przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 21 września 2017

Wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point [PL/ENG]

  |   Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point

Szanowny Panie Generale Caslen,

Szanowni Generałowie, Oficerowie, Przedstawiciele Kadry Wydziału,

Drodzy Kadeci,

Szanowni Państwo!

 

To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę stanąć tu przed Państwem na kampusie jednej z najlepszych, przepraszam – w gruncie rzeczy – najlepszej, akademii wojskowej świata. Nawet zanim placówka ta stała się kuźnią talentów, największych przywódców Ameryki: przyszłych dowódców, gubernatorów i prezydentów, miała swoją historyczną rolę do odegrania w czasie walki o Niepodległość Ameryki. Moje serce przepełnia niezwykła duma, kiedy wspomina, że w dużej mierze było to możliwe dzięki inżynieryjnemu geniuszowi mojego rodaka, Generała Tadeusza Kościuszki.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Korzystając z tej wyjątkowej okazji, że jestem tu dzisiaj z Państwem, jako pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wygłaszający wykład w West Point, chciałbym poruszyć trzy zagadnienia.


Po pierwsze: naprzód piechoto! Pokonajcie marynarkę (go Army, beat Navy!) A teraz już na poważnie:

Po pierwsze, chcę powiedzieć o naszej wspólnej historii, która kształtowała nas jako Polaków i Amerykanów. Po drugie, chciałbym powiedzieć jak Polska i Stany Zjednoczone stają ramię w ramię w obliczu współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa. Po trzecie, chciałbym dać Państwu wgląd w to, jaką rolę odgrywa mój kraj, Polska, w regionie Europy Środkowej, z myślą o podtrzymywaniu wolności, pokoju i dobrobytu.

 


Proszę wybaczyć mi tę nostalgiczną nutę, lecz nie można powstrzymać się odwiedzając West Point od odniesień do historii i Tadeusza Kościuszki, zwłaszcza jeżeli pochodzi się – tak jak ja – z Krakowa. A losy Tadeusza Kościuszki, Akademii West Point i Krakowa są ze sobą powiązane.

 

Jak wielu z Państwa na pewno wiadomo, obecność Tadeusza Kościuszki w Ameryce była czymś zupełnie wyjątkowym. Przybył do Ameryki w 1776 roku, mając za sobą długą i niebezpieczną podróż. Początkowo działając jako ochotnik, do października 1776 roku zdobył już stopień pułkownika wojsk inżynieryjnych, a przed końcem tego samego roku został awansowany do stopnia Głównego Inżyniera Armii Kontynentalnej. To właśnie Tadeusz Kościuszko projektował i budował fortyfikacje i to nie tylko w West Point, gdzie spędził ponad dwa lata, lecz także w Philadelphii, Ticonderodze oraz Saratodze.

 

 

Mam też nadzieję, że niektórzy z Państwa wiedzą, że Tadeusz Kościuszko cieszył się w Ameryce statusem supergwiazdy. Kiedy powrócił do Stanów Zjednoczonych w 1797 roku, mając za sobą przeżyty dramatyczny okres w historii Polski, który doprowadził do wybuchu insurekcji kościuszkowskiej, szkice z jego podobizną sprzedawane były na ulicach Filadelfii, a nawet wznoszono jego nazwiskiem toasty, w których nazywano go „Obrońcą Praw Człowieka”.

 

Co więcej, w swoim czasie w Ameryce Kościuszko zaprzyjaźnił się blisko z Tomaszem Jeffersonem, jednym z Ojców Założycieli i głównym autorem Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. Ich poglądy filozoficzne, myśl polityczna i ogólny światopogląd były zbieżne i obydwaj spędzali ze sobą dużo czasu. W gruncie rzeczy, gdy wieść o śmierci Tadeusza Kościuszki dotarła do Jeffersona, napisał w odpowiedzi:

 

„Żaden inny kraj ani też żadna osoba nie mogłaby boleśniej odczuć tego, niż ja sam. Dane mi było być jego przyjacielem przez ostatnie dwadzieścia lat i w tych okresach, które spędzał w tym kraju, codziennie miałem możliwość na własne oczy patrzeć na jego nieskazitelna cnotę, życzliwe serce i szczere oddanie sprawie wolności”.

