Wystąpienie Prezydenta RP otwierające posiedzenie Rady Dialogu Społecznego
Wielce Szanowna Pani Premier,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Przewodniczący,
Wszyscy Członkowie Rady,
Wszyscy Przybyli Goście!
Bardzo się cieszę, że po raz czwarty Radę Dialogu Społecznego w jej pełnym składzie mogę gościć tutaj, w Pałacu Prezydenckim, na spotkaniu ‒ drugim, tym dorocznym, w jakimś sensie podsumowującym, ale przede wszystkim także i na obradach plenarnych ‒ które dla mnie jako prezydenta, swoistego patrona Rady Dialogu Społecznego, i w ogóle dialogu społecznego, jest bardzo ważne. Dlatego że Rada Dialogu Społecznego odgrywa w naszym kraju doniosłą rolę jako instytucja, która ma być katalizatorem z jednej strony, ale przede wszystkim miejscem spokojnej, merytorycznej debaty, dyskusji, dialogu – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Taka zresztą też była idea jej powołania.
Można przypomnieć, że w 2013 roku, gdy bez wątpienia – co zresztą podkreśla strona związkowa – przede wszystkim ze względu na działania prowadzone przez ówcześnie rządzących formuła Komisji Trójstronnej w zasadzie wyczerpała się i sens zasiadania w niej wygasł, pojawiła się myśl stworzenia nowej formuły współpracy pomiędzy przedstawicielami pracowników, partnerami społecznymi a stroną pracodawców i stroną rządową. I powstała właśnie idea stworzenia czegoś, co będzie zupełnie nową jakością, nową formułą debaty, bazując również na dotychczasowych doświadczeniach – i tych negatywnych, i tych pozytywnych.
Zobacz także: Prezydent przedstawił projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego Tak na przestrzeni tych kilku lat, do 2015 roku, powstał projekt Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, który 24 lipca został przyjęty. I mamy, proszę Państwa, dzisiaj tę ustawę, która rzeczywiście została podpisana jeszcze przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale de facto zaczęła funkcjonować już w okresie, gdy ja jestem Prezydentem Rzeczypospolitej ‒ to mnie przypadł zaszczyt patronowania Radzie Dialogu Społecznego i uczestniczenia w jej pracach, także w przemianach, które w niej następują. A te przemiany mają charakter planowy, dlatego że są one przewidziane ustawą.
Pierwszą z tych zmian planowych jest zmiana w przewodnictwie Rady, która następuje co roku. Mieliśmy rok, gdy przewodniczyli partnerzy ze strony pracowników ‒ wtedy pan przewodniczący Piotr Duda stał na czele Rady. Teraz właśnie mija rok, odkąd strona pracodawców ma przewodnictwo w Radzie. Pani prezydent Henryka Bochniarz przez rok sprawowała tę funkcję. Chciałem bardzo serdecznie Pani Przewodniczącej podziękować – to był ważny rok, ale to był zarazem także i trudny rok w pracach Rady; tak jak zresztą każdy, wtedy gdy w kraju następują reformy, które wiążą się z pewną dyskusją, debatą. I tak, pod Pani auspicjami w ramach Rady toczyły się dyskusje na temat służb mundurowych, na temat transparentności środowiska i warunków pracy, na temat szkolnictwa zawodowego czy wreszcie od pewnego czasu toczy się też mocna dyskusja na temat systemu ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej w naszym kraju.
Teraz to przewodnictwo w Radzie – tak jak powiedziałem: zgodnie z harmonogramem ustawy ‒ przejmuje strona rządowa, w sensie bezpośrednim przejmuje je Pani Minister, o czym za moment będzie mówiła Pani Premier. Natomiast to ważne zadanie z całą pewnością będzie kontynuowane jako jedna z największych potrzeb naszego kraju, czyli zmiany w systemie ochrony zdrowia, reforma systemu ochrony zdrowia – to jest na pewno to, co w tym roku będzie dyskutowane i co, jak Państwo wiedzą, nie jest tematem łatwym.
Ale Rada Dialogu Społecznego jest właśnie miejscem, gdzie powinny być omawiane tematy niełatwe – powinny być omawiane w atmosferze merytorycznej, powinny stanowić przedmiot właśnie debaty, dialogu. I to jest rzecz najistotniejsza, tak jak powiedziałem na wstępie, i to jest ta niezwykła waga, którą ja, jako prezydent, do Rady przywiązuję – że nawet jeżeli mamy tematy trudne, to chciałbym, żeby nad tymi kwestiami właśnie w ramach Rady Dialogu Społecznego toczył się dialog najwłaściwiej pojęty, czyli spokojna, merytoryczna rozmowa.
I w takie prace ja, jako Prezydent Rzeczypospolitej, zawsze jestem gotów się włączyć. I za wszystkie te kwestie, które – choćby projekty ustaw – poddałem przez ten rok pod debatę Rady Dialogu Społecznego, bardzo serdecznie dziękuję; i za wszystkie opinie, które Rada Dialogu Społecznego przedstawiła.
Proszę Państwa, dzisiaj do Rady Dialogu Społecznego zostało przyjętych i otrzymało nominacje siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego ‒ siedem nowych osób, które zaczną w niej pracę; bardzo dziękuję za przyjęcie tych nominacji. I bardzo też dziękuję wszystkim dotychczasowym członkom Rady ‒ wszystkim, którzy poświęcali swój czas, uczestniczyli w tych pracach. Bo myślę, że jest to wielkie zadanie, które realizowane jest dla Polski ‒ dla celów, które są wskazane w Ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, a które można bardzo krótko streścić określeniem, że jest to praca dla dobra rozwoju Rzeczypospolitej, dla dobra i budowania pomyślności polskiego społeczeństwa we wszystkich jego warstwach.
Proszę Państwa, jeszcze raz bardzo serdecznie Państwu gratuluję, jeszcze raz dziękuję Pani Przewodniczącej za ten rok przewodniczenia i życzę wszystkim pomyślności na następny rok pracy Rady. Wierzę, że wszystkie zadania i egzaminy, które staną przed Radą w tym roku, zostaną zdane znakomicie.
Dziękuję.