przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 18 lipca 2017

Wystąpienie prezydenta podczas uroczystości w Wojskowym Instytucie Medycznym

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na otwarciu Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Czcigodna Ekscelencjo Księże Arcybiskupie Kapelanie Wojska Polskiego,

Szanownie Panie Generale,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Profesorowie,

Wszyscy Dostojni zebrani Goście.

 

Przede wszystkim chcę z całego serca podziękować i pogratulować. Podziękować za ten wielki wysiłek, podziękować za to, że powstał tutaj w szpitalu na Szaserów, jak to mówimy, ten wspaniały, nowy, bardzo zresztą  pięknie i atrakcyjnie także od strony architektonicznej  prezentujący się obiekt.  Ale najistotniejsze i najważniejsze jest jego wnętrze. I za to też chciałem podziękować i tego chciałem pogratulować. To, co tutaj się znajduje, to jak ten kompleks, w którym dba się o życie ludzkie, ratuje się życie  ludzkie dzięki temu się rozwija. Przecież do tej pory było tak, że tutejsi pacjenci, pacjenci onkologii, którzy tutaj byli leczeni, a jest ich 2 tysiące rocznie, to razem można powiedzieć, średnio licząc 8 tysięcy  hospitalizacji po operacjach chirurgicznych, które tutaj wykonywano, musieli z tej pomocy radiologicznej korzystać w innych placówkach. Dzisiaj będą mogli z tego korzystać tutaj na miejscu, a więc ta kompleksowość leczenia onkologicznego, tego właśnie nowoczesnego, punktowego, bardzo skutecznego znacząco wzrasta, co mnie ogromnie cieszy. Z jednej strony jako Prezydenta Rzeczypospolitej, z drugiej także jako człowieka, który mieszka w Polsce, i który, tak jak każdy, potencjalnie może się stać pacjentem. Zobacz także: Para Prezydencka na otwarciu Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii

 

Ja jestem podopiecznym, w sensie zdrowotnym pana Generała, tutejszej kadry medycznej, Szanownych Państwa Doktorów, Szanownych Pań Pielęgniarek, które tutaj w tym szpitalu pracują. Zawsze jestem ogromnie wdzięczny za tę niezwykle życzliwą opiekę. Pan Generał, pan Profesor w swoim wystąpieniu nazwał mnie drogim panem prezydentem, ale ja pana Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowie chcę zapewnić, że ja jestem zdrowy i drogi powiedział tylko, dlatego, że mnie lubi, a nie dlatego, że jestem drogi w utrzymaniu jako pacjent.

 

Ale proszę Państwa, poważnie, 160 tysięcy ludzi rocznie w Polsce zapada na różnego rodzaju choroby onkologiczne, 100 tysięcy ludzi umiera.  Oczywiście skuteczność leczenia chorób nowotworowych wzrasta, ale wzrasta także liczba osób, które na te choroby zapadają i powiedzmy sobie otwarcie, że dzisiaj mimo tego, że oczywiście badania cały czas się toczą i będą się także toczyły w jeszcze większym stopniu, także tutaj, dzięki temu obiektowi, ale choroby onkologiczne, nowotwory są czymś postępującym, bo są związane także z rozwojem ludzkości, są po prostu w jakimś sensie chorobami cywilizacyjnymi i coraz więcej odkrywamy przyczyn, które powodują, że zapadamy na choroby nowotworowe. Ale tak jak z wieloma rodzajami chorób udaje nam się  walczyć i zminimalizować znacząco ich liczbę, o tyle z nowotworami tak nie jest. To, co możemy osiągać, to coraz lepsze wyniki w ich leczeniu, coraz lepsze wyniki w tym, żeby wyprowadzić ze stanu chorobowego pacjentów.  I to jest to do czego dążymy i to jest to w czym właśnie ten obiekt tutaj, w Wojskowym Instytucie Medycznym ma pomagać. Dlatego tak bardzo się cieszę, że w tym, jak pan Profesor powiedział, największym wojskowym szpitalu w Polsce i zarazem największym wojskowym, gdzie kompleksowo realizuje się przywracanie stanu zdrowia żołnierzom, ale także i zwykłym obywatelom Rzeczypospolitej, te nowe możliwości dzisiaj poszerzające zdecydowanie zdolności tego szpitala w dziedzinie walki z chorobami onkologicznymi ten nowy obiekt dzisiaj otwieramy.

 

Bardzo się  z tego cieszę, że w tej ważnej uroczystości, w tej wielkiej  inwestycji mogę uczestniczyć. Jeszcze raz z całego serca gratuluję, jeszcze raz dziękuję.  Dziękuję Ministerstwu, na ręce pana Ministra, pana Profesora i pana Ministra Grabowskiego składam podziękowania, bo rzeczywiście Ministerstwo Obrony Narodowej w zdecydowanie największym stopniu przyczyniło się do tego, że ta wielka inwestycja, która kosztowała ponad 100 milionów złotych mogła zostać zrealizowana, wierzę w to głęboko, że z pożytkiem dla pacjentów, z pożytkiem dla polskiej armii, dla polskich żołnierzy i dla Rzeczpospolitej.  Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.