Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 maja 2017

Wypowiedź Prezydenta RP na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem RFN

Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RFN z mediami

Ekscelencjo, Panie Prezydencie,

 
Szanowni Państwo!
 

Z wielką radością powitałem w Polsce, w Warszawie, pana prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera wraz z małżonką, czyli pierwszą parę Republiki Federalnej Niemiec. Panie Prezydencie, ogromnie dziękuję za przyjęcie zaproszenia, ogromnie dziękuję za przybycie do Warszawy. Nie pierwszy raz Pan Prezydent jest w naszym kraju, nie pierwszy raz Pan Prezydent jest w Warszawie, ale pierwszy raz w tej nowej roli, której cieszę się, że mogłem osobiście, bezpośrednio pogratulować.

 

Szanowni Państwo, bardzo się cieszę, że Pan Prezydent jest dzisiaj u nas, ale przede wszystkim bardzo się cieszę, że to właśnie pan Frank-Walter Steinmeier jest dzisiaj prezydentem Republiki Federalnej Niemiec. Dlatego że Pan Prezydent zawsze był wielkim rzecznikiem dobrych relacji polsko-niemieckich, jest też znawcą spraw polskich i naszych spraw sąsiedzkich. Jest bardzo doświadczonym politykiem i cieszę się, że będę miał teraz możliwość z Panem Prezydentem współpracować w dziedzinie tych relacji, na których mi również bardzo zależy. Na tym, żeby one były jak najlepsze, żeby relacje polsko-niemieckie dobrze się układały zarówno na szczeblu politycznym, jak również na szczeblu międzyludzkim, bo to jest także niezwykle istotne.

 

Niemcy są naszym wielkim partnerem ‒ przede wszystkim gospodarczym, są naszym wielkim sąsiadem i chciałbym ogromnie, aby te relacje i polityczne, i gospodarcze, i międzyludzkie układały się jak najlepiej. I przede wszystkim właśnie o tych sprawach rozmawialiśmy z Panem Prezydentem. Ja Panu Prezydentowi zadeklarowałem, że tutaj, w Polsce, może mnie śmiało uważać za rzecznika tych jak najlepszych polsko-niemieckich relacji, że zawsze będę się starał, aby one takie były. Prosiłem też Pana Prezydenta o taką swoistą opiekę prezydencką nad Polonią w Niemczech, nad mieszkającymi tam Polakami, nad ich sprawami i ‒ w tym kontekście ‒ także nad realizacją Polsko-Niemieckiego Traktatu, którego 25-lecie obchodziliśmy w zeszłym roku w sposób tak uroczysty.

 

Rozmawialiśmy, proszę Państwa, również o zbliżającym się stuleciu niepodległości Polski i o tym, w jaki sposób moglibyśmy zarysować tutaj elementy także i polsko-niemieckiej współpracy. Będziemy jeszcze na ten temat z Panem Prezydentem rozmawiali. Będziemy też rozmawiali z naszymi współpracownikami. Z całą pewnością jakąś formułę wspólnego uczczenia tej setnej rocznicy, jak również stworzenia kolejnego pola do współpracy ‒ choćby współpracy historyków w dyskusji na temat relacji polsko-pruskich z tamtych czasów ‒ będziemy z Panem Prezydentem inicjowali.

 

Ale rozmawialiśmy też o sprawach europejskich: o Brexicie, o kwestii problemu Ukrainy, o Rosji, o sytuacjach, które dzisiaj są w Europie, o tym, jak rozwiązywać europejskie kryzysy i jaka jest w tym rola głów państw. Nie mamy żadnych wątpliwości, że Europa potrzebuje dzisiaj dobrej współpracy, że – żebyśmy byli w stanie przez te wszystkie kryzysy przebrnąć – musimy działać solidarnie, musimy działać wspólnie. Że drogą nie jest budowanie podziałów, tylko drogą, którą powinniśmy podążać, jest usuwanie tych podziałów. I tutaj duża w tym rola prezydentów. Śmialiśmy się z Panem Prezydentem, że jesteśmy od tego, by studzić nawet najbardziej rozpalone emocje, uspokajać sytuację, raczej starać się tonować dyskusję i absolutnie nie pozwalać na to, aby wykraczała ona poza te ramy, w których powinna się odbywać.

 

Relacjonowałem także Panu Prezydentowi moją ostatnią rozmowę telefoniczną z nowo wybranym panem prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Mówiłem o tym w kontekście tego, co dla Pana Prezydenta jeszcze wcześniej, jako ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, było sprawą ważną, a mianowicie: trójstronna współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego. Mówiłem, że pan prezydent Macron zadeklarował mi, że jest zainteresowany tą współpracą i że chciałby ją jako prezydent Francji prowadzić. Tak więc liczę na to, że ze strony pana prezydenta Macrona będzie zaproszenie do Paryża po to, aby się spotkać w formacie Trójkąta Weimarskiego.

 

Szanowni Państwo, to są te najważniejsze kwestie, o których z Panem Prezydentem rozmawialiśmy. Jestem przekonany, że to nasze dzisiejsze spotkanie stanowi bardzo dobre otwarcie polsko-niemieckiej współpracy na szczeblu prezydentów państw i że jest to bardzo dobra prognoza na przyszłość, na najbliższe lata.

 

Jeszcze raz z całego serca witam w Polsce Pana Prezydenta z małżonką i ogromnie się cieszę z tej wizyty.

Poleć znajomemu