 

Natomiast prawdopodobnie nie wszyscy z Państwa wiedzą, że po śmierci Kościuszki wzniesiono ku jego czci Kopiec na szczycie wzgórza na obrzeżach Krakowa. W latach 1820-1823 kobiety, mężczyźni i dzieci przynosili w koszykach, na taczkach, a nawet w gołych rękach ziemię z pól bitewnych, na których walczył Kościuszko, by wznieść Kopiec o wysokości około stu stóp. Do dziś góruje on nad Starym Miastem. W późniejszym okresie Kopiec Kościuszki stał się fortyfikacją i nierozłączną częścią Fortecy Krakowskiej, a zarazem symbolicznym upamiętnieniem osiągnięć Kościuszki w West Point, w innych miejscach w Stanach Zjednoczonych, oraz w Polsce. Mówię o tym wszystkim, Generałowie, Szanowna Kadro Wydziału, Kadeci Akademii West Point, ponieważ Polska obchodzi w tym roku Rok Kościuszkowski – w 2017 roku wypada dwustolecie śmierci Tadeusza Kościuszki.

 

Z majestatycznego Zamku na Wawelu, miejsca pochówku polskich królów, pomnik Tadeusza Kościuszki spogląda na Kraków. Dlatego też z wielką radością i dumą składałem dziś wieniec pod pomnikiem Kościuszki tutaj w Westpoint. Jestem wdzięczny Akademii za to, że pielęgnuje pamięć o naszym wspólnym bohaterze. „Historia, że użyję słów Abrahama Lincolna, jest siłą, której wpływom nie możemy, i nie powinniśmy uciec”. Całe zaangażowanie Tadeusza Kościuszki w amerykańską wojnę o niepodległość legło u podstaw silnego sojuszu, który obecnie łączy Polskę i Stany Zjednoczone. Kościuszko był człowiekiem, którego czyny są żywym przykładem idei „Za wolność naszą i waszą”. Od tamtych czasów braterstwo broni zawsze pozostawało w sercu stosunków polsko-amerykańskich.

 

Jednakże nasz sojusz to jeszcze coś więcej: przez ostatnie dwa stulecia zasadzał się on na tych samych wartościach wolności i niepodległości, które są bliskie naszym sercom. Te wartości połączyły Polskę i Stany Zjednoczone. Dla Jeffersona Kościuszko był, że zacytuję: „Najczystszym synem wolności, jakiego kiedykolwiek poznałem”. Rzeczywiście ta uniwersalna wartość, jaką jest wolność, przyświecała Kościuszce przez całe jego życie. Walczył zarówno o niepodległość Ameryki, jak i Polski, a ze względu na jego oddanie obu tym narodom, jego imię jest z wdzięcznością zapamiętane po obu stronach Atlantyku. Zobacz także: Prezydent do Polonii w USA: Pomogliście Polsce wejść do NATO [PL/ENG]

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

 

Przechodząc od historii do dnia dzisiejszego, rzut oka na sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego na świecie wskazuje ewidentnie na to, że istnieją podmioty, zarówno państwowe, jak i niepaństwowe, które nadal usiłują wystawić na próbę uregulowany porządek międzynarodowy i wartości, które podzielamy.

 

Bezpośrednim wyzwaniem dla pokoju na świecie w chwili obecnej zdają się być nieodpowiedzialne działania Korei Północnej, która w sposób otwarty posługuje się groźbą ataku nuklearnego i nadal podejmuje wysiłki rozwijania swego potencjału wojskowego w tej dziedzinie. Terroryzm i tzw. Państwo Islamskie nadal wywołują chaos na Bliskim Wschodzie, w Europie i w innych rejonach. Syria, w której od sześciu lat panujący reżim wypowiada wojnę swoim własnym obywatelom, powodując straty ludzkie i ucieczkę setek tysięcy osób, pozostaje dla nas dylematem. Mając świadomość powagi zagrożenia terrorystycznego Polska udzieliła wsparcia Stanom Zjednoczonym w ich wojnie z terroryzmem, począwszy od tragicznych wydarzeń z 11 września z 2001.

 

Dla mnie i dla moich rodaków największą troską jest nasz wschodni sąsiad, mam na myśli Rosję, która naruszyła istniejące normy międzynarodowe i dokonała inwazji na dwóch swoich sąsiadów, Gruzję i Ukrainę. Rosja, która dąży do podważenia jedności europejskiej, która nie szczędzi wysiłku by przywrócić system stref wpływu, Rosja, która nie pomaga w wypracowaniu rozwiązań w sytuacji kryzysów światowych i eksportuje korupcję polityczną.

