przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 11 listopada 2017

Wystąpienie prezydenta na V Ognisku Patriotyzmu w Stalowej Woli

Cieszę się, że pamiętacie o wszystkim, co jest naszą wielką tradycją - mówił prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z mieszkańcami Stalowej Woli

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowni Przedstawiciele, Członkowie Władz Stalowej Woli,

Wielce Szanowny Panie Marszałku Województwa Podkarpackiego,

Szanowna Pani Wojewodo,

Wszyscy Drodzy, Dostojni Goście,

ale przede wszystkim Drodzy Mieszkańcy Stalowej Woli,

Drodzy Mieszkańcy Podkarpacia!

 

Bardzo dziękuję, że dostałem to kolejne zaproszenie do Stalowej Woli. Pan Prezydent zapraszał mnie na obchody 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego we wrześniu, które Państwo z taką radością tutaj świętowali, gdy kilkanaście tysięcy ludzi przewinęło się przez ten plac i inne miejsca w mieście. Chciałem przyjechać, ale – niestety – wtedy warunki nie pozwoliły.

 

Ale ogromnie uradowało mnie to właśnie zaproszenie – kolejna szansa dla Prezydenta Rzeczypospolitej, który przecież był tu, na tym placu, jako kandydat i tutaj mówił, że do Stalowej Woli wróci. Jestem! Bardzo dziękuję! Cieszę się, że jestem w tym pięknym dniu tego pięknego, tak wymownego wieczora – jak Pan Prezydent przed chwilą podkreślił – w którym rozpoczyna się 100. rok od odzyskania niepodległości. Bo przecież on rozpoczyna się właśnie dzisiaj, licząc miesiąc do miesiąca. Dokładnie za rok będziemy obchodzili 100. rocznicę.

 

Zobacz także: Prezydent: Stalowa Wola to symbol polskiej nowoczesności Całe te zbliżające się, rozpoczynające się dzisiaj 12 miesięcy są 12 miesiącami stulecia niepodległości Rzeczypospolitej. Niepodległości tak upragnionej, tak wyczekiwanej, z tak wielkim trudem wywalczonej przez kilka pokoleń naszych praojców, na naszych pradziadkach zakończywszy. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach, to oni prowadzili pracę organiczną, to oni działali w konspiracji, kultywowali polską tradycję i polski język, to oni potajemnie uczyli swoich synów polskiej historii, to oni przechowali dla nas ten największy dar, jakim jest polskość, poczucie dumy, poczucie wartości bycia Polakiem ‒ bycia członkiem wielkiego narodu żyjącego nad Wisłą.

 

Stalowa Wola, ten symbol ‒ obok Gdyni ‒ II Rzeczypospolitej, tej Polski odrodzonej, jest także symbolem właśnie polskiej dumy. Jest symbolem tego, że Polak potrafi, że Polak zawsze dąży do siły, nowoczesności, wielkości oraz dumy swojego państwa i swojego narodu. To jest właśnie stalowa wola! Stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność. Tak mówił wtedy, w II Rzeczypospolitej, minister gen. Tadeusz Kasprzycki. To dlatego właśnie Waszemu miastu nadano tę piękną nazwę symbolizującą wielkie odczucie i charakter naszego narodu, który miał stalową wolę odzyskania niepodległości i stalową wolę budowania silnego państwa.

 

Oczywiście dzieje historii toczyły się tak, jak się toczyły. Mieliśmy krótki okres niepodległości, zaledwie 21 lat. Mieliśmy potem długi czas najpierw wojny, gdy Polska znów zniknęły z mapy, a potem systemu, który nas niewolił, który powodował, że Polska nie była suwerenna, który nas uzależniał, który zepchnął nas poniżej poziomu życia państw Europy Zachodniej, o których mówiliśmy, że były państwami demokratycznymi, gospodarki rynkowej.

 

Ale także tutaj, w Stalowej Woli, dzięki strajkom Waszym, Waszych rodziców ta walka o wolną, suwerenną Polskę ‒ w której jesteśmy naprawdę u siebie i rzeczywiście sami się rządzimy – trwała i okazała się zwycięska. Zwyciężyliśmy i od 1989 roku budujemy nasze prawdziwie wolne państwo, w którym Stalowa Wola znowu z wielką siłą wraca na mapę. Państwo, w którym Stalowa Wola znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego – tak jak było to w jej tradycji.

 

Bardzo dziękuję za zaproszenie. Ten ogień, który tutaj, na placu w Waszym mieście, zbiera wspólnotę ‒ tak jak zawsze gromadzą się ludzie przy ognisku, przy świetle, przy cieple ‒ niech będzie znakiem i wyznacznikiem Waszej wspólnoty, niech będzie symbolem gorących serc mieszkańców Stalowej Woli, obywateli Rzeczypospolitej.

 

Cieszę się, że tu właśnie od pięciu lat 11 listopada śpiewacie patriotyczne pieśni, że jesteście razem, że pamiętacie o wszystkim, co jest naszą wielką tradycją ‒ co my, Polacy, niesiemy w swoich sercach, co powoduje, że jesteśmy narodem, który odnajduje się w najtrudniejszych sytuacjach. Narodem, który zawsze potrafi się podnieść, który nigdy nie potrafi się zniewolić.

 

Niech żyje Polska, niech żyje Stalowa Wola, niech żyje wolny polski naród! Dziękuję.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.