Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 2 czerwca 2017

"Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski" PL/ENG

 

Dzień dobry, witam Państwa bardzo serdecznie i nie będę ukrywał, że także w tym wielce radosnym dla nas dniu, w to wielce radosne dla nas popołudnie. We wrześniu zeszłego roku, tutaj w tej sali, razem z ministrem spraw zagranicznych, z panem Witoldem Waszczykowskim, zainaugurowałem kampanię promującą kandydaturę Polski do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wielu ludzi wtedy mówiło, że cel jest nierealny. Ja od samego początku uważałem, że cel jest absolutnie wykonalny i że Polska na 100-lecie odzyskania niepodległości może być i będzie członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Będzie nim znowu po ponad dwudziestu latach. I tak się, proszę Państwa, dzisiaj stało i jest to rzeczywiście dla nas bardzo radosny dzień. Dzień, który wieńczy długą kampanię, proces ciężkiej pracy, wielu spotkań międzynarodowych, na których o tej naszej kandydaturze mówiłem, na których prosiłem o wsparcie. Negocjowaliśmy tak zwane wymiany poprać z innymi krajami. Temu służyła także moja wizyta w Unii Afrykańskiej w Addis Abebie i moje wystąpienie do przedstawicieli wszystkich państw Afryki, żeby polską kandydaturę do Rady Bezpieczeństwa ONZ promować i żeby ta kandydatura uzyskała jak najszersze poparcie. Zobacz także: Minister Szczerski: Niestałe członkostwo w RB ONZ pozwoli Polsce być głosem naszego regionu


ENGLISH VERSION>>


Proszę Państwa, to dzień niezwykłej dla mnie satysfakcji i wielkiej radości. Na 192 państwa – 190 państw świata poparło kandydaturę Polski. To jest poparcie, jakiego nie uzyskało żadne inne z państw, które do Rady Bezpieczeństwa startowało. Będziemy reprezentantem naszego regionu w tej wielkiej światowej organizacji, która dba o pokój na świecie, która ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o budowanie światowego ładu, światowego porządku. Rada Bezpieczeństwa Narodowego to najważniejszy z organów, który jest zarazem najbardziej decyzyjny, bo podejmuje wiążące rezolucje, decyduje o procesach pokojowych i sankcjach, które są nakładane w związku z naruszeniami prawa międzynarodowego i Polska członkiem Rady Bezpieczeństwa będzie. To jest proszę Państwa wiadomość pewna i dla nas niezwykle radosna. Z ogromnym poparciem – bo to z całą mocą chciałbym podkreślić. Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, pokazuje autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności właśnie także za światowe bezpieczeństwo. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim państwom, które zagłosowały za naszą kandydaturą, za to że nas poparły, za to, że to zaufanie naszemu krajowi okazały. Będziemy reprezentowali naszą część Europy, nasz region, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie, kwestie niezwykle ważne, cały czas, proszę Państwa, pod tym samym hasłem, które w Organizacji Narodów Zjednoczonych ja wygłosiłem w roku 2015 podczas mojego pierwszego wystąpienia – „Pokój przez prawo”. Prawo międzynarodowe jest gwarancją międzynarodowego pokoju. Przestrzeganie tego prawa międzynarodowego gwarantuje, że będzie pokój na świecie i liczyć się powinna właśnie siła prawa, a nie prawo siły. To są słowa, które w 2015 roku wypowiedziałem i które podtrzymuję.
Zobacz także: Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas 71. sesji ZO ONZ PL/ENG


Bardzo dziękuję jeszcze raz za to poparcie, ale także, a może przede wszystkim bardzo dziękuję za ciężką pracę, która została wykonana w tej kampanii, która została wykonana przez mojego najbliższego współpracownika, szefa mojego gabinetu, pana ministra Krzysztofa Szczerskiego, który zarazem zajmuje się sprawami zagranicznymi tutaj w Kancelarii Prezydenta. To było jego zadanie i on tę ciężką pracę wykonał na medal. Ale bardzo dziękuję także rządowi na czele z panią premier Beatą Szydło, która także walczyła o naszą kandydaturę, panu ministrowi Witoldowi Waszczykowskiemu, który dzisiaj w Nowym Jorku bezpośrednio przyjmuje gratulacje, pani minister Wroneckiej, która towarzyszy panu ministrowi, panu ambasadorowi Polski przy ONZ Bogusławowi Winidowi. To są ludzie, którzy dla tej kandydatury Polski, dla tego naszego zwycięstwa wykonali najcięższą pracę. Jestem za to ogromnie wdzięczny, że bardzo dobrze współdziałali, wspierając się nawzajem, tworząc ten efekt synergii poparcia dla Polski. To wielkie zwycięstwo, te 190 głosów, rewelacyjny wynik w skali światowej udało nam się dzisiaj uzyskać. Będziemy mieli ważny okres w czasie naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, albowiem każde z państw członkowskich ma miesięczną prezydencję w Radzie, my także ją będziemy mieli. To wtedy my będziemy w związku z tym decydowali o agendzie, będziemy mogli wtedy wychodzić z własnymi pomysłami i je realizować, będzie to dla nas bardzo ważny czas. To buduje naszą międzynarodową pozycję z jednej strony, a z drugiej strony pokazuje to wielkie poparcie. Te 190 głosów pokazuje, że Polska liczy się na arenie międzynarodowej, że jest szanowana, że jesteśmy państwem ważnym i dobrze postrzeganym, zwłaszcza jeśli chodzi o budowanie sfery stabilności, jeśli chodzi o budowanie sfery naszego bezpieczeństwa. Ogromnie, ogromnie się z tego cieszę. To pokazuje skuteczność naszej polityki międzynarodowej. Teraz duża praca w Radzie Bezpieczeństwa przed nami. To jest permanentnie pracujące ciało Organizacji Narodów Zjednoczonych, będziemy tam aktywnie działali i wierzę w to, że także dzięki naszej działalności w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w sposób piękny podkreślimy nasze stulecie odzyskania niepodległości. Radosny dzień dla Rzeczypospolitej, radosny dzień dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że rodacy są dumni z tego dzisiejszego sukcesu Polski, naszego wspólnego sukcesu i wierzę w to, że wykonamy naszą misję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na medal, dla Rzeczypospolitej. 

 

Proszę Państwa!


Stawialiśmy sobie za cel wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, stawialiśmy sobie za cel świetny przebieg szczytu NATO w Warszawie - to był rok 2016. Cel się udało zrealizować w 2016 r., zaraz potem zapowiedzieliśmy członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i to jest kolejny wielki cel na arenie międzynarodowej, który udało nam się zrealizować. Naprawdę mamy powody do radości, bo budowanie potencjału Rzeczypospolitej trwa i układa się jak widać doskonale. Dziękuję.

  |   Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Poleć znajomemu