Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 listopada 2017

Wystąpienie Prezydenta RP podczas Grecko-Polskiego Forum Innowacji i Zielonych Technologii w Atenach

  |   My w Polsce rzeczywiście bardzo mocno stawiamy na nowoczesne technologie - przekonywał Prezydent Andrzej Duda My w Polsce rzeczywiście bardzo mocno stawiamy na nowoczesne technologie - przekonywał Prezydent Andrzej Duda

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Ekscelencjo, Pani Ambasador,

Szanowni Państwo Prezesi, Dyrektorzy,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście!

 

Bardzo dziękuję nie tylko za te miłe słowa, które przed chwilą mogłem tutaj usłyszeć, ale przede wszystkim dziękuję za zorganizowanie tego bardzo ważnego spotkania w czasie mojej wizyty tutaj, w Grecji, w Atenach. Wizyty o tyle dla mnie ważnej, że prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie było tutaj, w stolicy Grecji, od 19 lat. To bardzo długi czas, gdy zabrakło ze strony prezydenckiej takiego impulsu dla relacji – z jednej strony – politycznych, ale z drugiej, co rzeczywiście dla mnie ogromnie ważne – także dla relacji gospodarczych.

 

Można się dziwić, bo te międzyludzkie relacje są bardzo rozbudowane. Tysiące Polaków od dziesięcioleci czy nawet stuleci mieszka na greckiej ziemi. Wielu Greków, zwłaszcza w połowie XX wieku, przez lata przebywało w Polsce, wielu się też tam urodziło. I wydawałoby się, że w związku z tym nasze relacje powinny być bardzo bliskie ‒ i w sensie międzyludzkim, osobowym one są bardzo bliskie. Dlatego wydaje mi się, że jakby aż się prosi, by wzmocnić je zarówno pod względem politycznym, jak i przede wszystkim pod względem gospodarczym, wykorzystując właśnie tę bardzo dobrą i ciepłą relację.

 

Zobacz także: Prezydent: Stawiamy na nowoczesne technologie Mogę zapewnić wszystkich naszych greckich przyjaciół, że Grecja jest w Polsce nie tylko bardzo szanowana z uwagi na swą wielką historię oraz wielki, nieoceniony wkład w rozwój cywilizacji europejskiej i światowej, ale przede wszystkim jest po prostu bardzo lubiana ‒ niech jakimś tego wyrazem będzie choćby fakt, że rocznie odwiedza Grecję milion Polaków. Oczywiście zdecydowana większość z nich przyjeżdża tutaj w czasie wakacji, żeby wypocząć, zwiedzać. Ale przyjeżdża też bardzo wielu ludzi, którzy na co dzień zajmują się biznesem. I sądzę, że powinniśmy czynić wszystko, aby zachęcić ich do tego, by pomiędzy Polską a Grecją zacieśniały się także relacje gospodarcze. I trzeba powiedzieć, że są one już niezłe.

 

Ostatnio faktycznie wiele się poprawiło: w ciągu ostatnich lat ponad 1 mld dol. wzajemnego rocznego obrotu – dokładnie 1,3 mld – więc to nie są już wyniki, o których można by powiedzieć, że są bardzo słabe. Ale jak na ten potencjał, który istnieje, to wydaje mi się, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Sądzę, że może nie w ciągu najbliższych dwóch lat ‒ a więc może nie do pięknej rocznicy stulecia naszych stosunków dyplomatycznych od 1919 roku ‒ ale wkrótce jesteśmy w stanie podnieść te wzajemne obroty do przynajmniej 2 mld dol. I muszę powiedzieć, że tutaj bardzo na Państwa liczę.

 

Dlatego chciałem też ogromnie podziękować Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwu Rozwoju – zarówno z Polski, jak i z Grecji. Chciałem bardzo serdecznie podziękować Enterprise Greece za zorganizowanie tego spotkania, a wszystkim Państwu za przybycie. Mam nadzieję, że będzie ono nie tylko spotkaniem interesującym od strony towarzyskiej, poznawczej – ale że właśnie zaprocentuje ono Państwu nowymi umowami, które zostaną zawarte.

