Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 maja 2017

Oświadczenie Prezydenta RP podczas wizyty w Polsce Prezydenta Republiki Singapuru

Oświadczenie Prezydenta RP podczas wizyty w Polsce Prezydenta Republiki Singapuru

Ekscelencjo, Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie,
Przedstawiciele Parlamentu Singapuru!
 

Ogromnie się cieszę z tej wizyty. Panie Prezydencie, z całego serca witam w Polsce, witam w Warszawie, witam z tą historyczną wizytą ‒ bo chociaż nasze stosunki dyplomatyczne liczą sobie 50 lat, chociaż wymiana polityczna pomiędzy Polską a Singapurem była zawsze, trzech premierów Singapuru odwiedziło Polskę, to jednak prezydenta Singapuru do tej pory w naszym kraju jeszcze nie było. Dlatego ta wizyta ma znaczenie historyczne i jest dla nas ‒ dla mojego kraju, dla mnie ‒ tak ogromnie ważna.

 

Bardzo się cieszę, Panie Prezydencie, bo ta wizyta przychodzi – z mojego punktu widzenia jako Prezydenta Rzeczypospolitej – w bardzo odpowiednim czasie. I również bardzo dziękuję za to, że Pan Prezydent do tej wizyty podszedł z takim właśnie spojrzeniem, jak wszyscy widzimy – przed chwilą zostały zawarte trzy ważne umowy dotyczące współpracy pomiędzy Polską a Singapurem. Pan Prezydent przywiózł ze sobą do naszego kraju delegację singapurskiego biznesu. Dziś jeszcze razem z Panem Prezydentem otworzymy gospodarcze Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe. To jest właśnie ten kierunek, na którym mi zależy tak ogromnie jako Prezydentowi Rzeczypospolitej i w którym dzisiaj działam wspólnie z polskim rządem, razem z ministrem rozwoju i ministrem finansów panem Mateuszem Morawieckim, razem z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

 

Proszę Państwa, mogę mówić o całym cyklu takich działań, których ważnym elementem z całą pewnością jest dzisiejsza wizyta Pana Prezydenta w Polsce. Niedawno odwiedziłem Meksyk, byłem także w Etiopii, spotkałem się z emirem Kataru. Dzisiaj spotkanie i wizyta w naszym kraju prezydenta Singapuru pana Tony’ego Tana, wizyta przedstawicieli biznesu singapurskiego ‒ jak Państwo widzą, to jest rozszerzanie naszych polskich horyzontów i współpracy gospodarczej na poszczególne części świata. Do tej pory 80 proc. naszej wymiany gospodarczej to była Unia Europejska. Chcemy, żeby ten zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się. Dziś już stać Polskę i z całą pewnością stać też polskich przedsiębiorców na to, żeby tej ekspansji zagranicznej dokonywać, co pokazuje przykład polskich firm ‒ na to zapotrzebowanie odpowiada działanie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Kilka miesięcy temu zostało otwarte zagraniczne biuro w Singapurze i w związku z tym cieszę się także, że dzisiaj możemy z Panem Prezydentem na te niezwykle ważne tematy rozmawiać.

 

A mowa o współpracy gospodarczej z wielkim partnerem handlowym, jakim jest Singapur. Bo chociaż samo państwo Singapur nie jest duże, to jest to wielkie centrum biznesu, wielkie centrum handlu w Azji, o wielosetletniej tradycji handlowej, gigantyczny port, państwo niezwykle nowoczesne, stawiające dzisiaj na nowoczesne technologie, państwo cały czas niezwykle dynamicznie rozwijające się i przede wszystkim państwo bogate. I jeden z największych polskich partnerów, jeżeli chodzi o wymianę gospodarczą w Azji ‒ obok Chin, Indii, Wietnamu to właśnie Singapur jest tym krajem, z którym chcemy zacieśniać naszą współpracę gospodarczą. I cieszę się, że właśnie razem z Panem Prezydentem to czynimy. Ale to nie tylko współpraca w zakresie gospodarki.

 

To także współpraca w zakresie badań, nowych technologii, w zakresie wymiany młodzieży, przede wszystkim studenckiej. Dlatego tak ogromnie cieszę się z tej umowy, którą Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przed chwilą zawarło z singapurską Agencją ds. Nauki, Technologii i Badań. Bo ta współpraca z państwem cały czas tak szybko rozwijającym się, z państwem, które właśnie stawia na innowacje, na nowoczesne technologie, państwem, w którym start-upy rozwijają się w sposób tak dynamiczny i jest ich tak wiele – to z całą pewnością ten kierunek, w jakim powinniśmy podążać.

 

Dlatego tak bardzo cieszę się z tej wizyty Pana Prezydenta, bo działamy i rozmawiamy o współpracy w różnych sektorach – nowoczesnych technologii, ale także energetyki. Singapur jest dzisiaj wielkim portem, w którym trwa handel gazem LNG. Rok temu uruchomiliśmy w Polsce terminal skroplonego gazu LNG, chcemy rozmawiać także i w tym kierunku, intensyfikować naszą wymianę handlową, budując zarazem więzi w zakresie dywersyfikacji dostaw energii. Proszę Państwa, chcemy rozmawiać na temat energii odnawialnej, także na temat współpracy przemysłu wojskowego. Zapraszałem Pana Prezydenta i przedstawicieli władz Singapuru, a przede wszystkim singapurski biznes obronny, aby we wrześniu br. odwiedzili targi kieleckie, które będą się odbywały jak co roku – właśnie targi, na których przemysły obronne nie tylko polski, ale z całej Europy i całego świata, będą przedstawiały swoją ofertę targową.

 

Rozmawialiśmy również na temat współpracy przemysłu rolno-spożywczego. Polska żywność już jest obecna w Singapurze. W tej chwili trwa Festiwal Polskiej Żywności w Singapurze, co mnie ogromnie cieszy – mam nadzieję, że zostanie ona doceniona, i zachęcam przedstawicieli singapurskiego biznesu, aby zwrócili uwagę na polską żywność i aby współpracowali z naszym przemysłem. A naszych biznesmenów, którzy zajmują się przemysłem rolno-spożywczym, zachęcam do tego, aby spojrzeli na rynek Singapuru, bo to może być rynek, który będzie stanowił potencjalną przyszłość, jeżeli chodzi o handel polską żywnością, o jej eksport.

 

To są, proszę Państwa, tematy najważniejsze, o których rozmawialiśmy z Panem Prezydentem. Ale to także wizyta przedstawicieli biznesu singapurskiego w Dolinie Lotniczej. Mam nadzieję – kolejne kontrakty i współpraca pomiędzy naszymi przemysłami lotniczymi. Dziękowałem Panu Prezydentowi za działania podjęte w kierunku otwarcia honorowego konsulatu Singapuru w naszym kraju. Mam nadzieję, że z czasem powstanie także poważne przedstawicielstwo dyplomatyczne Singapuru w Polsce. A to będzie dla mnie oznaczało, że nasza współpraca rozwija się dynamicznie, czego bardzo pragnę. Mam nadzieję, że uda nam się to zrealizować.

 

Panie Prezydencie, Ekscelencjo, Szanowni Państwo, Delegacjo, bardzo się cieszę z tej wizyty. Powtarzam jeszcze raz: wizyty historycznej, która – mam nadzieję – będzie też silnym impulsem w kierunku wzmocnienia więzi pomiędzy naszymi krajami, w kierunku wzmocnienia wymiany gospodarczej.

 

Bardzo dziękuję.
Poleć znajomemu