Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 września 2017

Wystąpienie prezydenta w czasie wizyty w firmie Wielton

Ogromnie mnie to cieszy, że polska firma zainwestowała właśnie w badania i rozwój tu, na miejscu, w swojej siedzibie - mówił prezydent Andrzej Duda

Szanowni Państwo,

 

Witam bardzo serdecznie z Wielunia, który ma dzisiaj swoje wielkie coroczne wydarzenie.  O 4. 40 spotkaliśmy się w Wieluniu, na ulicy Piłsudskiego przed dawnym szpitalem. Szpitalem, który był pierwszym budynkiem bombardowanym z samolotów niemieckich - w ten sposób rozpoczęła się II wojna światowa. Mieliśmy niezwykle wzruszającą i podniosłą uroczystość, ale w trakcie tej uroczystości mówiłem też o tym, że Wieluń zburzony w 75 proc. odbudował się. Odbudował się  siłą ducha swoich mieszkańców, odbudował się wolą istnienia tego polskiego miasta. I mówiłem, że dzisiaj pięknie się rozwija.

 

 

Takim dowodem tego pięknego rozwoju Wielunia jest właśnie serce firmy Wielton – jednej z najlepszych polskich firm produkującej przede wszystkim naczepy  i przyczepy do różnego rodzaju pojazdów. Firmy, która dzisiaj jest nie tylko firmą polską, ale jest już firmą o zasięgu światowym, która ma swoje zakłady we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w Rosji i rozpoczęła niedawno także ekspansję na rynek afrykański. Firmy, która - co z wielką radością chcę podkreślić-  otrzymała w 2016 roku Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Rzeczypospolitej w kategorii: „Narodowy sukces”.

 

Bo każdy, kto zobaczy hale produkcyjne tutaj, w Wieluniu, zobaczy tę technologię, w jakiej dzisiaj pracuje, w jakiej dzisiaj są  spawane części do przyczep,  do naczep, do tego, co jest elementem produkcji firmy Wielton, ten widzi, że jest to rzeczywiście produkcja bardzo nowoczesna; widzi, że jest to ten rozwój, o który mnie, jako Prezydentowi RP, tak naprawdę chodzi. Chciałbym, żeby w ten sposób rozwijały się polskie firmy, chciałbym, żeby się unowocześniały, żeby się automatyzowały, żeby wdrażały nowoczesne technologie.

 

Dla mnie niezwykle ważne są dwa elementy, które  Wielton realizuje. Po pierwsze, otwarte w zeszłym roku Centrum Badawczo-Rozwojowe  we współpracy z Ministerstwem Rozwoju , gdzie zatrudnieni są inżynierowie, gdzie jest stałe badanie produktów firmy pod kątem ich wytrzymałości, właśnie pod kątem tego, w jaki sposób je unowocześniać, jakie wdrażać nowe rozwiązania i nad jakimi nowymi rozwiązaniami - w sensie kierunkowym - pracować. Jest to niezwykle istotna kwestia. Ogromnie mnie to cieszy, że polska firma zainwestowała właśnie w badania i rozwój tu, na miejscu, w swojej siedzibie. I to jest jedna sprawa.

 

Druga rzecz to projekt współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych w Wieluniu, którego efektem są klasy patronackie – uczniowie ze szkoły odbywają tutaj praktyczne zajęcia, są przygotowywani do pracy na nowoczesnych urządzeniach, nowoczesnych liniach produkcyjnych, takich jakie ma Wielton. W zeszłym roku , jak Pan Prezes mi mówił, cała klasa została wchłonięta przez firmę i wszyscy uczniowie po zakończeniu edukacji, rozpoczęli pracę w Wieltonie. To jest ten element budowy tej nowoczesnej edukacji w Polsce, który także jako prezydent niezwykle popieram i chciałbym, żebyśmy taki rozwój realizowali. Żeby szkolnictwo zawodowe we współpracy z poważnymi firmami wróciło i żeby firmy rozwijały się właśnie w oparciu o polskich, dobrze wykwalifikowanych  pracowników, którzy uczyli się we współpracy z firmą. Tak, że bardzo się cieszę z tej wizyty w Wieltonie, trzymam kciuki za dalszy rozwój.

 

Rozmawialiśmy o potencjalnych możliwościach rozwojowych, mam nadzieję, że Wielton rozwijając się, będzie zdobywał następne nagrody, nie tylko te prezydenckie, ale także i inne nagrody, jakie w Polsce można zdobyć  w dziedzinie rozwoju gospodarczego - i nie tylko w Polsce, ale chciałbym, żeby zdobywał także nagrody na świecie.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie, tutaj do zakładów firmy Wielton i bardzo dziękuję za to przemiłe i niezwykle dla mnie ciekawe i pouczające spotkanie.  Serdecznie Panu Prezesowi i Panu Przewodniczącemu gratuluję tak znakomitego rozwoju i tak doskonałych wyników. Dziękuję bardzo. 

Poleć znajomemu