przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 12 czerwca 2017

Wystąpienie Prezydenta RP na uroczystości wręczenia „Medali za Ofiarność i Odwagę”

Wystąpienie Prezydenta RP na uroczystości wręczenia „Medali za Ofiarność i Odwagę”

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Panowie Wojewodowie,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście,

Drodzy i Szanowni Bohaterowie!

 

Przede wszystkim bardzo dziękuję. To wielki zaszczyt dla mnie jako Prezydenta móc gościć Państwa tutaj, w Pałacu Prezydenckim, gdzie bardzo często odbywają się różne uroczystości – tu są wręczane odznaczenia ludziom, którzy walczyli o wolność Rzeczypospolitej, tu są wręczane odznaczenia tym, którzy zasłużyli się dla Polski działalnością niepodległościową, konspiracyjną, opozycyjną, którzy zasłużyli się swoją pracą, służbą.

 

Ale dzisiaj jest uroczystość, która ma jednak wyjątkowy charakter: uroczystość wyróżnienia, odznaczenia bohaterów czasu pokoju, ludzi, którzy nieśli pomoc bliźnim, współobywatelom – jak kto woli – nie zważając, na własne interesy, na własne bezpieczeństwo, wykonując służbę. Ogromnie za to dziękuję. To niezwykle ważne, bardzo często też i trudne zadanie – balansowanie na granicy osobistego bezpieczeństwa, życia, zdrowia. To służba bardzo często zupełnie wyjątkowa.

 

Dzisiaj wręczyłem też dwa ordery tym, których już pośród nas nie ma – właśnie dlatego, że służyli, właśnie dlatego, że byli gotowi nieść pomoc, nieść ratunek w sytuacjach ekstremalnych. I kosztowało to życie. Oddali swoje życie, żeby wykonać zadanie, które polegało na ratowaniu mienia, na ratowaniu życia, na niesieniu pomocy. Z całego serca chciałem Państwu za tę gotowość, by służyć innym ‒ nie oglądając się na własne bezpieczeństwo, nie oglądając się na własne interesy – podziękować.

 

To wielki dowód humanizmu, to wielki dowód człowieczeństwa ‒ w takim niezwykłym tego słowa znaczeniu. Nie chcę tu mówić o kwestiach czy względach religijnych, ale wszyscy znamy te słowa: „Nie ma większej miłości, niż oddać życie za przyjaciół swoich”. A Państwo, nie zastanawiając się nad własnym bezpieczeństwem, poszli nieść tę pomoc. Z całego serca za to dziękuję, to jest coś rzeczywiście niezwykłego. Myślę, że nie każdego ‒ zdecydowanie nie każdego! ‒ na to stać, na taką postawę.

 

Ktoś kiedyś powiedział do mnie: „Zginął, pomagając innym, bo był nieostrożny”. To nieprawda – ostrożni zostają w domu. Ci, którzy niosą pomoc innym, niosą ją z reguły z narażeniem własnego bezpieczeństwa i własnego życia. Oni z założenia są nieostrożni – nieostrożni, ale tak szlachetni, że nie sposób ocenić tej szlachetności. I za tę niezwykłą szlachetność w imieniu Rzeczypospolitej z całego serca Państwu dziękuję.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.