przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 12 czerwca 2017

Wystąpienie prezydenta podczas uroczystości odwołania obecnego i powołania nowego Szefa KPRP oraz nominacji Pełnomocników Prezydenta RP

Szanowni Państwo Ministrowie,

Wszyscy Drodzy Przybyli Goście,
Przyjaciele!
 

Przede wszystkim bardzo dziękuję. Bardzo serdecznie dziękuję pani minister Małgorzacie Sadurskiej za te 2 lata; bo to są pełne 2 lata – mimo że objęcie urzędu Prezydenta przeze mnie nastąpiło 6 sierpnia, to w tym czasie, dokładnie dwa lata temu, byłem już prezydentem elektem i razem z Panią Minister już pracowaliśmy, wtedy jeszcze w pałacu na ul. Foksal. Więc to są pełne 2 lata służby na tym bardzo wymagającym i trudnym stanowisku.

 

Bardzo serdecznie za to Pani Minister dziękuję. To była bardzo sumiennie i bardzo sprawnie wykonana praca – jestem za to ogromnie wdzięczny. Jestem wdzięczny za ten czas, który Pani Minister poświęciła po to, żeby to zadanie wykonać jak najlepiej. Za wszystkie weekendy, które Pani Minister poświęciła, chodząc do mediów, reprezentując mnie jako głowę państwa. Jestem za to ogromnie wdzięczny.

 

Chcę z całą mocą podkreślić, że ogromnie doceniam to, że Pani Minister była zaangażowana w pracę w Kancelarii – w sensie administracyjnym, biurowym, zarządczym – ale że jednocześnie była też Pani obecna w Sejmie, że reprezentowała mnie Pani również wobec posłów i wobec wszystkich tych, którzy mieli różnego rodzaju petycje czy sprawy do głowy państwa ‒ i w tym zakresie Pani Minister, jako Szef Kancelarii, mnie zastępowała. Za wszystkie wyjazdy, które Pani Minister wzięła na siebie ‒ bardzo często oznaczało to nieobecność w domu, nieobecność wśród najbliższych , a więc poświęcony czas. Czas i energię poświęcone tej trudnej pracy ‒ bo to praca także przed kamerami, także w mediach, praca często trudna z uwagi na specyfikę, jaką ma polityka.

 

Bardzo serdecznie Pani Minister za to dziękuję. Dziękuję i życzę Pani Minister ‒ myślę, że tak jak i my wszyscy ‒ wszystkiego najlepszego, wszelkiego powodzenia. Jestem przekonany, że ‒ z uwagi na młody wiek ‒ jeszcze niejedno wielkie i ważne zadanie przed Panią Minister. Z całego serca dziękuję – wszystkiego dobrego, Pani Minister. Jestem ogromnie wdzięczny.

 

Pani Minister Halina Szymańska ‒ następczyni na tej niezwykle ważnej dla mnie, jako Prezydenta Rzeczypospolitej, funkcji. Bardzo dziękuję za przyjęcie propozycji z mojej strony, bardzo dziękuję za gotowość współpracy. Doskonale zdaje sobie Pani sprawę z tego, że to funkcja, która jest związana z dużym obciążeniem, z dodatkowymi obowiązkami, także tymi o charakterze politycznym. Funkcja, która w związku z tym ‒ z uwagi na tę specyfikę, o której przed momentem mówiłem, jaką niesie z sobą polityka – nie zawsze jest miła. Ale bardzo dziękuję, że Pani to zadanie podejmuje.

 

Bardzo dziękuję, bo jest Pani osobą niezwykle doświadczoną na funkcjach kierowniczych, co dla mnie jest bardzo istotne. Zajmowała ich Pani w swojej dotychczasowej karierze zawodowej bardzo wiele. Ostatnio – funkcję wiceprezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a więc jednostki, która działa ogólnopolsko i ma olbrzymie struktury, dużo większe niż Kancelaria Prezydenta.

 

Bardzo serdecznie dziękuję, że przyjmuje Pani tę funkcję, tym bardziej że ma Pani również uprawnienia i 5-letnie doświadczenie audytora wewnętrznego w także dużej jednostce organizacyjnej, jaką jest Urząd Miasta w Stargardzie Szczecińskim. Bardzo serdecznie witam Panią w Kancelarii Prezydenta, Pani Minister, i bardzo się cieszę, że przyjęła Pani tę nominację. Jestem przekonany, że wykona Pani te obowiązki jak najlepiej.

 

Dziękuję również Pani najbliższym, że się na to zgodzili – że po raz kolejny zostaje Pani porwana z domu. Proszę zapytać Panią Minister Małgorzatę Sadurską, jak bardzo ‒ niestety ‒ obciążająca jest ta funkcja. Ale bardzo dziękuję, bo to jest nie tylko funkcja – to przede wszystkim służba dla Rzeczypospolitej. I za gotowość podjęcia tej służby jestem Pani Minister ogromnie wdzięczny. Jestem przekonany, że będzie to wykonywane doskonale, a więc, że poziom, który prezentowała i na jakim pełniła tę funkcję Pani Minister Małgorzata Sadurska, będzie utrzymany – bardzo za to dziękuję.

 

Panowie Ministrowie – którzy nie zmieniają swojego miejsca, ale dostają dodatkowe obowiązki o charakterze, nazwijmy to, incydentalnym. Stąd nie zwiększenie zakresu obowiązków w regulaminie Kancelarii, w naszych wewnętrznych rozporządzeniach, tylko powierzenie tej dodatkowej czasowej misji pełnomocnika w bardzo konkretnej sprawie: Pan Minister Paweł Mucha, jeżeli chodzi o referendum konsultacyjne w sprawie nowej konstytucji, i Pan Minister Wojciech Kolarski, jeżeli chodzi o 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

Zadania bardzo ważne, a także i niezwykle prestiżowe z mojego punktu widzenia jako głowy państwa. Jest to z mojej strony także wyraz swoistego zaufania wobec Panów Ministrów, wobec tego, jaką jakość pracy także prezentowaliście do tej pory, za co ogromnie dziękuję. Wierzę, że zrealizujecie te dodatkowe obowiązki w sposób doskonały. I że zarówno jedno niezwykle ważne przedsięwzięcie, jakim jest referendum, jak i drugie, czyli 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą, tak ważne dla nas i tak niezwykle prestiżowe – zostaną zrealizowane w sposób perfekcyjny.

 

Bardzo serdecznie wszystkim Państwu dziękuję i życzę powodzenia.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.