Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 czerwca 2017

"Musimy dokonać skoku innowacyjnego"

Mamy wielu inżynierów, którzy w Polsce się wykształcili, na naszych uczelniach i pracują na całym świecie - podkreślał prezydent Andrzej Duda

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście,

Panie Marszałku Województwa Podkarpackiego, gospodarzu miejsca Kongresu 590!  

 

Przede wszystkim bardzo serdecznie gratuluję i dziękuję za przyjęcie tych nominacji, za zgodę na pracę w Kapitule Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej. Nagrody, która dla mnie jest niezwykle ważna, i która wymaga ciężkiej pracy, wymaga poświęcenia się, pochylenia się nad bardzo wieloma polskimi przedsiębiorcami, którzy zostaną do tej nagrody zgłoszeni. Bardzo Państwu dziękuję za gotowość do tej pracy i jestem za to ogromnie wdzięczny.

 

Jestem ogromnie wdzięczny Panu Profesorowi  Krzysztofowi Opolskiemu za przyjęcie roli przewodniczącego Kapituły, roli bardzo odpowiedzialnej, roli wymagającej poświęcenia jeszcze więcej czasu na to, aby zapoznać się ze wszystkimi zgłoszeniami, aby dokonać tego bardzo trudnego wyboru. Bo kiedy w zeszłym roku analizowałem te propozycje, to miałem możliwość sam zapoznać się z tym, jak wielką pracę wykonała Kapituła i jak bardzo trudno jest tego rozstrzygnięcia pomiędzy podmiotami dokonać, bo rzeczywiście zgłaszane są do tej konkurencji firmy, które bardzo często są wręcz niezwykłe.

 

I to są takie historie rozwoju i takie kariery bardzo często młodych ludzi, którzy te firmy prowadzą, że człowiek jest aż oszołomiony. Bardzo często są to podmioty, o których  nigdy wcześniej nie słyszeliśmy i to jest wielka wartość, i za to bardzo serdecznie dziękuję.

 

Dziękuję także wszystkim instytucjom, które kandydatów do nagrody gospodarczej zgłaszają, bo to jest kwestia niezwykle ważna.

 

Oczywiście, wszyscy znamy z przestrzeni medialnej firmy szeroko reklamowane, szeroko reklamowane produkty firm - często mówimy nawet przereklamowane - o których w związku z tym wiemy wszyscy. Ale okazuje się, że u nas w kraju, nasi rodacy wytwarzają ogromną ilość niezwykle ciekawych produktów, niezwykle ciekawej myśli technicznej, o której na co dzień się nie słyszy, a która bardzo często rozsławia nas w świecie jako świetna myśl techniczna, jako produkty o charakterze specjalistycznym, niezwykle wyrafinowane, niezwykle nowoczesne, niezwykle innowacyjne.

 

I to jest to, o co właśnie chodzi. Ja bym chciał, żeby takie podmioty i takie inicjatywy były przez prezydenta tą  nagrodą wyróżniane. I bardzo serdecznie dziękuję Panie Profesorze, że w zeszłym roku Kapituła wykonała swoją pracę w sposób tak doskonały. Dlatego poprosiłem Pana Profesora o ponowne uczestnictwo i ponowne przewodniczenie Kapitule, bo jestem przekonany, że także i w tym roku to zadanie zostanie wykonane perfekcyjnie.

 

W związku z tym moim spojrzeniem na polską gospodarkę , na to jakie są rzeczywiste potrzeby naszego kraju, jeżeli chodzi  o rozwój, na to, żeby się wydobyć z tej, jak to się często mówi, pułapki średniego rozwoju czy pułapki średniego dochodu, to my musimy dokonać pewnego skoku innowacyjnego, musimy rzeczywiście postawić na badania i rozwój, musimy rzeczywiście dbać o to, żebyśmy produkowali u nas te produkty, które są wysoko przetworzone, żebyśmy mieli, Szanowni Państwo, jak najwyższą wydajność.

 

Bo to jest niezwykle istotne, to jest wskazanie, jaka w rzeczywistości jest gospodarka. Do tego właśnie bardzo potrzeba nam wykorzystania tej myśli technicznej, która jest w Polakach. Bo my jesteśmy niezwykle zdolnym narodem, mamy bardzo wielu inżynierów, którzy w Polsce się wykształcili, na naszych uczelniach, a którzy pracują na całym świecie. Niestety, bardzo często ta ich myśl, ich inteligencja, ich wiedza, jest wykorzystana w innych krajach, dla podmiotów poza granicami Polski.

 

Chciałbym, abyśmy jak najbardziej skupili się właśnie na tym, żeby pokazywać tych, którzy tutaj wytwarzają, którzy tutaj się realizują, a związku z tym budują nasz potencjał gospodarczy. Temu właśnie ma służyć ta nagroda i jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję Kapitule.

 

Proszę Państwa, mam nadzieję, że ta nagroda, która jest już od wielu lat, będzie się przyczyniała rzeczywiście do rozwoju naszej gospodarki, że będziemy mieli gospodarkę silną i na wysokim poziomie.

 

Dzisiaj wszystkie wskaźniki pokazują, że te działania, które prowadzę - ja od dwóch lat i polski rząd - są skuteczne. Wyniki gospodarcze są bardzo dobre, bezrobocie systematycznie spada, nawet bardziej niż zakładano, wzrost gospodarczy jest wyższy niż przewidywano. Mam nadzieję, że wszystkie te tendencje zdołamy utrzymać i to będą właśnie sygnały, że nasza gospodarka rozwija się w dobrym kierunku.

 

Wierzę w to, że w wyniku tych wszystkich działań Polska w sensie gospodarczym znajdzie się w czołówce, absolutnej czołówce państw europejskich. Że będziemy mogli mówić, że nie tylko jesteśmy jednym z największych państw europejskich, ale że będziemy mogli mówić, że jesteśmy również jednym z najsilniejszych państw europejskich – najsilniejszych gospodarczo, najbardziej stabilnych. Takich, w których nie tylko warto inwestować, ale w których podmioty z różnych stron świata biją się o to, żeby  móc swoje inwestycje prowadzić ze względu na niezwykle wartościowe kadry, a nie tanią siłę roboczą, tak jak to było do nie dawna.

 

Wierzę, że dzięki temu Polacy będą coraz bardziej zamożni, a poziom życia w naszym kraju - na czym mnie jako prezydentowi tak ogromnie zależy, co uważam za jeden z absolutnie najważniejszych celów swojej prezydentury - to, żeby w okresie, kiedy ja jestem prezydentem poziom życia moich rodaków podniósł się tak, żeby było widać różnicę pomiędzy początkiem a zakończeniem mojej misji prezydenckiej. I jeżeli ten efekt uda się uzyskać, ja będę czuł się spełniony i szczęśliwy.

 

Bardzo dziękuję, że Państwo mi w tym pomagacie. 

Poleć znajomemu