Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 maja 2017

Wystąpienie Prezydenta RP na Polsko-Singapurskim Forum Biznesowym

- Zachęcam do tej współpracy, do nawiązywania kontaktów - mówił prezydent Andrzej Duda

Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Parlamentarzyści,
Szanowni Państwo Prezesi, Dyrektorzy, Przedsiębiorcy z Polski i Singapuru,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
przede wszystkim Goście, którzy przylecieli do nas z Singapuru!

 

Ogromnie się cieszę z tej wizyty. Jeszcze raz, Ekscelencjo, Panie Prezydencie, bardzo za tę wizytę dziękuję. Dziękuję także pierwszej damie Singapuru, Pańskiej małżonce, za to, że możemy dzisiaj w Polsce, w Warszawie, świętować ten historyczny moment, gdy po raz pierwszy od 1965 roku, od czasu gdy proklamowano Niepodległą Republikę Singapuru, prezydent Singapuru przybył z oficjalną wizytą do Polski. To naprawdę wielki dzień, który bardzo mocno wpisuje się także w to dzisiejsze wydarzenie – otwarcie Polsko-Singapurskiego Forum Biznesowego. Otwarcie, którego właśnie razem z Panem Prezydentem dokonujemy.

 

Dziękuję za to, bo zawsze jest tak, że zaangażowanie głowy państwa, zaangażowanie największego przedstawiciela państwa wspiera biznes, działalność biznesową, aktywizuje, a także otwiera drzwi. Pan Prezydent, przyjeżdżając do Polski, przywożąc z sobą ministrów, przyjeżdżając razem z posłami, przywożąc z sobą przedstawicieli singapurskiego biznesu, dokonuje takiego właśnie szerszego niż do tej pory otwarcia drzwi na współpracę. I za to właśnie bardzo serdecznie chciałem Panu Prezydentowi podziękować. Ta niezwykle ważna wizyta wpisuje się w bardzo dla mnie korzystny sposób w obecną politykę gospodarczą realizowaną przeze mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej.

 

Dlatego że ‒ tak jak dzisiaj już tutaj było powiedziane ‒ faktem jest, że 80 proc. polskich obrotów handlowych to obroty z krajami Unii Europejskiej. To 80 proc. naszego handlu zagranicznego, który Polska dzisiaj realizuje. Czy to źle, czy to dobrze ‒ można oceniać różnie. Oczywiście, cieszę się, że ten obrót międzynarodowy jest, cieszę się, że w ramach Unii Europejskiej mamy wypróbowanych partnerów, cieszę się, że w związku z tym Polska przez lata ‒ od 1989 roku ‒ się rozwija. Ale myślę, że przyszedł czas i jest dzisiaj wielką ambicją i polskiego rządu, i polskiego prezydenta, ale także i polskich przedsiębiorców ‒ zwłaszcza tych, którzy czują się już silni także na rynku międzynarodowym, także na tym rynku europejskim ‒ aby ze swoimi planami gospodarczymi, że swoim rozwojem gospodarczym podążać dalej.

 

To właśnie dla nich działa dzisiaj Polska Agencja Inwestycji i Handlu, to dla nich otwierane są kolejne zagraniczne biura tej Agencji ‒ przede wszystkim właśnie nie tylko na rynku europejskim, ale na rynkach światowych. To właśnie dla nich kilka tygodni temu udałem się m.in. z wizytą do Meksyku, to dla nich byłem ostatnio w Etiopii, to dla nich gościłem w Polsce emira Kataru, rozmawiając o relacjach gospodarczych, to dla nich dzisiaj tak znaczącą część mojego spotkania ze wspaniałym gościem, z panem prezydentem Singapuru, poświęcamy właśnie tematom gospodarczym, to dla nich, czyli dla Państwa, jesteśmy z Panem Prezydentem dzisiaj na tej sali, za co tak ogromnie Panu Prezydentowi dziękuję. Chciałbym, żeby Polska, żeby przedstawiciele polskiego biznesu ‒ ale także przedstawiciele biznesu z Singapuru ‒ wykorzystali tę unikatową szansę, jaka właśnie zostaje stworzona.

 

Kilka miesięcy temu Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzyła swoje przedstawicielstwo, swoje zagraniczne biuro w Singapurze. Chciałbym, żeby dla wszystkich to właśnie było widomym znakiem: że Polska, polski rząd, polskie władze, polskie państwo angażują środki finansowe w to, by wzmocnić relacje biznesowe pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Singapuru. Żeby otworzyć możliwości biznesowego działania dla przedstawicieli polskiego biznesu na rynku Singapuru, a poprzez Singapur na rynkach azjatyckich, oraz żeby otworzyć możliwości inwestowania na polskim rynku dla przedsiębiorców z Singapuru ‒ bo chciałbym, żeby ta misja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na rynku singapurskim właśnie tak była postrzegana.

