przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Ważne

W niedzielę 25 sierpnia o godz. 11.00 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego poświęcony m. in. obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W niedzielę 25 sierpnia o godz. 11.00 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego poświęcony m. in. obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 stycznia 2016

Toast wygłoszony przez Prezydenta RP podczas obiadu wydanego na cześć Prezydent Chorwacji i jej Małżonka

  |   Obiad oficjalny wydany przez polską Parę Prezydencką na cześć chorwackiej Pary Prezydenckiej Obiad oficjalny wydany przez polską Parę Prezydencką na cześć chorwackiej Pary Prezydenckiej Obiad oficjalny wydany przez polską Parę Prezydencką na cześć chorwackiej Pary Prezydenckiej Obiad oficjalny wydany przez polską Parę Prezydencką na cześć chorwackiej Pary Prezydenckiej Obiad oficjalny wydany przez polską Parę Prezydencką na cześć chorwackiej Pary Prezydenckiej Obiad oficjalny wydany przez polską Parę Prezydencką na cześć chorwackiej Pary Prezydenckiej Obiad oficjalny wydany przez polską Parę Prezydencką na cześć chorwackiej Pary Prezydenckiej

Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę być gospodarzem tego spotkania. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę gościć tu, w Warszawie, w Pałacu Prezydenckim Parę Prezydencką Republiki Chorwacji, Panią Prezydent Kolindę Grabar-Kitarović wraz z Małżonkiem. Parę Prezydencką państwa, z którym tak wielu Polaków czuje się związanych nićmi sympatii i przyjaźni; z Chorwatami, których poznali na przestrzeni wielu lat, zwłaszcza ostatnich, kiedy Chorwacja jest jednym z tych ulubionych miejsc, do których Polacy jeżdżą na wakacje.

 

Ale chyba nie do końca jest tak, że to tylko cudowne morze i piękne wybrzeża przyciągają Polaków do Chorwacji. Bo jeśli sięgniemy do historii, jeżeli sięgniemy do legend to możemy w tych dawnych, dawnych odczytać, że na terenach, z których ja pochodzę, dzisiejszej Małopolski, mieszkali Chorwaci. Niektórzy dziejopisowie twierdzą, że Chorwaci, a przynajmniej część z nich, opuściła kiedyś tereny dzisiejszej Polski i przeniosła się na tereny dzisiejszej Chorwacji na zaproszenie cesarza bizantyjskiego, aby bronić granic Bizancjum. Inni twierdzą, że Chorwaci z czasem nazwali się Polanami, Wiślanami.

 

Krótko mówiąc, jeżeli spojrzymy na to, to wszyscy wywodzimy się z tej samej rodziny. Jeśli doda się do tego, że jak twierdzą historycy chrześcijaństwa, pierwszy polski biskup, Jordan, urodził się w Zadarze, a polska ukochana królowa święta Jadwiga, odnowicielka Uniwersytetu Jagiellońskiego, miała drugie imię Draga, to chyba już nikt nie ma wątpliwości, jak bardzo głębokie i stare są te związki. Jest więc tak, że Polaków i Chorwatów wzajemnie przyciąga swoiste pokrewieństwo duszy. To może dlatego we wczorajszym meczu dwóch zawodników chorwackich, którzy doprowadzili niestety do tej porażki naszego zespołu, jest graczami polskich klubów. To także dlatego, że Polacy lubią Chorwatów, zresztą z wzajemnością, wczoraj na trybunach w hali w Krakowie panowała przyjazna atmosfera.

 

 

 

Te relacje na poziomie politycznym na przestrzeni ostatnich lat również były bardzo intensywne. Ale muszę powiedzieć, że dopóki prezydentem Chorwacji nie została obecna tutaj dzisiaj wspaniała Pani Prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, a więc do zeszłego roku, bo pani prezydent objęła urząd 15 lutego 2015 roku, proszę Państwa, w zeszłym roku eksport chorwacki do Polski wzrósł o 65%, a polski do Chorwacji o 40%. To pokazuje efekty pracy już w pierwszym roku prezydentury.

 

Muszę powiedzieć, że zdecydowanie i sympatia z jaką swój urząd wykonuje Pani Prezydent jest podziwu godna. Już w czasie pierwszego naszego spotkania, a przez niecałe 6 miesięcy mojej prezydentury było ich aż cztery, przekazała mi jeden z najważniejszych elementów naszej dzisiejszej współpracy: ideę współpracy państw w formacie ABC – Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne – współpracy nie tylko politycznej, ale przede wszystkim współpracy gospodarczej.

 

Dzisiaj, kiedy Pani Prezydent wraz z Małżonkiem zaszczyca nas wizytą w Polsce, muszę powiedzieć, że jest to moment dla mnie bardzo znaczący ponieważ jest to w tym roku pierwsza wizyta zagraniczna Pani Prezydent i jej Małżonka. Jesteśmy nie tylko zaszczyceni, ale też ogromnie zadowoleni z tego faktu, że pierwsza tegoroczna wizyta Pani Prezydent to Polska. Odważę się nawet na takie śmiałe stwierdzenie, że polityka zagraniczna Pani Prezydent zaczyna się w tym roku od Polski, za co jestem ogromnie wdzięczny.

 

Dziękuję Pani Prezydent za przybycie do Polski w tak szerokim gronie, także z przedstawicielami chorwackiego biznesu. Wierzę w to, że ta wizyta i wszystko co po niej nastąpi, nasza współpraca polityczna, przyczyni się także do dynamicznego dalszego rozwoju współpracy gospodarczej. Zresztą Pani Prezydent miała dzisiaj możliwość wysłuchania tego, jak przedstawiciel polskiego biznesu wychwalał warunki prowadzenia działalności w Chorwacji. Biznesu, który właśnie w tym formacie współpracy ABC ma charakter strategiczny, albowiem chodzi o biznes portowy. A właśnie transport i tworzenie szlaków handlowych i infrastruktury dla działalności biznesowej w przestrzeni północ-południe, między Morzem Bałtyckim a Adriatykiem i Morzem Czarnym, jest podstawowym celem wspomnianego formatu ABC.

 

Dziękuję bardzo Pani Prezydent za tworzenie tej właśnie dobrej atmosfery i za życzliwość wobec Polski. Wierzę w to głęboko, że nasza współpraca będzie budowała nasze kraje nie tylko pod względem gospodarczym, ale także pod względem bezpieczeństwa. I tego bezpieczeństwa militarnego, ale także, a może przede wszystkim, bezpieczeństwa energetycznego. Perspektywy są doskonałe, społeczeństwa się nawzajem lubią, biznes znalazł drogę porozumienia, w polityce porozumienie już istnieje i wszystko układa się jak najlepiej.

 

Dlatego Szanowni Państwo, wznoszę toast za zdrowie Pani Prezydent Republiki Chorwacji Pani Kolindy Grabar-Kitarović, jej Małżonka Jakova Kitarovicia, wszystkich naszych wspaniałych gości z Chorwacji, wszystkich przyjaciół Chorwacji, którzy przybyli na to dzisiejsze spotkanie. Wznoszę toast za dobrą współpracę naszych społeczeństw, za bezpieczeństwo naszych krajów i narodów i za pomyślną przyszłość. Dziękuję.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.