Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 28 listopada 2017

Wystąpienie Prezydenta RP po spotkaniu z Prezydentem Wietnamu

Serdecznie dziękuję za niezwykle gościnne przyjęcie, za bardzo dobrą i owocną wizytę - mówił Prezydent Andrzej Duda

Ekscelencjo, Panie Prezydencie,

Szanowni Panowie Premierzy,

Szanowni Państwo Ministrowie!

 

Przede wszystkim chcę bardzo serdecznie podziękować Panu Prezydentowi za zaproszenie i niezwykle ciepłe, miłe przyjęcie w Wietnamie. Ta wizyta dla mnie i mojej żony rozpoczęła się wczoraj od niezwykle miłego akcentu: od spotkania z absolwentami polskich uczelni ‒ obywatelami Wietnamu, którzy tutaj mieszkają. Obecność ludzi dwóch pokoleń ‒ którzy wykształcili się w Polsce i wspominają dzisiaj Polskę z dużym sentymentem, są nie tylko przyjaciółmi Polski, ale także polskimi ambasadorami w Wietnamie ‒ była dla mnie dużą radością, dużą satysfakcją. Cieszę się, że Polska jest tak doskonale tutaj reprezentowana – to raz, a dwa – że stwarza to doskonałą podstawę także do rozwoju naszych relacji. A są one tradycyjnie dobre.

 

I na tym tle chciałem bardzo serdecznie podziękować Panu Prezydentowi za poparcie polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Wietnam poparł polską kandydaturę i także dzięki temu osiągnęliśmy rzeczywiście świetny wynik w głosowaniu w ONZ-ecie. Składając te podziękowania Panu Prezydentowi, zapewniłem również o poparciu Polski dla kandydatury Wietnamu do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2020-2021.

 

Zobacz także: Prezydent: Wietnam jest otwarty na polskie towary i inwestycje PL/ENG Dziękuję również Panu Prezydentowi, ale dziękuję także Państwu Ministrom i Pani Ambasador za podpisanie szeregu umów międzyrządowych, co przed momentem widzieliśmy. Wszystkie one są szczególnie ważne i wszystkie budują sferę wzajemnych relacji. Wierzę, że ułatwią rozwój kontaktów – z jednej strony – biznesowych, ale także i naukowych pomiędzy naszymi krajami.

 

W szczególności, Panie Prezydencie, wierzę głęboko w to, że w związku z podpisaniem dzisiejszego porozumienia finansowego już w niedługim czasie funkcjonariusze wietnamscy będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez Cenzin oraz ze specjalistycznych pojazdów strażackich i policyjnych wyprodukowanych przez polską firmę WISS. Jestem też przekonany, że umowa podpisana przed chwilą przez polską Grupę Adamed działającą na rynku farmaceutycznym wpisze się doskonale w funkcjonowanie rynku wietnamskiego ‒ i firma ta stanie się tutaj potentatem.

 

Ekscelencjo, Panie Prezydencie, cieszę się również ogromnie z tego, że dzięki porozumieniu podpisanemu przed momentem przez pana premiera Jarosława Gowina więcej wietnamskich studentów będzie mogło studiować w Polsce. Będzie to zatem rozwijające się już trzecie pokolenie studentów wietnamskich, którzy będą studiowali w Polsce. Cieszy mnie również, że w wyniku tego porozumienia będzie możliwe kształcenie się – jeżeli chodzi o polonistykę i naukę języka polskiego ‒ tutaj, w Wietnamie.

 

Jestem także przekonany, że porozumienie zawarte w kwestiach związanych z ochroną środowiska rzeczywiście będzie przyczyniało się do doskonalenia ochrony środowiska tutaj, w Wietnamie. Że będziemy mogli się podzielić naszymi polskimi doświadczeniami i także wymienić się technologiami.

 

Bardzo dziękuję, że Pan Prezydent wspomniał o ważnej uroczystości, w której będę uczestniczył za dwa dni – a mianowicie w otwarciu biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w mieście Ho Chi Minh. Proszę Państwa, ta placówka jest wyrazem polskiego zaangażowania na wietnamskim rynku gospodarczym i tego, jak bardzo nam zależy, aby – z jednej strony – polskie firmy były tutaj, na tym rynku, bardziej obecne, a z drugiej strony – żeby także wietnamskie firmy były obecne na polskim rynku. I właśnie kontaktowi z Polską będzie służyło to biuro. Mogę Państwu z przyjemnością powiedzieć – adresując to przede wszystkim do polskich przedsiębiorców – że Pan Prezydent zapewnił mnie o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku dla polskich towarów i polskich inwestycji.

 

Ekscelencjo, Panie Prezydencie, 10 lat temu, gdy spotkali się premierzy Polski i Wietnamu, wartość wymiany gospodarczej była wtedy mniej więcej na poziomie ok. 0,5 mld dol. ‒ i mówili, że chcieliby, żeby to było w perspektywie kilkuletniej dwa razy więcej. Teraz, po 10 latach, można z satysfakcją mówić, że to jest nie dwa razy więcej, tylko cztery razy więcej, bo ok. 2 mld dol. rocznie. Ale ja, Panie Prezydencie, bardzo liczę na to, że dzięki mojej wizycie tutaj i dzięki wizycie Pana Prezydenta w Polsce, do której odbycia jeszcze raz zapraszam, to saldo wzajemnych obrotów jeszcze wzrośnie – co najmniej dwukrotnie, a chciałbym, żeby czterokrotnie.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję, Panie Prezydencie, za niezwykle gościnne przyjęcie, za bardzo dobrą i owocną wizytę.

Poleć znajomemu