przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 19 września 2017

"Polska bardzo zyskała na znaczeniu dzięki zbliżającej się obecności w RB ONZ"

  |   Prezydent spotkał się z dziennikarzami po swoim wystąpieniu wygłoszonym podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent spotkał się z dziennikarzami po swoim wystąpieniu wygłoszonym podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent spotkał się z dziennikarzami po swoim wystąpieniu wygłoszonym podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

- Cieszę się, bo widzę, że Polska bardzo zyskała na znaczeniu dzięki tej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która się zbliża. Jesteśmy takim państwem, które absolutnie stało się rozpoznawalne i widać, że mamy szansę na promowanie dobrego wizerunku Polski właśnie poprzez pracę w Radzie Bezpieczeństwa przez te dwa lata 2018-2019 - powiedział prezydent na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

 

 

- Mamy w 2018 r. również 100-lecie odzyskania niepodległości, więc to wszystko dla nas tak bardzo dobrze się poskładało - dodał prezydent.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] Wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point [PL/ENG] Nawiązał do swojego przemówienia wygłoszonego na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Mówił, że dotyczyło ono m.in. problemów humanitarnych, przede wszystkim ich przyczyn.

 

Andrzej Duda był pytany na konferencji prasowej o słowa prezydent USA Donalda Trumpa, który oświadczył we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ: "Patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność". Trump wezwał także do "wielkiego ożywienia narodów, odrodzenia ich ducha, dumy, ludzi i patriotyzmu".

 

Zobacz także: Prezydent USA w Warszawie: Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. PL/ENG - Miło było usłyszeć o bohaterstwie Polaków, o wielkim patriotyzmie Polaków; widać, że prezydent Trump (...) zna Polskę i polską historię - powiedział Andrzej Duda. Przypomniał "niezwykle przejmujące" wystąpienie prezydenta Trumpa w Warszawie pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

 

Jak ocenił, wtorkowe słowa Trumpa są "echem tamtych jego słów". - Cieszę się, bo dla te mnie słowa to wielki komplement, jako Polaka, jako członka naszego narodu, myślę, że to komplement dla nas wszystkich - zaznaczył polski prezydent.

 

Andrzej Duda powiedział, że w rozmowie z Trumpem podziękuje mu za jego słowa o Polakach. - Cieszę się, że w tym niezwykłym gremium, jakim jest Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (...) te słowa o nas padły - mówił polski prezydent.

 

Andrzej Duda powiedział też, że Trump wygłosił "mocne słowa" o Korei Północnej i Iranie. - Zarówno Korea Północna, jak i Iran to są państwa, które generują dzisiaj zagrożenie w przestrzeni ogólnoświatowej, a Stany Zjednoczone są tym mocarstwem, które - jeżeli takie zagrożenie się pojawia - to w zasadzie zawsze, do tej pory reagowało i dzisiaj prezydent Trump przedstawił bardzo zdecydowane, twarde stanowisko, w imieniu Stanów Zjednoczonych, tutaj w ONZ - zaznaczył.

 

Jego zdaniem, to dobrze, iż prezydent USA powiedział "mocne słowa" o Iranie i Korei Płn. do społeczności międzynarodowej. - Stany Zjednoczone będą potrzebowały wsparcia społeczności międzynarodowej, żeby konfliktowe, trudne sytuacje rozwiązać. Jestem przekonany, że prezydent Trump to wsparcie uzyska - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent został zapytany o kwestię mającej się odbyć w tym tygodniu wizyty Antoniego Macierewicza w USA. W środę szef MON udaje się do Waszyngtonu, podczas swej wizyty ma rozmawiać z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

 

Zobacz także: 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ [PL/ENG] - Nie ma absolutnie w tym zakresie żadnych rozbieżności w koncepcji i spojrzeniu na relacje polsko-amerykańskie, jeśli chodzi o naszą obecność w Sojuszu Północnoatlantyckim i nasze relacje bilateralne, także te wojskowe - odpowiedział prezydent Duda.

 

Jak podkreślił, w tych sprawach ma "bardzo jednolite spojrzenie z panem ministrem Macierewiczem". - Chcemy jak największej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Chcemy, żeby była także infrastruktura armii Stanów Zjednoczonych obecna na naszym terenie i na pewno na te tematy będzie pan minister rozmawiał, bo wiem, że takie są ustalenia - powiedział. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.