przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 września 2017

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas inauguracji roku szkolnego w Wilkowyi

  |   Nie bójcie się pytać, bo w ten sposób nie tylko możecie więcej się dowiedzieć, ale także możecie poszerzyć swoje horyzonty - radziła Pierwsza Dama uczniom Życzę Państwu, aby nigdy nie opuszczała Państwa motywacja do pracy - mówił prezydent Andrzej Duda, zwracając się do pedagogów Życzę Państwu, aby nigdy nie opuszczała Państwa motywacja do pracy - mówił prezydent Andrzej Duda, zwracając się do pedagogów Życzę Państwu, aby nigdy nie opuszczała Państwa motywacja do pracy - mówił prezydent Andrzej Duda, zwracając się do pedagogów
  • Pierwsza Dama Agata Kornahauser-Duda

 

Szanowna Pani Dyrektor,

Szanowne Grono Pedagogiczne,

Szanowni Rodzice,

Drodzy Uczniowie,

Szanowni Dostojni zaproszeni Goście,

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za to ciepłe powitanie. Dla nas jest to ogromna radość, że wraz ze społecznością szkolną Szkoły Podstawowej im. Marii Wójcik w Wilkowyi możemy uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Rok szkolny, jak już wspomniała Pani Dyrektor, dla Państwa szkoły wyjątkowy, bo rok jubileuszowy.

 

Bardzo serdecznie gratulujemy tego 100-lecia szkoły. Gratulujemy też wspaniałej patronki, która właściwie całe swoje życie poświęciła tej placówce – właśnie tutaj w Wilkowyi przed wojną została nauczycielką, a tuż po wojnie została dyrektorem tej szkoły.

 

Była osobą bardzo wymagającą, zarówno dla siebie, jak i dla innych, ale bardzo dbała o swoich wychowanków. Dbała też o wysoki poziom nauczania, a także o rozbudowę tutejszej infrastruktury. Nawet przed śmiercią, kiedy cierpiała już na nieuleczalną chorobę, nadal interesowała się sprawami szkoły, doradzając między innymi swoim uczniom w kwestiach wyboru drogi życiowej.

 

I to dzięki niej tak wielu młodych ludzi uzyskało wykształcenie, a później zdobyło wymarzony zawód.

 

Tak to jest proszę Państwa, że początek roku szkolnego jest dniem szczególnym nie tylko dla uczniów, szczególnie pierwszoklasistów, i ich rodziców, ale także dla nauczycieli.  Dla nauczycieli, którzy wznawiają swoją pracę po urlopie, i właściwie muszę powiedzieć, że praca to niewystarczające słowo.

 

Zawsze uważałam, że zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym – to jest przede wszystkim powołanie. Myślę, że nauczyciele tutaj obecni, moje koleżanki i moi koledzy potwierdzą, że praca z dziećmi i młodzieżą to jest coś naprawdę wyjątkowego. Kiedy możemy pomagać uczniom w kształtowaniu ich charakterów, w rozwijaniu ich zdolności, kiedy towarzyszymy im w procesie dojrzewania, wreszcie kiedy możemy pomagać w ich trudnościach i cieszyć się ich sukcesami – to jest naprawdę największa satysfakcja i wielka radość.

 

Życzę Państwu, aby nigdy nie opuszczała Państwa motywacja  do pracy, i abyście zawsze mieli Państwo poczucie, że spełniamy misję, misję wychowywania i edukowania kolejnych pokoleń mądrych i wspaniałych Polaków.

 

  • Prezydent Andrzej Duda

 

Szanowna Pani Dyrektor,

Szanowni Państwo,

Wszyscy Dostojni  Goście,

Panie Pośle,

Szanowne Panie Radne,

Panie Przewodniczący,

Czcigodny Księże Proboszczu,

 

Pani Dyrektor powiedziała, ze Para Prezydencka przyjechała dzisiaj do szkoły do niewielkiej mazowieckiej wsi. Ale myślę, że nie każda - nawet bardzo duża wieś w Polsce - może się poszczycić szkołą, która ma stuletnią tradycję. Stuletnią tradycję tutaj na Mazowszu, na tym  Mazowszu, które jest tak na wskroś Polskie, i zawsze było.

 

Muszę powiedzieć, że jest to dla nas wielka radość, że może my dzisiaj spotkać się z Państwem, z gronem pedagogicznym, z rodzicami, z uczniami rozpoczynającymi nowy rok szkolny, właśnie dzień po obchodach stulecia istnienia szkoły. I ten element, który dla nas ma znaczenie symboliczne - że patronka szkoły, tak bardzo ze szkołą związana, pani Maria Wójcik pochodziła z Krakowa.

Zresztą, z uśmiechem czytałem życiorys pani Marii Wójcik, dlatego że znalazłem tam informację, że ukończyła ośmioletnią szkołę powszechną, publiczną w Krakowie im. Stanisława  Konarskiego.

 

Ja też skończyłem ośmioletnią publiczną szkołę podstawową w Krakowie, na ulicy Konarskiego, i to była szkoła, która miała tradycję przedwojenną, więc kto wie?

 

Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj być dzisiaj. Chcieliśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim gronu pedagogicznemu.

 

Pani Maria Wójcik była osobą, dla której ideał miłości ojczyzny, szacunku dla obrońców granic Rzeczypospolitej, szacunku dla tych, którzy polegli w obronie Rzeczypospolitej, etos nauki i etos przekazywania i zdobywania wiedzy - były niezwykle ważne. Właściwie one stanowiły treść jej życia.

 

Chciałem życzyć wszystkim Państwu, żeby pani Maria Wójcik była dla was wzorem w Waszej pracy pedagogicznej. To jest nie tylko praca, to jest służba, ale to jest przede wszystkim misja, tak jak  powiedziała przed momentem Agata.

