przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 11 września 2017

Wystąpienie Prezydenta podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

  |   Powołanie Komitetu, w którego skład wchodzą m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, które przypada w 2018 roku. Powołanie Komitetu, w którego skład wchodzą m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, które przypada w 2018 roku. Powołanie Komitetu, w którego skład wchodzą m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, które przypada w 2018 roku. Powołanie Komitetu, w którego skład wchodzą m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, które przypada w 2018 roku. Powołanie Komitetu, w którego skład wchodzą m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, które przypada w 2018 roku. Powołanie Komitetu, w którego skład wchodzą m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, które przypada w 2018 roku.

Wielce Szanowni Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu,

Szanowni Panowie Wicepremierzy,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Czcigodni Ekscelencje, Przedstawiciele Kościołów i Wyznań,

Szanowni Państwo Profesorowie,

Szanowni Państwo Prezesi, Przewodniczący,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

Bardzo dziękuję za Państwa obecność dziś tutaj, w Sali Kolumnowej, na pierwszym spotkaniu inaugurującym prace Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Rzeczywiście czekają nas bardzo ważne i podniosłe lata. Mówię „lata”, bo przecież uznajemy tę symboliczną datę – oczywiście 11 listopada 1918 roku ‒ ale przecież Polska nie powstała ot tak 11 listopada 1918 roku w pełnych swoich granicach, w których później istniała do roku 1939. To był proces kształtowania się na powrót tej wolnej, niepodległej – jak dziś mówimy – II Rzeczypospolitej. W tym procesie miały miejsce różne wydarzenia, wszystkie były ważne dla naszej historii ‒ dochodziło do wielkich zrywów, takich jak powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, jak wojna przeciwko najazdowi bolszewickiemu. Wszystkie te wydarzenia, ich setne rocznice będziemy świętowali właśnie w najbliższych latach.

 

Zobacz także: "Cieszę się, że jesteśmy tutaj razem" Cieszę się niezwykle, proszę Państwa, że będziemy czynili to razem tak jak ci, których fotografie naturalnej wielkości są tutaj za mną – wielcy Polacy, których nazywamy ojcami niepodległości. Przecież wszyscy wiemy, jak różne mieli poglądy i właśnie w sensie światopoglądowym, ideologicznym dzieliło ich bardzo wiele – była to często przepaść. Ale w sprawach najważniejszych dla Rzeczypospolitej, w sprawie jej istnienia, jej niepodległości, suwerenności, w sprawie walki z wrogiem Rzeczypospolitej ‒ zawsze potrafili stanąć razem, odrzucając wszelkie podziały.

 

Dlatego cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tu, na tej sali, razem – także i teraz, po tych 100 latach, ludzie o bardzo różnych poglądach, często bardzo różnym spojrzeniu na dzisiejszą Rzeczpospolitą, na to, jaka ona powinna być. Ale jesteśmy tutaj razem, bo wszyscy jesteśmy pewni jednego: że powinna być niepodległa, suwerenna i wolna. I wszyscy pamiętamy, że w XX wieku tę suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą Polacy mieli zaledwie przez 31 lat – od 1918 do 1939 roku, a potem od 1990 roku do końca XX wieku. Jakże mało! Przecież to jest niecała 1/3 stulecia.

 

I, proszę Państwa, chciałbym, żebyśmy m.in. o tym ‒ wśród radości z tej setnej rocznicy odzyskania niepodległości ‒ pamiętali. Chciałbym, żebyśmy o tym rozmawiali. Dziękuję, że są tu właśnie przedstawiciele tak różnych środowisk: najwyższych władz państwowych, najwyższych urzędów administracji publicznej, ale także przedstawiciele najważniejszych wyznań, które dzisiaj są w Rzeczypospolitej, oraz przedstawiciele organizacji społecznych i zawodowych, władz lokalnych i regionalnych. Bardzo dziękuję za to, że Państwo są, bo oczywiście będziemy te obchody organizowali na szczeblu centralnym i na pewno będzie bardzo wiele niezwykle ważnych wydarzeń – za chwilę pan minister Jarosław Sellin nas w to wprowadzi.

 

Natomiast dla mnie, jako Prezydenta Rzeczypospolitej, ogromnie ważne jest, aby istota obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą miała charakter lokalny. Żeby w każdym najmniejszym zakątku Rzeczypospolitej rozmawiano o 100-leciu odzyskania niepodległości, żeby mówiono o Polsce ‒ nie tylko z punktu widzenia historii, nie tylko z punktu widzenia tych minionych stu czy więcej lat, gdy np. będziemy się zastanawiali, dlaczego doszło do utraty niepodległości i dlaczego nie mieliśmy jej przez 123 lata. Ale żeby mówiono o tym, jakiej Polski chcemy na przyszłość, żebyśmy o tym rozmawiali ‒ żebyśmy patrzyli na Polskę jako na coś, co wzrasta, co musimy razem budować.

 

I żeby o tym rozmawiali zwykli Polacy ‒ ci, którzy być może na co dzień są tak zapracowani, że nawet nie mają czasu o tym myśleć, ci, którzy są pochłonięci osobistymi troskami codziennego życia. Chciałbym, żeby oni również zostali wciągnięci do tej wielkiej polskiej rozmowy, do wielkiej polskiej debaty o naszej ojczyźnie, o jej przeszłości, przez którą jednak obserwujemy przyszłość i budujemy jej obraz taki, jaki chcielibyśmy, żeby był.

 

Chciałbym także, by Państwo właśnie w swych lokalnych społecznościach wspominali tych, którzy tam, na miejscu, byli bohaterami niepodległości – nazwiska powstańców, tych, którzy pierwsi chwycili za broń, tych, którzy walczyli, którzy zginęli. Bardzo często dzisiaj w polskich miastach, miasteczkach i wioskach już nie pamięta się nawet nazwisk tamtych bohaterów. Chciałbym, żeby one zostały przypomniane, by wróciła świadomość: „To tutaj nadal mieszka rodzina, której pradziadek wtedy walczył”. Żeby była świadomość tego lokalnego udziału w odzyskaniu niepodległości.

 

Uważam, że to bardzo istotne właśnie dlatego, byśmy w ten sposób budowali wspólnotę. Byśmy budowali poczucie łączności międzypokoleniowej, a także poczucie wdzięczności obecnego pokolenia dla tamtych pokoleń, które już odeszły, ale m.in. dzięki którym dzisiaj mamy wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję Państwu za obecność i zaangażowanie. Proszę, by Państwo nadal się angażowali, byście dyskutowali. Proszę, byśmy razem w jak najpiękniejszym stylu i jak najpiękniejszej atmosferze to 100-lecie odzyskania niepodległości razem z naszymi rodakami – nie tylko tutaj, w Polsce, ale na całym świecie, z wszystkimi, którzy pamiętają o Polsce – obchodzili.

 

Dziękuję bardzo.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.