Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 18 grudnia 2017

Wystąpienie Prezydenta RP podczas żołnierskiej Wigilii

Chciałem życzyć wszystkim polskim żołnierzom jak najlepszej służby w 2018 roku - mówił Prezydent Andrzej Duda

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Księża Biskupi, Kapelani,

Szanowni Państwo Oficerowie, Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Zebrani Goście,

Drodzy Państwo!

 

Bardzo dziękujemy za zaproszenie na to doroczne, tak ważne spotkanie polskich żołnierzy ‒ Waszej wspólnoty ‒ tuż przed tymi świętami, które rzeczywiście są chyba najbardziej rodzinnym wydarzeniem, jakie w ciągu roku przychodzi. Świętami, które kojarzą się każdemu od dzieciństwa z pewną błogością, z wyciszeniem, ze specyficzną radością i ciepłem domowego ogniska, ze śpiewem kolęd ‒ z tym wszystkim, co tak ważne i co buduje w człowieku ducha i jego świat wartości.

 

Wojsko to bardzo szczególne środowisko głęboko poświęcone służbie ojczyźnie. Są Państwo tymi, którzy w każdej chwili są gotowi stanąć do obrony granic Rzeczypospolitej, stanąć do tego, by nieść pomoc swoim współobywatelom, a także do tego, by reprezentować ojczyznę poza jej granicami, niosąc bezpieczeństwo innym.

 

Chciałem Wam za to z całego serca podziękować – za cały ten rok oddanej służby ojczyźnie. Chciałem podziękować z całego serca Waszym bliskim za poświęcenie, bo tak jak powiedziałem: to specyficzna służba – bardzo często daleko od domu, bardzo często związana jest także z niepokojem najbliższych o życie, o zdrowie, o szczęśliwy powrót do domu ze służby. Państwo doskonale wiedzą, jak to jest.

 

Chciałem za to podziękować wszystkim polskim żołnierzom, składając te życzenia i podziękowania na Państwa ręce. Wszystkim – i tym, którzy są w tej chwili kraju, i tym, którzy w ramach ośmiu polskich kontyngentów wojskowych służą poza granicami. Żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska, których poza Polską jest dzisiaj prawie 1300.

 

Bardzo wielu z nich nie będzie mogło spędzić tych świąt ze swoimi najbliższymi. Bardzo wielu z nich – zdecydowana większość – zasiądzie do wigilijnego stołu ze swoimi koleżankami i kolegami, ze współtowarzyszami służby. Chciałbym życzyć im, aby ‒ mimo tego oddalenia ‒ dla nich i dla ich najbliższych były to szczęśliwe, ciepłe i dobre święta. Aby złączeni byli z nimi przynajmniej duchem. A przede wszystkim ‒ żeby to był dla nich czas bezpieczny i spokojny.

 

Chciałem życzyć wszystkim polskim żołnierzom jak najlepszej służby w 2018 roku – rzeczywiście szczególnym, bo roku 100-lecia odzyskania niepodległości, gdzie etos żołnierza polskiego ma tak szczególny wymiar. Bo przecież nie kto inny, lecz polscy żołnierze – legioniści, a później ponadmilionowa polska armia ‒ odzyskali ojczyznę po 123 latach zaborów, a później obronili ją i wywalczyli jej granice. Więc jest to rok dla polskiego wojska absolutnie szczególny i mam nadzieję, że w tym właśnie roku 100-lecia niepodległości polskie wojsko zostanie także w szczególny sposób docenione.

 

Szanowni Państwo, życzę spokoju, radości i ciepła na ten niezwykły czas świąt Bożego Narodzenia. Niech będą one dla Państwa jak najlepsze. Niech niosą w sobie wszystko to, co najpiękniejsze, co najbardziej oczekiwane. Dzieciom życzę jak najpiękniejszych prezentów pod choinkę, wszystkim Państwu – spokojnych, dobrych, błogosławionych świąt. „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław ojczyznę miłą”.

Poleć znajomemu