 

Nauczyciel to jest ktoś, kto pracuje z zamiłowania, to jest ktoś, kto uważa, że ten zawód jest w jakimś sensie jego życiowym przeznaczeniem. I tak rzeczywiście jest, bo nie jest to najlepiej wynagradzany zawód w Polsce, zawód, który bardzo często wymaga bardzo dużego poświęcenia, zawód, który wymaga bardzo często pracy po godzinach, pracy, która nie jest odpłatna - to przygotowanie się do zajęć, to chociażby sprawdzenie kartkówek czy klasówek, to wiele elementów, które wymagają poświęcenia.  Znam to doskonale z własnego doświadczenia, z domu i pracy mojej żony przez całe lata.

 

Chciałem Państwu za to z całego serca podziękować. I chciałem życzyć, żeby ta praca przynosiła Wam satysfakcję, chciałbym życzyć, żebyście tak zdołali wychowywać młodzież, żebyście potem byli z niej dumni. To niezwykle istotne.

 

Kiedy absolwenci przychodzą z uśmiechem do swojego nauczyciela, kiedy nauczyciel obserwuje ich sukcesy, dowiaduje się o nich, to są momenty wielkiej satysfakcji. Ten moment, kiedy możesz powiedzieć: tak to ja go uczyłem, tak, a on dzisiaj osiąga wielkie sukcesy w życiu zawodowym czy w życiu społecznym. Tego chciałem Państwu z całego serca życzyć, żebyście wychowywali pokolenia młodych ludzi, którzy będą oddani ojczyźnie, którzy będą oddani bliźnim, którzy będą zwracali uwagę na drugiego człowieka, którzy po prostu będą dobrymi ludźmi i dobrymi synami naszej ojczyzny.

 

I chciałem  Państwu życzyć także tego, żeby Państwa życie osobiste,  to pozazawodowe  układało się jak najlepiej, i ono również niosło Państwu satysfakcję, a dom, żeby był zawsze oparciem  i w tych chwilach łatwych, ale przede wszystkim w chwilach trudnych. Tego wszystkiego chciałem Państwu z całego serca życzyć, na ten rozpoczynający się dzisiaj rok szkolny i na wszystkie następne lata pracy.

 

Szkoła znowu się zmienia, wracamy do systemu, który był dawniej. Będą teraz w szkole starsi uczniowie, mam nadzieję, że nie będą sprawiali trudności, wręcz przeciwnie, że będą dla Państwa pomocą w wychowywaniu tych najmłodszych, będą dla nich wzorem i że będą przez nich obserwowani, i że będą budowali w jeszcze doskonalszy sposób niż do tej pory tą szkolną wspólnotę w Wilkowyi.

 

Dziękuję bardzo.

 

  • Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda

Drodzy Uczniowie,

 

Teraz życzenia dla Was. Życzymy Wam przede wszystkim, abyście z ochotą przychodzili do szkoły, żeby nauka nie była dla Was tylko i wyłącznie obowiązkiem, ale żeby sprawiała Wam autentyczną przyjemność i radość.

 

Kierujcie się zawsze zasadą: „Kto pyta, nie błądzi”.  Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości,  czy jesteście zainteresowani jakimś tematem, to naprawdę nie bójcie się pytać, bo w ten sposób nie tylko możecie więcej się dowiedzieć, zaspokoić swoją ciekawość, ale także możecie poszerzyć swoje horyzonty.

 

Pamiętajcie także, że szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywacie wiedzę, to także miejsce, w którym  możecie realizować swoje zainteresowania, rozwijać swoje talenty i wreszcie - co niemniej ważnie - szkoła to miejsce, gdzie nawiązujecie relacje rówieśnicze. I uwierzcie mi, często bywa tak, że przyjaźnie zawiązane w szkole podstawowej trwają przez całe życie.

 

Życzymy Wam wielu sukcesów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, także w zawodach sportowych. Życzymy bardzo dobrych wyników w nauce, a pierwszoklasistom chciałaby powiedzieć, że  jestem przekonana, że na pewno polubicie tę szkołę.

 

Ja tutaj zapytałam jedną uczennicę, czy lubi swoją szkołę, powiedziała: „tak!”. Także mam nadzieję, że będziecie się tutaj bardzo dobrze czuli, a zarówno wasi nauczyciele, jak i rodzice będą z Was bardzo dumni.  Wszystkim życzę powodzenia w nowym roku szkolnym.

 

  • Prezydent Andrzej Duda

Szanowni Państwo,

 

Składamy również najserdeczniejsze życzenia oczywiście rodzicom. Żeby ich pociechy, tutaj w tej szkole osiągały jak najlepsze wyniki i żeby ta nauka była z jak największym pożytkiem dla ich przyszłości. Żebyście również Państwo, jako rodzice mieli satysfakcję, że szkoła jest tym miejscem, które faktycznie pomaga Wam w wychowaniu Waszych dzieci i wspiera Was w tym zakresie, także w tych wartościach, które Państwo wyznajecie.

 

Szanowna Pani Dyrektor,

Drodzy Uczniowie,

 

Mamy dla Was pamiątkę na 100-lecie szkoły, ale także pamiątkę odwiedzin Pary Prezydenckiej, flagę naszego państwa. Flagę Rzeczypospolitej Polskiej  od Prezydenta RP i jego Małżonki, flagę, która - mam nadzieję - będzie wam tutaj w szkole towarzyszyła zawsze, bo życzę, żeby ta szkoła istniała zawsze, nie tylko przez sto lat, ale i przez następne stulecia. Dziękuję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.