przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 16 maja 2017

Wystąpienie Prezydenta z okazji Święta Straży Granicznej

  |   Na Rynku Wielkim w Zamościu, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się główne obchody święta Straży Granicznej Na Rynku Wielkim w Zamościu, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się główne obchody święta Straży Granicznej
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Panowie Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Zamościa,
Szanowny Panie Wojewodo,
Szanowni Panowie Generałowie, Komendanci,
Szanowni Państwo Radni,
Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście,

ale przede wszystkim Szanowni Państwo Oficerowie, Generałowie nowo dzisiaj wypromowani,

Drodzy Funkcjonariusze,
Drodzy Najbliżsi Funkcjonariuszy,
Wszyscy Szanowni Państwo!
 

Przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na tę piękną, niezwykle ważną nie tylko dla Państwa, ale przede wszystkim dla Rzeczypospolitej, uroczystość, która odbywa się w tej tak niezwykłej scenerii pięknego, wspaniałego zamojskiego rynku. Bardzo serdecznie za to dziękuję, że mogę być z Państwem tutaj dzisiaj ‒ cieszyć się wraz z Państwem tą promocją, dzielić radość, a zarazem móc z całego serca pogratulować Państwu Oficerom, Panom Generałom, pogratulować Państwa najbliższym. Być tu z Państwem nie tylko duchem, nie tylko poprzez podpisy złożone na nominacjach na stopnie generalskie i na pierwszy stopień oficerski, ale być tu z Państwem razem, bezpośrednio. Ogromnie za to dziękuję i z całego serca jeszcze raz gratuluję.

 

 

Ale przede wszystkim chcę bardzo mocno podkreślić, że otrzymawszy zaproszenie, uważałem za swój obowiązek jako Prezydenta Rzeczypospolitej, by tu przybyć. Bo to nie tylko wielka przyjemność i radość, ale to w moim poczuciu także i obowiązek odpowiedzieć na zaproszenie po to, by oddać szacunek i podziękować funkcjonariuszom Straży Granicznej i ich najbliższym. Podziękować za wspaniałą służbę, za stanie na straży granic Rzeczypospolitej. Podziękować za wspaniale spełniony trud straży nad Rzecząpospolitą, w czasie gdy odbywały się wielkie wydarzenia: Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO. Za to, że tak dzielnie bronią Państwo naszych granic w czasach tak trudnych dla Europy, w czasach niezwykłej presji migracyjnej, w czasach, w których wiele granic się nie obroniło.

 

Wy obroniliście naszą granicę, wy bronicie naszej granicy. Wy pięknie, z niezwykłym profesjonalizmem i oddaniem reprezentowaliście nas i Polskę poza granicami ‒ tam, gdzie potrzebna była pomoc, potrzebne było wsparcie. Reprezentowaliście i reprezentujecie – chciałem za to z całego serca podziękować i oddać szacunek Państwu i Waszym najbliższym, którzy w jakimś sensie poprzez Waszą służbę także służą Rzeczypospolitej. Bo ta służba oznacza poświęcenie, oznacza nieobecność w domu, rozłąkę z najbliższymi – chciałem za to z całego serca jako Prezydent podziękować.

 

Panie Komendancie, Panie Generale, jestem ogromnie wzruszony, że mogłem wręczyć Panu tę nominację generalską w Pana mieście, Zamościu. Mieście tak niezwykle pięknym, tak niezwykle wrytym, wrośniętym jak w serce w polską historię i w polską tradycję. Mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mieście absolutnie niepowtarzalnym, można powiedzieć ‒ cudownym, do którego zawsze przybywam z niezwykłą radością i przyjemnością. Dziś ta radość i wielka przyjemność są tym większe, że mogłem się tutaj z Państwem spotkać.

 

Gratuluję jeszcze raz wszystkim nowo nominowanym, gratuluję wszystkim odznaczonym. Z całego serca dziękuję za wspaniałą służbę dla Polski, za wspaniałe reprezentowanie Rzeczypospolitej ‒ i proszę o jeszcze. Tak jak wszystkim Państwu mówiłem w czasie nominacji, jak mówiłem podczas wręczania odznaczeń – proszę o jeszcze, proszę o dalszą służbę dla Rzeczypospolitej, proszę o dalsze stanie na straży granic i bezpieczeństwa naszego państwa. Proszę o stanie na straży bezpieczeństwa nas wszystkich, Waszych rodaków, Polaków – wszystkich tych, którzy na polskiej ziemi mieszkają.

 
Dziękuję z całego serca i pozdrawiam.
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.