 

Cieszy mnie zresztą to, że już dzisiaj dojdzie do podpisania ważnych dokumentów – do podpisania memorandum o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Enterprise Greece. Że dzisiaj dojdzie także do zawarcia porozumienia, umowy o współpracy w zakresie elektrycznego transportu publicznego pomiędzy Solaris Bus & Coach i Public Power Corporatio. To dobrze, że te pierwsze umowy są już zawarte – każdy, kto chciał i kto będzie jeszcze chciał, może zobaczyć autobus Solarisa, który stoi tutaj, przed tym pięknym, nowoczesnym budynkiem. Mam nadzieję, że jest on oceniany jako tak samo nowoczesny jak ten piękny budynek.

 

Rzeczywiście jesteśmy z autobusów firmy Solaris w Polsce bardzo dumni. I mogę wszystkim naszym greckim przyjaciołom powiedzieć, że są one wypróbowane nie tylko przez nas, ale zostały wypróbowane w wielu miejscach na świecie. Właściwie mogę chyba śmiało powiedzieć, że we wszystkich dużych polskich miastach autobusy Solarisa ‒ a ostatnimi laty także właśnie te elektryczne autobusy ‒ są obecne, używane, stanowią codzienny środek komunikacji, podróżowania milionów Polaków. I w związku z tym mogę jako Prezydent Rzeczypospolitej zaręczyć, że są autobusami wygodnymi, niezawodnymi, naprawdę na najwyższym światowym poziomie. Są to rzeczywiście nowoczesne, innowacyjne technologie, z których my, Polacy, jesteśmy bardzo dumni i którymi chcielibyśmy się podzielić z naszymi kooperantami na całym świecie.

 

Proszę Państwa, my w Polsce rzeczywiście bardzo mocno stawiamy na nowoczesne technologie. Dla mnie, jako Prezydenta, ta sprawa jest oczywista. Ja w jakimś sensie wyrosłem ze środowiska akademickiego. W takim środowisku się wychowałem, z takiego domu pochodzę, moi rodzice zajmują się naukami technicznymi. Właśnie m.in. zieloną energetyką, a także informatyką, automatyką. Ja sam wprawdzie jestem prawnikiem, ale oddychałem tym powietrzem nauki, badań i rozwoju przez właściwie całe swoje życie.

 

I mogę powiedzieć jedno: jestem 100-proc. pewien, że mamy w Polsce bardzo wysoki poziom kształcenia na polskich uczelniach, że mamy świetnych inżynierów i że Polacy są ludźmi bardzo zdolnymi, o czym można się przekonać na całym świecie, jeśli popatrzymy, kto dzisiaj pracuje w centrach badawczo-rozwojowych właściwie we wszystkich wiodących pod tym względem państwach świata. Chciałbym, żebyśmy mogli rozwijać tę naszą myśl techniczną we współpracy z partnerami w ramach Unii Europejskiej. Bardzo bym chciał, żebyśmy ją rozwijali także we współpracy z partnerami greckimi.

 

Bardzo mocno wspieram właśnie innowacyjny, przede wszystkim młody biznes – start-upy. Staram się je przygarniać do Pałacu Prezydenckiego i organizować dla nich spotkania, które są zarazem promocją ich wynalazków, ich pomysłów wśród potężnego polskiego biznesu. Nie tylko zresztą polskiego, bo przyjeżdżają także goście z zagranicy – i to jest rzeczywiście ten element, na którym bardzo mi zależy.

 

Nie mam też wątpliwości, że musimy rozwijać nasze technologie w zakresie zielonej energetyki, która będzie sprzyjała także i ochronie środowiska. Po pierwsze, z uwagi na to, że wszyscy ‒ i w ramach Unii Europejskiej, i w ramach naszego systemu prawnego, mamy to wpisane do polskiej Konstytucji – chcemy hołdować zasadzie zrównoważonego rozwoju, której ważnym elementem jest też dążenie do zachowania jak największej części środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Ale chcemy także, żeby ten zielony innowacyjny przemysł rozwijał nasze kraje również i gospodarczo.

 

Życzę więc wszystkim Państwu jak najciekawszych spotkań, abyście odnaleźli ‒ i greccy przyjaciele w Polsce, i polscy biznesmeni tutaj, w Grecji ‒ po pierwsze kontrahentów, a po drugie inspiracje do zawarcia umów, do inwestowania i robienia biznesu. Myślę, że zarówno – mogę to z całą odpowiedzialnością powiedzieć ‒ władzom polskim, nie tylko Prezydentowi, oraz jestem przekonany, że także i władzom greckim ogromnie na tym zależy i będziemy się starali stwarzać Państwu jak najlepsze warunki do jak najlepszej kooperacji.

 

Dziękuję bardzo.

Poleć znajomemu