przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 24 listopada 2017

Wystąpienie Prezydenta RP po podpisaniu drugiej ustawy o innowacyjności

Wystąpienie Prezydenta RP w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT PW w Warszawie

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Magnificencjo, Panie Rektorze,

Szanowni Państwo Profesorowie,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Państwo Posłowie, Senatorowie!

 

Ogromnie się cieszę, to bardzo ważny moment. Podpisanie tej ustawy, a za chwilę wejście jej w życie oznacza kolejną, trzecią erę ‒ patrząc na cykl legislacyjny ‒ w budowaniu rzeczywiście innowacyjnej Rzeczypospolitej. Przede wszystkim w budowaniu środowiska dla wszelkiego typu innowacji, a więc sfery badawczo-rozwojowej w naszym kraju, a w efekcie – wierzę w to głęboko – dla budowania nowoczesnej gospodarki, takiej, jakiej wszyscy pragniemy. Zobacz także: Prezydent podpisał drugą ustawę o innowacyjności

 

Mówię „trzecią erę”, bo zaczęliśmy od prezydenckiej ustawy, która była wstępem do tych działań. Ona przewidywała m.in. pierwsze, takie specjalnie dedykowane ulgi podatkowe związane z kosztami badań i rozwoju na bardzo wstępnym poziomie. Nie wiem, czy wszyscy pamiętają – 30-20-10, jeżeli chodzi o procenty – przygotowana przez Pana Premiera i jego współpracowników w Ministerstwie Nauki w porozumieniu i we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Finansów, tzw. pierwsza ustawa innowacyjna już przewidywała te ulgi na poziomie 50 i 30 proc.

 

A dzisiaj podpisałem przed momentem także właśnie przygotowaną przez Pana Premiera i jego współpracowników, Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów drugą ustawę innowacyjną, która rzeczywiście oznacza już wypłynięcie tych procesów badawczo-rozwojowych na szerokie wody, jeżeli chodzi o ułatwienia ze strony państwa, jeżeli chodzi o budowanie środowiska dogodnego dla rozwoju innowacji. Bo tym razem ulgi podatkowe będą na poziomie 100, a dla centrów badawczo-rozwojowych nawet 150 proc. kosztów poniesionych w związku z badaniami i rozwojem. Oznacza także poszerzenie katalogu tych działań, które są uważane za działania badawczo-rozwojowe.

 

Oznacza wprowadzenie kolejnych ułatwień dla przedsiębiorców prowadzących start-upy, na czym też – nie ukrywam – mi, jako Prezydentowi, bardzo zależało, aby także i ten element działalności badawczo-rozwojowej, jakim są te najmniejsze firmy, ale zarazem związane z największą także i odwagą inwestycyjną – aby on również był promowany. To ułatwienia, ale w związku z tym i obowiązki dla wyższych uczelni – ułatwienia w zakresie prowadzenia badań, ale także w zakresie komercjalizacji obsługi badań w celu ich komercjalizacji. A więc możliwości, które otwiera ta druga ustawa innowacyjna jest cały szereg.

 

Proszę Państwa, co chcę z całą mocą podkreślić? Już pierwsza ustawa innowacyjna uważana była za jedną z najlepszych w ogóle w ostatniej historii, jeżeli chodzi o deregulację podatkową. Była fenomenalnie oceniana i rzeczywiście doprowadziła do swoistego przełomu, jeżeli chodzi o działalność badawczo-rozwojową. Wierzę w to głęboko, że także ta druga, która w jakimś sensie bazuje na doświadczeniach tych pierwszych rozwiązań, będzie miała tutaj charakter już takiej zupełnie bramy, która bardzo szeroko otworzy możliwości działalności badawczo-rozwojowej i rzeczywiście będzie prowadziła do rozwoju innowacyjnej gospodarki, czyli tego, o czym wszyscy w Polsce marzymy.

 

Żeby Polska budowała swój potencjał nie na taniej sile roboczej, nie na tym, że nasza produkcja jest tania, bo mamy w Polsce niskie wynagrodzenia. Chcemy mieć w Polsce wysokie wynagrodzenia, ponieważ będziemy produkowali dobra, towary wysoko przetworzone o niezwykle wysokich walorach technologicznych, które będą tak konkurencyjne w przestrzeni światowej, rynkowej, że konkurując z najlepszymi, będą dawały możliwości dynamicznego rozwoju gospodarki. To na tym właśnie najbardziej nam zależy.

 

Cieszę się, że tu właśnie, w tych pięknych laboratoriach Cezamatu, mogę podpisać tę ustawę – w laboratoriach, które zostały niedawno oddane do użytku. Tutaj, w centrum, które jest nie tyle centrum badawczym, ile raczej wdrożeniowym. A więc tu następuje właściwie ten końcowy etap, gdy wynalazek jest badany i wdrażany po to, żeby mógł ulec ostatecznej komercjalizacji.

 

Wierzę, że właśnie w tym centrum znajdującym się pod opieką Politechniki Warszawskiej firmy będą mogły lokować swoje badania w celu ich ostatecznego sprawdzenia, właśnie wdrożenia. Chciałbym, żeby takie centra powstawały w Polsce. Oczywiście są to ogromne wydatki, ale one muszą być czynione, jeżeli Polska ma być państwem innowacyjnym.

 

Panie Premierze, Szanowni Państwo Ministrowie, Szanowni Państwo Profesorowie – jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za tę współpracę, cieszę się, że jest ten kolejny legislacyjny element promowania polskiej nowoczesnej przedsiębiorczości, przede wszystkim polskiej myśli technicznej, polskiej myśli badawczej, ułatwienie wchodzenia na rynek młodym polskim naukowcom.

 

Wierzę, że ta ustawa nie tylko przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki, ale także do zatrzymania w Polsce młodych, zdolnych ludzi, którzy tutaj będą mogli się realizować badawczo i naukowo. I ten nasz skarb, jakim jest inteligentna młodzież wykształcona w naszym kraju, będzie tutaj, na miejscu pracował na własne szczęście i powodzenie, ale także na powodzenie Rzeczypospolitej, a zatem następnych pokoleń ‒ bo dla mnie, jako Prezydenta, jest to bardzo ważne.

 

Jeszcze raz z całego serca dziękuję.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.