W chwili, w której występuję tutaj przed Państwem, niedaleko od wschodniej granicy Polski odbywają się wielkie manewry wojskowe ZAPAD-17 (Zachód-17). Prowadzone są bez poszanowania zasad międzynarodowych dotyczących środków budowy zaufania. Nie jest tajemnicą, że w ćwiczeniach tych uczestniczy więcej wojska, niż zadeklarowane 12,7 tysiąca żołnierzy. Ta zaniżona liczba pozwala jednak Rosji na pominięcie zapisów Dokumentu Wiedeńskiego, który nakłada wymóg, by ćwiczeniom wojskowym angażującym więcej niż 13 tysięcy żołnierzy, towarzyszyli niezależni obserwatorzy. Co więcej, poprzednie edycje ćwiczeń ZAPAD w latach 2009 i 2013 obejmowały również symulacje bombardowania celów rozmieszczonych w Polsce przy użyciu pocisków nuklearnych. I wreszcie, ćwiczenia wojskowe podobne do ZAPAD w przeszłości były wykorzystywane jako kamuflaż dla działań militarnych Rosji, w Gruzji i na Ukrainie.


Wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa, które przed chwilą wymieniłem, wymagają odpowiedniej reakcji ze strony społeczności odpowiedzialnych państw. I rzeczywiście, ze względu na swój niezrównany potencjał Stany Zjednoczone muszą być tutaj przednią strażą.  W obecnych czasach potrzeba amerykańskiego przywództwa jest równie wielka, jak była w czasach obu wojen światowych oraz w następującym po nich okresie zimnej wojny.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że Stany Zjednoczone wywiązują się ze swych zobowiązań. Odkąd mamy na swojej ziemi wojska amerykańskie, Polska stała się państwem dużo bardziej bezpiecznym. Po raz pierwszy od dwustu lat powitaliśmy z otwartymi ramionami obce wojska na naszej ziemi. [Czy jest na sali ktoś ze stanu Colorado lub Kansas? Podnieście ręce!] Rotacje Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej  z Fort Carson, Colorado, i Fort Riley, Kansas, jak również działający pod dowództwem amerykańskim batalion w ramach wysuniętej obecności NATO pokaźnie zwiększają nasze zdolności obrony i odstraszania. Oczekujemy dalszego wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, przygotowując się na przyjęcie w bazie w Redzikowie wysuniętych składów uzbrojenia Armii Amerykańskiej i elementów systemu obrony przeciwrakietowej. Kto wie, może dla niektórych z Was Polska okaże się pierwszą zagraniczną placówką?

Doceniamy zaangażowanie Amerykanów, ale sami nie spoczywamy na laurach. Rozumiemy znaczenie pojęcia: sprawiedliwy podział obowiązków. Tak jak Kościuszko dał poważny wkład w sprawę niepodległości Stanów Zjednoczonych dwieście lat temu, tak i Polska dzisiaj dokłada wszelkich starań, by wesprzeć wysiłki Stanów Zjednoczonych i NATO.

Nieustannie zwiększamy nasze narodowe zdolności obronne poprzez budowanie dobrze wyszkolonych i wyposażonych nowoczesnych sił zbrojnych. Byliśmy jednym z pierwszych członków NATO, którzy wywiązał się z zobowiązania Szczytu w Walii w sprawie zapewnienia wydatku 2% PKB na obronę, a planujemy wydawać nawet więcej, osiągając poziom 2,5% przed końcem następnej dekady.

Aktywnie uczestniczymy w realizacji decyzji Szczytu Warszawskiego odnośnie wschodniej flanki NATO: wysłaliśmy nasze wojska na Łotwę i do Rumunii, patrolujemy także przestrzeń powietrzną naszych bałtyckich sąsiadów w trakcie misji air policing.

Wspieramy poprzez naszą fizyczną obecność działania globalnej koalicji antyterrorystycznej: wysłaliśmy nasze F-16 na misje zwiadowcze, a także naszych szkoleniowców z sił specjalnych do Jordanii; nasza fregata została okrętem flagowym natowskiej misji morskiej na Morzu Egejskim, utrzymujemy nasz kontyngent w Afganistanie w ramach misji Zdecydowane Wsparcie (Resolute Support Mission) i powracamy także do działalności szkoleniowej w ramach NATO w Iraku.

Szanowni Państwo,

 

Poza zaangażowaniem wojskowym Polska jest również bardzo aktywna w dziedzinie wsparcia politycznego w odbudowie globalnej architektury bezpieczeństwa.

