Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 listopada 2017

Wystąpienie Prezydenta RP na spotkaniu z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni

  |   Spotkanie Prezydenta RP w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych Spotkanie Prezydenta RP w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń państwowych

Szanowny Panie Premierze,

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Wszyscy dostojni zebrani Goście,

Drodzy Przyjaciele!

 

Ogromnie się cieszę, że w tym pierwszym dniu, w ten pierwszy wieczór naszego pobytu, to znaczy mojego wraz z Małżonką, polskiej delegacji z Panem Premierem, z Panem Ministrem, z Państwem posłami, senatorami, możemy spotkać się tu, w stolicy Wietnamu, w Hanoi, z przyjaciółmi Rzeczypospolitej, z tymi obywatelami Wietnamu, którzy z Polską są związani w sposób szczególny. Zobacz także: Prezydent: Jesteście ambasadorami Polski w Wietnamie PL/ENG

 

Każdy pewnie przyzna, że studia są takim szczególnym okresem w życiu człowieka. Ma się 19-20 lat, kiedy się zaczyna studia, życie staje przed człowiekiem otworem, jest to szansa, która często buduje spojrzenie człowieka na świat, jego życiową karierę, jego drogę zawodową. Jestem bardzo dumny i szczęśliwy, myślę, że tak jak cała polska delegacja, że możemy się dzisiaj spotkać z Państwem,  którzy w tym pierwszym okresie swojego dorosłego życia wybraliście Polskę, nasz kraj.  Wybraliście Polskę, mimo że nasz język jest tak okropnie trudny. Bardzo Państwu dziękujemy, że zdołaliście się go nauczyć, że chcieliście się go nauczyć, bo rzeczywiście polski język ma i trudną gramatykę, i trudną wymowę… Te oklaski są dla Państwa!

 

 

Ale chcę  przede wszystkim podkreślić rzecz następującą – otóż, to, że Państwo tutaj jesteście dzisiaj, że otrzymaliście zaproszenie na to spotkanie, bo na co dzień interesujecie się Polską i działacie w różnych sprawach związanych z relacjami pomiędzy Polską a Wietnamem, że krzewicie przyjaźń pomiędzy naszymi krajami – to jest jedno. Ale to, że jesteście tutaj, to  znaczy, że chcieliście tu przyjść, to znaczy, że ten związek jest ciągle żywy, ze macie go w swoich sercach  i to jest dla nas niezwykle piękne i za to chcemy Wam z całego serca podziękować.

 

To jest tak, że kiedy przyjechaliście do Polski i studiowaliście w naszym kraju, to byliście w jakimś sensie ambasadorami swojego państwa, Wietnamu  u nas, w Polsce. Dzisiaj, kiedy wróciliście do domu, kiedy wróciliście do swojej  ojczyzny, kiedy mieszkajcie tu, c już po studiach w Polsce, często już od wielu, wielu lat, to jesteście ambasadorami, przedstawicielami, reprezentantami Rzeczypospolitej, Polski tutaj w Wietnamie i za to Wam też bardzo dziękuję.

 

Także dzisiaj w Polsce studiuje około 300 studentów z Wietnamu, i mam nadzieję,  że dzięki obecności Pana Premiera Jarosława Gowina i umowie, która zostanie przez niego jutro podpisana, tych studentów w najbliższych latach w Polsce, na różnych naszych uczelniach, będzie jeszcze więcej.

 

Czy to jest ważne? Proszę Państwa, dla nas ogromnie ważne, bo na sali wśród Państwa, wśród absolwentów polskich uczelni, są dzisiaj ministrowie, wiceministrowie, prezesi, dyrektorzy, profesorowie, a więc naukowcy, którzy na co dzień pracują tutaj w Wietnamie, dla wietnamskiego państwa, są patriotami, ale zarazem są przyjaciółmi Polski, są na Polskę nadal otwarci i to jest dla nas bardzo ważne.

 

Proszę Państwa jestem tutaj dzisiaj jako Prezydent Rzeczypospolitej po 18 latach od ostatniej wizyty prezydenta, po to, żeby pogłębić relacje pomiędzy Polską a  Wietnamem,  po to, żeby pogłębić relacje polityczne, ale także po to, żeby pogłębić relacje gospodarcze, żeby zacieśnić więzy.

 

Ja dziękuję za każde miejsce, gdzie dzisiaj w Wietnamie można się uczyć języka polskiego, ale chciałbym, żeby filologii polskich było więcej. Dziękuję wszystkim Państwu, którzy tutaj w Wietnamie na co dzień pogłębiacie i krzewicie wiedzę o Polsce. Ja dziękuję za wszystkie dzieła polskich pisarzy i poetów, które zostały przetłumaczone na język wietnamski, ale chciałbym, żeby ich było więcej. Ja dziękuję za ten zaszczyt, że mogłem wręczyć te wysokie odznaczenia państwowe, ale chciałbym, żeby następnym razem było ich więcej.

 

Jeszcze raz Państwu bardzo serdecznie dziękuję za wszystko, co robicie dla polsko-wietnamskiej przyjaźni.  Proszę o więcej i bardzo serdecznie dziękuję za przybycie na to spotkanie, jestem bardzo wdzięczny i zaszczycony, że mogliśmy się z Państwem spotkać i będziemy mogli porozmawiać. Dziękuję jeszcze raz. 

Poleć znajomemu