przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 24 maja 2017

Wystąpienie Prezydenta podczas Gali Jubileuszowej z okazji 200-lecia giełdy w Polsce

Prezydent apelował do prezesów spółek giełdowych, by wkraczali na rynki zagraniczne, zwłaszcza te, "które stwarzają możliwości rozwoju". Deklarował ze swojej strony wsparcie.

Wielce Szanowni Panowie Premierzy,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście!

 

Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę piękną uroczystość. Jakże to znamienne, że jest z nami dwóch wicepremierów polskiego rządu, ale zarazem ministrów ‒ minister rozwoju i finansów, ale jest także minister kultury i dziedzictwa narodowego. Giełda jest naszym dziedzictwem narodowym – można dzisiaj tak mówić ‒ 200 lat po tym, jak powstała w 1817 roku.

 

Z uśmiechem przyjąłem te słowa przed momentem – wszyscy Państwo je słyszeli – o przyszłych prezesach giełdy obecnych tutaj na tej sali. Wszystkich przyszłych prezesów obecnych na tej sali tutaj witano, ja bym chciał także powitać tych wszystkich przyszłych prezesów, których mamy nie puściły na dzisiejszą uroczystość ze względu na późną porę, i tych, którzy się jeszcze nie urodzili. Mam taką nadzieję, że te pierwsze 200 lat giełdy w Polsce będzie oznaczało zarazem otwarcie następnych 200 lat giełdy w Polsce ‒ bez przerw. Bez takich przerw, jakie w ciągu tych 200 lat się zdarzyły, o których przed chwilą była mowa w filmie o historii giełdy, który obejrzeliśmy. 1817 rok – powstaje Giełda Kupiecka. I te nazwiska, które tak silnie są z tym momentem związane, których działanie miało element sprawczy, przełomowy dla ówczesnej gospodarki naszego kraju ‒ chociaż wszyscy wiemy, że Polski jako takiej, w tym pełnym rozumieniu państwa polskiego, wtedy nie było ‒ ale to Ksawery Drucki-Lubecki, to wspomniany Leopold Kronenberg, o których śmiało można mówić, że są ojcami polskiej giełdy, tak jak później pokazywani już w naszych czasach, nam współczesnych – Wiesław Rozłucki i Lesław Paga.

 

Ale to, proszę Państwa, w międzyczasie wydarzenia, które były, o których też dzisiaj tutaj wspominano ‒ to 1828 rok, gdy giełda znalazła się tutaj, w tym pięknym budynku, którego autorem, architektem był Antonio Corazzi, a który nazywany jest dzisiaj perłą architektury klasycystycznej. Dziękuję, że właśnie w tej sali, tak historycznej, to dzisiejsze spotkanie z okazji 200-lecia giełdy się odbywa. To 1840 rok – pierwsze notowanie spółki, która wnosi swoje akcje na giełdę, i nazwanie na początku lat 70. XIX wieku tej giełdy po raz pierwszy giełdą warszawską. I później – wiadomo – I wojna światowa, przerwanie działalności giełdy. Później powrót, jej rozwój, choć nie bez kłopotów w związku z wielkim kryzysem światowym. I później 1939 rok – napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę, rozdrapanie Polski przez hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki – i nie ma giełdy. I później Jałta – i nie ma giełdy, bo giełda była elementem wolnego rynku, była symbolem kapitalizmu. I później paradoks dziejowy ‒ 1991 rok, 16 kwietnia, który obchodziliśmy w zeszłym roku jako 25-lecie istnienia Giełdy Papierów Wartościowych, uderzenie w dzwon giełdy warszawskiej. Gdzie? W gmachu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Chichot historii, proszę Państwa – bo w tym budynku, w którym walczono z kapitalizmem, walczono z gospodarką rynkową, ona wraca i dzięki niej kraj znowu zaczyna się rozwijać, wchodzimy na zupełnie nową drogę rozwoju.

 

Chciałem z całego serca podziękować wszystkim tym, którzy przez ostatnie lata, od 1991 roku, do rozwoju giełdy się przyczyniali. Wszystkim tym, którzy mieli odwagę ją tworzyć. Wszystkim tym, którzy zachęcali do tego, by na giełdę wchodzić. Wszystkim tym, którzy pilnowali także standardów giełdy. Wszystkim tym, którzy tworzyli kodeksy etyczne giełdy. Wszystkim tym, którzy budowali jej dobre imię. Wszystkim tym, którzy swoją ciężką pracą spowodowali, że dzisiaj jest na niej notowanych ponad 800 podmiotów, których kapitalizowana wartość wynosi 350 mld dol. To ogromny potencjał, który nie tylko można, ale trzeba rozwijać – to jest potencjał, który buduje dzisiaj w sposób zdecydowany i silny gospodarkę naszego kraju.

 

Proszę Państwa – mówię to przede wszystkim do Państwa Prezesów – ogromnie się cieszę, że realizując swoje zadanie jako Prezydent Rzeczypospolitej, mogę wspierać Państwa ekspansję na rynkach międzynarodowych. Cieszę się ogromnie z tego, że mają Państwo ten potencjał i tę odwagę ‒ mówię to zwłaszcza do Prezesów spółek giełdowych – aby na te zagraniczne rynki wkraczać, żeby tam lokować swoją produkcję, żeby tam promować swoje produkty. Zwłaszcza jeżeli są to dzisiaj rynki trudne, ale takie, które stwarzają ogromną perspektywę rozwoju ‒ takie jak rynki Ameryki Południowej czy rynki afrykańskie. Chcę, proszę Państwa, z tego miejsca powiedzieć, że jestem gotów do tego wsparcia cały czas i zachęcam przede wszystkim młodych, aby rozwijali swoją działalność gospodarczą, aby mieli odwagę ją podejmować, aby przede wszystkim wchodzili w to, co nazywamy gospodarką innowacyjną, aby mieli odwagę zacząć – pójść do przodu, wyjść z odważnym pomysłem, szukając współpracowników, szukając wsparcia, także wsparcia ze strony Prezydenta.

 

To m.in. dlatego organizujemy akcję „Start-upy w Pałacu” – po to, żeby pokazać młodych, żeby docenić ich pracę, po to także, żeby również i ich zabrać za granicę, żeby mogli się spotkać ze swoimi kolegami w innych krajach. Żeby mogli w ramach prezydenckiej delegacji ‒ a więc tego elementu szczególnego, jaki jest związany z międzynarodową działalnością Prezydenta ‒ być i istnieć w sferach biznesowych poza granicami, także w sferach rządowych czy otoczenia prezydentów. Móc rozmawiać na temat swoich planów, móc pokazać swoje projekty, móc się dowiedzieć także, w jaki sposób funkcjonują start-upy w innych krajach. Uważam, że jest to bardzo ważne, i jestem do tego wsparcia gotowy.

 

Jeszcze raz Państwu dziękuję za tę odwagę działania i życzę wszystkim Państwu powodzenia. Życzę powodzenia giełdzie, życzę powodzenia wszystkim tym, którzy są z giełdą związani – czy to poprzez współtworzenie jej, budowanie, czy poprzez to, że na niej są, że ich spółki, ich firmy są na tej giełdzie notowane. Życzę wszystkim Państwu powodzenia, jak najlepszego rozwoju, jak największych zysków.

I jeszcze raz z całego serca dziękuję.
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.