przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 1 lipca 2017

Życzenia z okazji 150. rocznicy powstania państwa kanadyjskiego

 

Szanowni Państwo!

Drodzy Przyjaciele!

 

Chciałbym złożyć najserdeczniejsze  i życzenia  wszystkim Kanadyjczykom z okazji 150-lecia Konfederacji. Liść Klonowy - nieodłączny symbol Waszego Kraju - miał zawsze szczególne miejsce w naszych sercach. Jest on symbolem najcenniejszych wartości, podzielanych przez Kanadę i Polskę: gościnności, szacunku i nadziei.

 

Rok 2017 to rok bardzo szczególny dla Kanady, ale także rok szczególny dla partnerstwa polsko-kanadyjskiego. Jak być może wiadomo Państwu, bieżący rok wyznacza także 75. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi dwoma  krajami. Kanada jest dzisiaj domem dla prężnej społeczności prawie jednego miliona Kanadyjczyków polskiego pochodzenia. Chciałbym wyrazić im swoją wdzięczność, gdyż są oni najlepszymi ambasadorami udanej współpracy polsko-kanadyjskiej.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Szanowni Państwo!

Stosunki dwustronne polsko-kanadyjskie nadal rozwijają się intensywnie, zarówno na polu gospodarki, jak i polityki. Odwiedziłem Kanadę w ubiegłym roku i podejmowałem premiera Kanady Pana Justina Trudeau w Polsce przy okazji Szczytu NATO w Warszawie. Nie mam wątpliwości, że nasze stosunki dwustronne są naprawdę wzorowe. Ponadto Polska i Kanada zajmują zbieżne stanowiska w wielu sprawach międzynarodowych. W tym kontekście, chciałbym zwłaszcza podkreślić bliską współpracę w dziedzinie naszej polityki wschodniej i polityki bezpieczeństwa. Są to tradycyjne podwaliny dialogu polsko-kanadyjskiego. Zobacz także: "Pokolenia polskich imigrantów włożyły ogromy wkład w rozwój Kanady" Z premierem Kanady o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO

 

Szanowni Państwo!

Pozytywne środowisko w dziedzinie polityki i bezpieczeństwa stwarza podstawy dla polsko-kanadyjskich inwestycji i relacji handlowych. Już w tej chwili Polska  jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w gronie państw środkowoeuropejskich. Tym niemniej nasza wymiana handlowa nie osiągnęła jeszcze szczytu swoich możliwości. Mamy nadzieje, że Wszechstronne  Porozumienie Gospodarcze i Handlowe stworzy dalsze warunki dla wzmocnienia naszej dwustronnej współpracy gospodarczej.  Zdajemy sobie jednak sprawę również z tego, że to obywatele Polski i Kanady są najcenniejszym elementem naszych relacji. Cieszy mnie fakt, ze nasze polsko- kanadyjskie kontakty międzyludzki zyskują coraz trwalsze długofalowe podstawy.


Korzystając z okazji, raz jeszcze pragnę złożyć Kanadzie najlepsze życzenia z okazji Jej 150-tych urodzin. Wszystkiego najlepszego.
Dziękuję!

Prezydent RP Andrzej Duda złożył życzenia Kanadyjczykom

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.