przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 7 lipca 2017

Oświadczenie Prezydenta RP podczas wspólnej konferencji z Prezydent Republiki Chorwacji

Oświadczenie Prezydenta RP podczas wspólnej konferencji z Prezydent Republiki Chorwacji

Ekscelencjo,

Szanowna Pani Prezydent Republiki Chorwacji,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo!

 

Chcę jeszcze raz bardzo podziękować Pani Prezydent Kolindzie Grabar-Kitarović za świetną współorganizację i wspaniałe współprowadzenie wczoraj tego niezwykle ważnego spotkania, jakim był drugi Szczyt Państw Inicjatywy Trójmorza.

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim naszym koleżankom i kolegom, prezydentom krajów Europy Środkowej, którzy byli z nami wczoraj i dziś w Warszawie, którzy dyskutowali, debatowali na temat tego niezwykle ważnego elementu naszego współdziałania, jakim jest rozwój infrastruktury i budowa bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, co jest podstawowym założeniem współpracy w ramach Trójmorza.

 

Ogromnie się cieszę i też jestem ogromnie wdzięczny prezydentowi Stanów Zjednoczonych panu Donaldowi Trumpowi i jego małżonce, że wczoraj byli w naszym kraju, że pan prezydent  Donald Trump wziął udział jako gość w naszym spotkaniu inicjatywy Trójmorza.

 

Proszę Państwa,

 

tak jak już wczoraj podkreślałem, to pokazuje, że ta inicjatywa jest ważna i jest poważna, że ona ma ogromne znaczenie nie tylko  dla rozwoju naszych krajów, ale że ona ma ogromne znaczenie także dla rozwoju Unii Europejskiej, ogromne znaczenie dla budowania silniejszych więzi transatlantyckich. Dlatego ta wizyta była tak ważna i bardzo dziękuję panu prezydentowi za te słowa, które wczoraj wypowiedział o otwarciu Stanów Zjednoczonych na współdziałanie z naszym regionem Europy i z nami, jeśli chodzi chociażby o kwestie dostaw gazu NLG do naszych terminali. Terminal w Świnoujściu jest oczywiście gotowy i on już przyjął pierwszą partię gazu ze Stanów Zjednoczonych w czerwcu tego roku. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie terminal chorwacki na wyspie Krk i że w ten sposób także dzięki temu porozumieniu, które przed chwilą zostało podpisane pomiędzy operatorami polskim i chorwackim, że będzie możliwe oczywiście stworzenie tego korytarza energetyczno-gazowego między Morzem Bałtyckim a Adriatykiem, o którym już tyle razy mówiliśmy.

 

I to jest właśnie, proszę Państwa, ten konkret , to jest właśnie ten konkret, o który chodzi nam, prezydentom dwunastu państw inicjatywy Trójmorza, państw Europy Środkowej, żeby te umowy były podpisywane, i żeby one były realizowane, żeby ta współpraca była nie tylko między nami prezydentami, rzeczywiście jest ona bardzo dobra, ale żeby ona przechodziła na współpracę międzyrządową, żeby ona była także współpracą między samorządami, a wreszcie, żeby ona była współpracą między przedsiębiorcami i pomiędzy firmami z naszych krajów, które  te założenia i te projekty infrastrukturalne będą realizowały. Te projekty infrastrukturalne, o których mówimy, że mają być kluczem do tego, żebyśmy wyrównali nasz rozwój infrastrukturalny i poziom bezpieczeństwa energetycznego w porównaniu z tym, jaki jest na zachodzie Europy. Żebyśmy wykorzystali także w sposób optymalny fundusze w ramach polityki spójności realizowanej przez Unię Europejską, żebyśmy w ten sposób rozwijając nasze kraje, zwiększyli konkurencyjność Unii Europejskiej jako tego bytu w znakomitej części Europy, który jest jednakowo rozwinięty, w którym jest jak najbardziej wyrównany poziom zamożności  przeciętnego obywatela, gdzie ta sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach jest mniej więcej równa, bo przecież to jest właśnie to, do czego dąży Unia Europejska i to, co jest jej najważniejszym celem. Żeby była mniej więcej równowaga rozwojowa między wszystkimi krajami. To oczywiście ma także znaczenie dla dobrego funkcjonowania strefy euro, bo to jest przecież jeden z podstawowych problemów, że poszczególne państwa strefy euro nie są państwami o jednakowym potencjale gospodarczym, nie są jednakowo rozwinięte.

 

Rozwój infrastruktury w naszej części Europy ma się właśnie przyczyniać do tego, że ten rozwój będzie mniej więcej zbliżony między naszymi krajami wewnątrz inicjatywy Trójmorza, ale także pomiędzy nami a Europą Zachodnią, czyli że Unia Europejska w efekcie, w której jesteśmy, będzie w jak najbardziej równym stopniu rozwinięta.

 

Cieszę się ogromnie jeszcze raz ze szczytu Trójmorza, cieszę się z tego, że przebiegł on w tak znakomity sposób, cieszę się, z tego że podpisaliśmy tę wspólną deklarację z wczoraj, kończącą szczyt Trójmorza,w której zapowiadamy powstanie forum biznesowego Trójmorza.

Cieszę się również z zaproszenia, które wczoraj wystosował  prezydent Rumunii pan Klaus Iohannis, aby następny szczyt Trójmorza, za rok, odbył się w Bukareszcie w Rumunii.

 

Dzisiaj rozmawialiśmy z Panią Prezydent i z naszymi delegacjami, już planujemy  teraz wstępnie, kiedy będziemy chcieli zorganizować te właśnie fora biznesowe Trójmorza.


To wszystko przed nami i ogromnie się cieszę z tego, że ta inicjatywa Trójmorza , którą z Panią Prezydent, rozpoczynając swoje urzędowanie jako prezydenci naszych krajów, wspólnie podjęliśmy i wspólnie prowadzimy, nabiera tempa, nabiera rozmachu, i że staje się rzeczywiście realnym bytem nie tylko w przestrzeni politycznej, ale także staje się realnym bytem w przestrzeni gospodarczej i przestrzeni faktycznej.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie Pani Prezydent dziękuję i gratuluję.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.