 

Chciałbym, aby to biuro było otwarte dla polskich biznesmenów, którzy chcą inwestować docelowo w Singapurze albo poprzez Singapur – na rynkach Azji. Chciałbym, aby przedsiębiorcy z Singapuru, którzy myślą o inwestowaniu w Polsce, w Europie Środkowej, patrzyli na to biuro jako na miejsce, gdzie można się skierować, rozmawiać, dowiedzieć się o warunki inwestycyjne, rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Że to jest miejsce, gdzie będą mogli uzyskać odpowiedź na pytania o specyfikę kraju, o specyfikę rynku. Po to właśnie ta Agencja istnieje. Po to właśnie poprzez Agencję, poprzez jej działalność Rzeczpospolita inwestuje w promocję naszego rynku w Singapurze, inwestuje właśnie dla polskiego i singapurskiego biznesu.

 

Szanowni Państwo, niezwykle się cieszę z Państwa obecności tutaj. Niezwykle się cieszę z tej współpracy, która już istnieje i która zaczyna przynosić miliardowe obroty gospodarcze pomiędzy naszymi krajami, która powoduje, że Singapur jest dzisiaj jednym z absolutnie największych biznesowych partnerów Polski na rynku azjatyckim – obok Chin, Indii i Wietnamu, z którym współpraca także się rozwija.

 

Ale to Singapur jest właśnie azjatyckim tygrysem, jest tym państwem, o którym się mówi, że to drugi port oceaniczny na świecie. Jest państwem, z którym w związku z tym wymiana handlowa należy do jednych z największych na świecie. Jest potęgą handlową Azji i to nie od ponad 50 lat, od kiedy istnieje Niepodległa Republika Singapuru, ale jest to tradycja już wielu stuleci. I na to chciałem zwrócić szczególną uwagę: że Singapur, mimo iż jest państwem relatywnie małym, to jednak – można powiedzieć – jest gospodarczym kolosem. Jest także jednym z największych rynków finansowych świata.

 

Szanowni Państwo, z całą pewnością dotychczasowe obroty gospodarcze pomiędzy Polską a Singapurem są zbyt małe, ten stan pozostawia stanowczo wiele do życzenia i chciałbym, żebyśmy go uzupełnili. Chciałbym Państwu w tym także i pomóc. Chciałbym, żeby Państwo w tym zakresie także korzystali właśnie z pomocy naszego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Singapurze. Wierzę, że w ten sposób jesteśmy w stanie jako politycy, ale przede wszystkim jako polskie państwo przyczynić się do zwiększenia wymiany gospodarczej, do lepszej wymiany informacji, ale w efekcie przyczynić się także do wymiany międzyludzkiej.

 

Cieszę się bardzo, że w tej chwili trwa w Singapurze Festiwal Polskiej Żywności. Cieszę się bardzo, że rozmawiamy na temat rozwoju współpracy w zakresie przemysłu spożywczego, gdzie Polska poprzez swoją żywność – zdrową, niezwykle smaczną i docenianą na całym świecie – ma wiele do zaoferowania.

 

Cieszę się, że rozwijamy współpracę w zakresie nowych technologii, że rozwijamy współpracę w zakresie wymiany uniwersyteckiej, w zakresie wymiany studentów i wymiany naukowej. Ogromnie się cieszę z umów, które zostały dzisiaj podpisane – z tej, która została podpisana pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją ds. Nauki, Technologii i Badań, a właśnie dotyczy wymiany badawczej i wymiany naukowej.

 

Ogromnie cieszę się z umów, które podpisała dzisiaj Polska Agencja Inwestycji i Handlu ze swoimi singapurskimi odpowiednikami, bo wierzę, że właśnie dzięki temu powstają nowe perspektywy współpracy, wierzę, że dzięki temu także Państwu będzie łatwiej inwestować na rynku singapurskim i na rynku polskim.

 

Wiem, że trwają w tej chwili rozmowy dotyczące współpracy w zakresie transportu, ściślej mówiąc: ekologicznych autobusów elektrycznych i hybrydowych, które produkowane są przez polskie firmy. Wiem, że podpisane są już pierwsze umowy i trwa współpraca w kwestii przemysłu lotniczego. Wiem, że przedstawiciele singapurskiego biznesu odwiedzają naszą Dolinę Lotniczą. Wiem, że trwają w tej chwili rozmowy w wielu innych branżach, m.in. budowlanej czy planistycznej.

 

Proszę Państwa, zachęcam do tej współpracy, do nawiązywania kontaktów, zachęcam do rozwoju współpracy także w branży turystycznej. Singapur jest być może odległym państwem, ale jest państwem niezwykle ciekawym. I zapewniam, że dla Singapuru i dla jego mieszkańców także niezwykle ciekawym państwem – leżącym w sercu Europy – jest Polska.

 

Chciałbym, żeby kontakty między naszymi krajami się intensyfikowały i tego Państwu z całego serca życzę.

 

 
 

 

Poleć znajomemu