Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 16 grudnia 2017

Wystąpienie Prezydenta RP na ceremonii pogrzebowej „Trzech Komandorów” w Gdyni

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na ceremonii pogrzebowej „Trzech Komandorów”

Czcigodni Drodzy Najbliżsi Panów Kontradmirałów, Pana Komandora,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie, Posłowie do Parlamentu Europejskiego,

Szanowni Panowie Admirałowie,

Szanowni Panowie Generałowie, Oficerowie, Żołnierze, Marynarze,

Szanowny Panie Prezydencie Gdyni,

Szanowny Panie Profesorze,

Szanowny Panie Prezesie,

Wszyscy Dostojni Zebrani Goście,

Mieszkańcy Gdyni,

Ludzie Polskiego Morza!

 

65 lat czekali obrońcy polskiego Wybrzeża, komandorzy – wierni do końca słowom tej przysięgi „Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec”. W jakimś sensie można powiedzieć, że za to właśnie zobowiązanie oddali życie. Bo bronili polskiego Wybrzeża, polskiego morza w 1939 roku przed Niemcami, a potem wrócili do Polski po to, żeby nadal pełnić swoją służbę na morzu dla Rzeczypospolitej.

 

I dzisiaj, po ponad sześciu dekadach, odkąd zostali w zdradziecki sposób zamordowani, mają swój pogrzeb – pierwszy pogrzeb, bo próbowano ich wymazać z pamięci Rzeczypospolitej, z pamięci polskiej Marynarki Wojennej, wymazać z pamięci polskiej historii. Po raz pierwszy możemy pożegnać ich dzisiaj z honorami należnymi im jako bohaterom Rzeczypospolitej. Zobacz także: Pogrzeb „Trzech Komandorów”- ofiar zbrodni komunistycznej

 

Panie Prezesie, Panie Profesorze, bardzo dziękuję za tę wspaniałą, wiekopomną pracę, służbę, jaką wykonują zespół i wolontariusze na powązkowskiej Łączce. To właśnie dzięki Wam, dzięki Waszej służbie dla Rzeczypospolitej, dzięki Waszej pracy, zaangażowaniu tych dziesiątki młodych ludzi, ale przede wszystkim dzięki niesłychanemu uporowi Pana Profesora w dążeniu do prawdy i do przywracania honoru Rzeczypospolitej – co wielokrotnie podkreślałem – możemy stać dzisiaj tu, w Gdyni, i żegnać naszych bohaterów, oddając im hołd i zapewniając spoczynek wreszcie w godnym miejscu, w którym powinni spocząć polscy marynarze.

 

Bardzo za to dziękuję także Panu Prezydentowi, władzom Gdyni. Bardzo dziękuję Panu Premierowi – Ministrowi Kultury za to, że ta kwatera pamięci tutaj, na gdyńskim cmentarzu, została ustanowiona. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że możemy dzisiaj wypełnić testament ich dowódcy, pana admirała Józefa Unruga, który powiedział przecież, że nie będzie chciał spocząć w polskiej ziemi, dopóki w godny sposób nie spoczną w niej jego żołnierze zdradziecko zamordowani.

 

Dziś czynimy kroki w kierunku oddania honoru, ale także i wypełnienia tego zobowiązania, które Pan Admirał, dowódca polskiej floty II Rzeczypospolitej, na nas złożył. Dziękuję, że możemy je wykonać w tym tak ważnym dla Rzeczypospolitej momencie. Bo rozpoczęliśmy już obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości – tej niepodległości, której oni bronili. I cieszę się ogromnie, że w tym tak ważnym dla Polski momencie możemy tym wielkim żołnierzom Rzeczypospolitej, jej marynarzom oddać należny im hołd.

 

Wierzę, że to miejsce, ta kwatera stanie się swoistą świątynią dla mieszkańców Gdyni i dla ludzi polskiego morza – miejscem, gdzie można pochylić głowę przed bohaterami, marynarzami, którzy nigdy nie spoczęli w swojej służbie dla wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. Którzy zginęli jako Żołnierze Niezłomni, którzy nigdy nie przestali realizować swojej służby dla nas i dla polskiego państwa.

 

Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć Niezłomnym!

Poleć znajomemu