymiana handlowa między naszymi krajami będzie docelowo liczona nie w dziesiątkach, lecz setkach milionów dolarów.
 
 - Nie chodzi tylko o wymianę towarową, ale też inwestycyjną. Chciałbym, aby polskie firmy zainwestowały w Etiopii - zainwestowały w sensie dosłownym, ale też zainwestowały w Etiopczyków. Chciałbym, aby polskie towary pojawiły się w etiopskich sklepach, ale by były produkowane w Etiopii – mówił. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by polskie produkty rolne były przetwarzane w Etiopii.
 
Zobacz także: Prezydent: Trzeba zwiększyć wymianę handlową między Polską i Etiopią PL/ENG - Chciałbym, aby polski biznes i polskie państwo przyczyniły się do rozwoju Etiopii, jednocześnie zarabiając na tym. Mam nadzieję, że polskie marki staną się rozpoznawalne w Etiopii – powiedział polski prezydent.
 
Jak dodał, afrykańskie kraje rozwijające się tak dynamicznie jak Etiopia – w 2016 r. wzrost wyniósł 6 proc. PKB - są niezwykle „perspektywicznymi partnerami gospodarczymi”.
 
- Oczywiście jest to olbrzymi potencjał, który powinien być wykorzystany w najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu, czyli nie tylko jako źródło taniej siły roboczej, ale jako siła rozwojowa tej części świata – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.
 

 
Podkreślił, że dobrze rozwinięta bogata Afryka to jedna z gwarancji pokoju na świecie. - O to powinniśmy dbać i chciałbym, aby o tym myśleli przywódcy Europy i świata – dodał.
Prezydent zadeklarował, że Polska chciałaby dzielić się swymi doświadczeniami na temat przemian gospodarczych. - Jesteśmy gotowi przekazać stronie etiopskiej doświadczenia w kwestii zrównoważonego rozwoju kraju, tego, jakich mankamentów unikać, na temat polityki społecznej – mówił.
 
Poinformował, że zachęcał prezydenta Mulatu Teshome do otwarcia ambasady Etiopii w Warszawie. - Pan prezydent przyjął to zaproszenie do Warszawy i mówił, że rozwój relacji gospodarczych na pewno będzie motorem do tego, by taką ambasadę otworzyć” – mówił Duda. Wyraził też nadzieję, że powstanie bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Addis Abebą.
 
Andrzej Duda podziękował prezydentowi Etiopii za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. - Podziękowałem też za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji bezpieczeństwa w Afryce. Dla Polski jako kandydata do Rady Bezpieczeństwa ta wiedza jest bardzo ważna – powiedział.
 
Prezydent zaznaczył, że Etiopia jest obecnie niestałym członkiem RB ONZ i będzie nim jeszcze przez rok, więc jeśli Polska uzyska takie członkostwo, to przez jeden rok – 2018 – nasze kraje zasiadałyby wspólnie w tym gremium.
  
Mulatu Teshome zauważył, że wzajemne wsparcie obu krajów wynika z intensywności ich relacji. - Oceniamy tę intensywność bardzo pozytywnie, dlatego też bardzo pozytywnie zapatrujemy się na odpowiedź w sprawie polskiego wniosku o nasze wsparcie, jeśli chodzi o niestałe członkostwo w RB ONZ – mówił. Dodał, że Etiopia o swym stanowisku w tej kwestii poinformowała już Polskę kanałami dyplomatycznymi.
 
Prezydent Etiopii podkreślił, że jego kraj przywiązuje ogromną wagę do relacji z Polską. - Rozmawialiśmy o wielu obszarach, w których można te relacje pogłębiać. Wspomniałem też o sytuacji społecznej i ekonomicznej w Afryce. Podziękowałem za stypendia, które rząd polski przyznał studentom z Etiopii i za linię kredytową rządu polskiego, która przyczynia się do rozwoju naszego kraju – mówił etiopski przywódca.
 
Mulatu Teshome wyraził nadzieję, że wizyta Dudy w Addis Abebie otworzy nowy rozdział w relacjach między obu krajami oraz zintensyfikuje wzajemną wymianę handlową i inwestycyjną. Zaznaczył, że obecnie wartość wymiany handlowej między Polską a Etiopią to 35-36 mln USD rocznie, co - jak ocenił - jest znacznie poniżej potencjału tkwiącego w tych kontaktach i poniżej oczekiwań obu społeczeństw.
 
Polski prezydent był też pytany przez etiopskich dziennikarzy o wpływ Brexitu na Polskę. Zaznaczył, że Polska zabiega, by wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie doprowadziło do ograniczenia praw i wolności Polaków żyjących na Wyspach. Jak mówił, Polska będzie zabiegać, aby podstawowe swobody europejskie zostały zachowane także po wyjściu Londynu z UE, by Polacy mieli swobodę wyboru miejsca zamieszkania i życia. - Nie ukrywam, że chciałbym, aby ci w większości młodzi ludzie do Polski wrócili. Ale oni muszą mieć przede wszystkim swobodny wybór – podkreślił prezydent. Zaznaczył, że także Brytyjczykom zależy na dobrych stosunkach z UE; nie tylko ze względu na relacje handlowe, a też dlatego, że wielu brytyjskich obywateli żyje w krajach UE. (PAP)
Poleć znajomemu