Zostaliśmy wybrani na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 i to w sposób bezprecedensowy: otrzymując 190 z 192 głosów za naszą kandydaturą. To drugi tak wysoki wynik w historii ONZ.

Przewodniczymy pracom komisji przygotowawczej do Konferencji przeglądowej stron Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w 2020 roku, w której współpracujemy ściśle ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie Korei Północnej.

Jesteśmy zarówno zdecydowanymi zwolennikami sankcji Unii Europejskiej wobec krajów, które naruszają prawo międzynarodowe, jak i aktywnym koordynatorem wysiłków UE na rzecz rozwoju w Europie Wschodniej.

Jesteśmy także aktywni na innych forach, takich jak Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), gdzie wprowadzamy nowe inicjatywy mające na celu odbudowę zaufania i ograniczenie ryzyka konfliktu zbrojnego.

Te działania zazwyczaj nie trafiają na pierwsze strony gazet, ale pokazują naszą determinację i zaangażowanie na rzecz zapewnienia bardziej pokojowego świata.

Szanowni Państwo,

Jeśli chodzi o pozamilitarne zaangażowanie regionalne, próbujemy spojrzeć na temat rozwoju w jego szerokim kontekście. Dlatego zwracamy dużą uwagę na nasze bezpieczeństwo energetyczne. Nieprzerwany dostęp do źródeł energii jest kluczowym czynnikiem stabilnego wzrostu kraju. Jak wiemy, Rosja wykorzystuje swoje wpływy w europejskim sektorze energetycznym do manipulacji politycznych, dlatego jednym z naszych najważniejszych priorytetów jest dywersyfikacja dostaw energii.

W tym celu wybudowaliśmy terminal LNG u wybrzeża Morza Bałtyckiego. Cieszę się, że pierwsza dostawa amerykańskiego gazu skroplonego już przybyła do portu w Świnoujściu. W rzeczywistości w czerwcu 2017 r. dostawy amerykańskiego gazu skroplonego do Polski równocześnie oznaczały przybycie pierwszego amerykańskiego LNG do regionu Europy Środkowej. Mamy nadzieję na dalszy rozwój naszej współpracy w tej dziedzinie, ponieważ zamierzamy stać się regionalnym ośrodkiem dla przesyłu amerykańskiego gazu, który sam w sobie stanowi alternatywę dla regionu.

Naszym celem jest pełne wykorzystanie potencjału gospodarczego Europy Środkowej i Wschodniej poprzez budowę nowej infrastruktury transportowej i energetycznej. Poprzez projekty takie jak Inicjatywa Trójmorza, która łączy 12 partnerów regionalnych, naszym celem jest osiągnięcie bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju w naszej części Europy. W drugim spotkaniu na szczycie Inicjatywy Trójmorza, który miał miejsce na początku lipca br. w stolicy Polski – w Warszawie – wziął udział prezydent USA Donald Trump. Cieszymy się, że zarówno administracja i przedsiębiorcy w Stanach Zjednoczonych uznają, że nasz region stwarza możliwości biznesowe.

Szanowni Państwo,

Zanim odpowiem na Państwa pytania, chciałbym na zakończenie wyrazić podziękowania za zaproszenie mnie do złożenia tu wizyty dzisiaj.

Być może powinien był już wcześniej powiedzieć o tym: cieszę się, że Polska ma swoich przedstawicieli w „długim szarym szeregu” (long grey line) i wielką radością napawa mnie fakt, że po kilku latach przerwy, jesteśmy znowu częścią programu dla studentów międzynarodowych w West Point. Kadecie Bartłomieju Grzybowski – miło widzieć Pana w gronie słuchaczy. 

 

Mam nadzieję, że gładko przejdzie Pan ze statusu „plebejusza” do „jednoroczniaka”. 

Na barkach Was wszystkich spoczywa ogromna odpowiedzialność oraz bogata spuścizna Waszych poprzedników, ale przekonany jestem, że sprostacie oczekiwaniom Waszych dowódców i Waszych rodzin.

 

Życzę Wam wszelkiej pomyślności w trakcie studiów tutaj w West Point oraz wielkich osiągnieć w życiu zawodowym w przyszłości.

Generał Tadeusz Kościuszko powiedział kiedyś: „To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić”. Są to słowa, które trzeba rozważać w miejscach takich, jak West Point. Jednakże mając zawarte tak silne sojusze jak ten, który łączy Polskę i Stany Zjednoczone, mam nadzieję, że nie będzie więcej potrzeby przytaczania tych słów.

Dziękuję za uwagę.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.