Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 października 2017

Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji prasowej w Helsinkach

Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RF z przedstawicielami mediów

Ekscelencjo, Panie Prezydencie,

Szanowni Państwo!

 

Przede wszystkim bardzo chciałem Panu Prezydentowi Sauli Niinistö jeszcze raz podziękować za zaproszenie do Finlandii, do Helsinek. Ogromnie się cieszę z tej wizyty, zwłaszcza że Finlandia jest ważnym krajem Unii Europejskiej i jest krajem, który pozostaje w bardzo bliskich relacjach z Sojuszem Północnoatlantyckim.

 

Ale jest także krajem bliskim Polsce ‒ mamy wiele takich elementów w naszej historii, o których można powiedzieć, że są wspólne czy też bardzo podobne. Gratulowałem dziś Panu Prezydentowi 100-lecia uzyskania niepodległości przez Finlandię w 1917 roku. Wspominaliśmy też dwie wielkie postaci naszej historii, niezwykle zasłużone czy wręcz determinujące dla uzyskania niepodległości przez Finlandię i odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku ‒ a mianowicie naszych marszałków: Karla Gustawa Mannerheima tutaj, w Finlandii, i marsz. Józefa Piłsudskiego w Polsce. Zobacz także: Prezydent: Polskę i Finlandię łączy wiele więzi i interesów PL/ENG

 

Drogi dziejów w ich życiu się skrzyżowały – spotkali się, wspominali te wzajemne spotkania niezwykle miło i myślę, że mieli na siebie nawzajem inspirujący wpływ, który pozwolił im rzeczywiście doprowadzić nasze państwa i nasze narody do niepodległości. I tak właśnie za ich przyczyną w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości Finlandii, w przyszłym roku 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów, a w roku 2019 razem będziemy obchodzili 100-lecie naszych relacji dyplomatycznych.

 

Mam nadzieję jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, że Pan Prezydent wraz Małżonką będzie mógł nas zaszczycić wizytą w przyszłym roku na stulecie polskiej niepodległości. Tym bardziej że rzeczywiście jesteśmy dzisiaj związani jako państwa wieloma więziami i wieloma interesami, które mają charakter wspólny. W jakimś sensie można powiedzieć, że jesteśmy sąsiadami przez Morze Bałtyckie – należymy więc do wspólnoty Morza Bałtyckiego, należymy też do wspólnoty Unii Europejskiej, a także do wspólnoty budowy bezpieczeństwa w przestrzeni, czegoś, co ja nazywam wolnymi państwami Zachodu.

 

Dlatego było dla mnie jako Prezydenta Polski wielką radością, że Finlandia wzięła udział w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie jako gość tego spotkania. I także dzisiaj bardzo wiele rozmawialiśmy z Panem Prezydentem właśnie na temat budowy wspólnej przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy. To rzeczywiście jest dzisiaj wielkie zadanie wobec wszystkich pojawiających się zagrożeń. Dziękuję także Panu Prezydentowi za budowę Centrum do Walki z Zagrożeniami Hybrydowymi, które powstało tutaj, w Helsinkach, w którym partycypuje NATO, a wśród państw NATO ‒ aktywnie także i Polska.

 

Mamy – można powiedzieć w pewnym sensie – te dwie płaszczyzny współpracy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Z jednej strony jest to współpraca europejska, w ramach Unii Europejskiej, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony oraz współtworzone w tej chwili przez nas PESCO. A z drugiej strony jest to współpraca nasza, czyli Polski, w ramach NATO, a Finlandii we współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim, gdzie również te więzi są ścisłe. I cieszę się, że z tego punktu widzenia mamy z Panem Prezydentem zbliżoną ocenę bezpieczeństwa militarnego w naszej części świata, jak również w zasadzie tę samą ocenę, jeżeli chodzi o potencjalne zagrożenia militarne – w jaki sposób im przeciwdziałać.

 

To z jednej strony Enhanced Forward Presence w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, o której decyzje zapadły w obecności Pana Prezydenta w Warszawie, to także uważna obserwacja militarnych działań Rosji, jak choćby obserwacja manewrów Zapad’17, które miały miejsce nie tak dawno na Białorusi. Rozmawialiśmy dzisiaj z Panem Prezydentem także o skutkach tej wielkiej relokacji wojsk rosyjskich, jakich można się spodziewać. Rozmawialiśmy również o sytuacji na Ukrainie i o perspektywach zaprowadzenia pokoju na ziemiach dzisiaj zajętych przez Rosję. I oczywiście także na okupowanym Krymie. Rozmawialiśmy o polityce sankcji wobec Rosji, ale również o polityce dialogu z Rosją. I tutaj w tym zakresie też mogę powiedzieć, że nasze spojrzenie na to, nasze stanowiska są bardzo zbliżone.

 

Rozmawialiśmy także o kwestiach, które nie mają znaczenia militarnego, ale mają także znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i innych krajów, przede wszystkim Unii Europejskiej, ale nie tylko, bo również i Ukrainy. Mówiliśmy o kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2 – ja przedstawiałem polskie stanowisko w tej sprawie.

 

Ale mówiliśmy, proszę Państwa, także o tematach, które są związane z innymi rodzajami bezpieczeństwa, jak choćby bezpieczeństwo klimatyczne – mówiliśmy z Panem Prezydentem o ochronie klimatu. Wspominałem w tym kontekście o zbliżającej się w przyszłym roku konferencji COP24, która będzie w Polsce, w Katowicach. Mówiliśmy o działaniach, które wspólnie podejmujemy. Powiedziałem Panu Prezydentowi, jaka jest nasza, polska polityka, jeżeli chodzi o ochronę klimatu. Ale w tym kontekście zwracałem uwagę na to, że niezwykle zależy nam na rozwinięciu innowacyjnej gospodarki właśnie z tego punktu widzenia, także z punktu widzenia czystych technologii wykorzystania węgla.

 

I m.in. też w związku z tym dziękowałem Panu Prezydentowi, że ze mną tutaj, do Finlandii, mogła przyjechać grupa młodych przedstawicieli polskich start-upów, którzy działają w branży innowacyjnej gospodarki. Tutaj będą mogli się spotkać ze swoimi kolegami, będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach także na uniwersytecie w Helsinkach ‒ i wszyscy będziemy mogli się przyjrzeć temu, w jaki sposób w Finlandii, kraju, który szczyci się jedną z najbardziej rozwiniętych, innowacyjnych gospodarek na świecie, te sprawy są prowadzone.

 

Jutro będę miał także zaszczyt i przyjemność wziąć udział w Fińsko-Polskim Forum Gospodarczym tutaj, w Helsinkach. Pan Prezydent zaprosił mnie również do odwiedzenia jednostki wojskowej, tak że będziemy mieli możliwość spotkania się z fińskimi żołnierzami i zobaczenia, jak wygląda rzeczywistość fińskiej armii, co mnie jako Zwierzchnika Polskich Sił Zbrojnych bardzo cieszy ‒ dziękuję za to zaproszenie.

 

Tak więc jeszcze raz bardzo serdecznie Panu Prezydentowi dziękuję za niezwykle gościnne przyjęcie i także za niezwykle ciekawą agendę tego dwudniowego spotkania tutaj, w Finlandii.

Poleć znajomemu