przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 stycznia 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas noworocznego spotkania Polskiej Rodziny Olimpijskiej

  |   2017 to był dobry rok – rok wielu wspaniałych sportowych emocji zakończonych sukcesami - mówił Prezydent RP 2017 to był dobry rok – rok wielu wspaniałych sportowych emocji zakończonych sukcesami - mówił Prezydent RP 2017 to był dobry rok – rok wielu wspaniałych sportowych emocji zakończonych sukcesami - mówił Prezydent RP

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowna Pani Prezes,

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Ekscelencjo, Księże Biskupie,

Ekscelencje, Państwo Ambasadorowie, Członkowie Korpusu Dyplomatycznego,

przede wszystkim Wielce Szanowni Państwo – Rodzino Olimpijska, Polscy Sportowcy!

 

Bardzo dziękuję za te słowa i Pana Prezesa, i Pana Ministra. Ale, szanowni Państwo, mam takie poczucie ‒ poza wielkim zaszczytem i wielką przyjemnością, z jaką jestem za każdym razem jako Prezydent Rzeczypospolitej, ale także jako po prostu Andrzej Duda obecny na tym dorocznym spotkaniu Rodziny Olimpijskiej ‒ że przede wszystkim jest to mój obowiązek jako Prezydenta: żeby być i Państwa środowisku, środowisku polskich sportowców, powiedzieć „dziękuję”, powiedzieć, że jestem także jako Prezydent do dyspozycji, pomocy, wsparcia wszędzie tam, gdzie uznają Państwo, że jest to potrzebne.

 

Zobacz także: Para Prezydencka na noworocznym spotkaniu Rodziny Olimpijskiej Dlaczego to mówię? Właśnie dlatego, że ‒ tak jak wspominał przed momentem Pan Minister – mamy też i rok szczególny: rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedawno, gdy dziękowałem i gratulowałem panu Kamilowi Stochowi i ekipie tego niezwykłego sukcesu ‒ drugi raz z rzędu zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni z jednoczesnym zwycięstwem we wszystkich czterech konkursach – napisałem także, że dziękuję za ten wspaniały prezent dla Polski, dla nas, Polaków, na stulecie odzyskania niepodległości. Zamieściłem to na Twitterze i wtedy były osoby, które komentując ten wpis, pytały: „A co ma wspólnego jedno z drugim?”. Otóż, proszę Państwa, ma wspólnego bardzo wiele.

 

Dlatego że każde państwo, które chce się liczyć, chce istnieć w przestrzeni międzynarodowej, pokazać swój potencjał, chce być rozpoznawalne ‒ stara się o to, by mieć sportowców, którzy będą je reprezentowali, będą odnosili sukcesy i zwyciężali. Oczywiście sceptyk powie: „No przepraszam bardzo, sportowcy wygrywają dla siebie”. O, jakże niesprawiedliwa byłaby to ocena w stosunku do Państwa! Ktoś zapyta o dowód, że sportowcy uprawiają sport, osiągają zwycięstwa dla osobistego sukcesu i dla pieniędzy? Otóż nie płacze się przy hymnie państwowym, gdy jest on grany z racji Twojego zwycięstwa, dlatego że zarobiłeś pieniądze czy dlatego że osiągnąłeś osobisty sukces. Płaczesz, bo jest to chwila tak niezwykle wzruszająca, bo doskonale wiesz i Ty, i wszyscy, ile robisz dla swojego kraju – dla Polski i dla nas wszystkich.

 

I za to bardzo serdecznie chciałem Państwu podziękować. Niezależnie od tego, czy był sukces i „Mazurek Dąbrowskiego” w 2017 roku był grany, czy nie, bo się nie udało zwyciężyć. Ale za ten wysiłek, za te wszystkie niezwykłe chwile radości, które Państwo nam przynieśli, chciałem z całego serca jako Prezydent podziękować. Za ten morderczy trening, który jest Państwa codziennością. Chciałem Państwu podziękować za wszystkie sukcesy w ciągu tego stulecia.

 

Polska zdobyła – z tego, co czytałem w danych statystycznych – 291 medali olimpijskich. Pierwszy złoty to był medal Haliny Konopackiej w rzucie dyskiem w Amsterdamie w 1928 roku. Większość z tych medali zdobyli Państwo siedzący tutaj, na tej sali. Jestem za to ogromnie wdzięczny. To jest w związku z tym także i Państwa stulecie – stulecie wielkiego sukcesu, który Państwo osiągnęli dla Polski, dla rozsławiania imienia naszego kraju, dla rozsławiania jego potencjału i budowania jego potencjału. Jestem za to ogromnie wdzięczny i składam Państwu najwyższe wyrazy szacunku.

 

Szanowni Państwo, 2017 to był dobry rok – rok wielu wspaniałych sportowych emocji zakończonych sukcesami. Żeby wspomnieć tylko o kilku: wspaniała postawa naszych piłkarzy – zwycięstwo w eliminacjach do mistrzostw świata, które będą rozgrywane w Rosji w tym roku, w 2018 ‒ wspaniały sukces, najwyższa jak do tej pory lokata polskiej reprezentacji w rankingu FIF-y, od pół roku między 5. a 7. miejscem, sukces niezwykły. To mistrzostwo świata naszych wspaniałych pań żeglarek w olimpijskiej klasie 470 zdobyte w Salonikach. To sukces w czasie turnieju wimbledońskiego pana Łukasza Kubota. To sukces w 65. Turnieju Czterech Skoczni – w poprzednim, 2017 roku – osiągnięty przede wszystkim przez Kamila Stocha, ale także przez Macieja Kota i przez całą ekipę, bo to z całą mocą chcę podkreślić. To jest zawsze sukces ekipy. Przecież każdy medal jest sukcesem ekipy. Często widać tylko jednego reprezentanta, ale tak naprawdę stoi za tym sztab trenerów, lekarzy, tych, którzy zajmują się kwestiami organizacyjnymi – to także ich wielki sukces. I wszystkim chciałem za te sukcesy z całego serca podziękować.

 

Proszę Państwa, ten otwarty już rok 2018 to rok zimowych igrzysk olimpijskich w Korei Południowej w Pjongczang. Oczywiście czekamy na sukcesy, trzymamy kciuki ‒ miejmy nadzieję, że się uda. Ale najważniejsze jest dla mnie to, by polski sportowiec zawsze szedł z podniesioną głową. Nawet wtedy, jeśli w danym przypadku nie udało się zwyciężyć, nie udało się zdobyć żadnego medalu olimpijskiego – ani złotego, ani srebrnego, ani brązowego – to, proszę mi wierzyć, jesteśmy dumni z każdego Państwa występu i jesteśmy za niego ogromnie wdzięczni.

 

Chciałem Państwu z całego serca podziękować, jednocześnie składając najserdeczniejsze życzenia jak najlepszego 2018 roku pełnego sukcesów. Chciałem podziękować Panu Prezesowi i całemu związkowi – Rodzinie Olimpijskiej. Chciałem serdecznie podziękować sponsorom – dziękuję, że wspierają Państwo polski sport. Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie Państwa opieka nad polskim sportem, gdyby nie wysiłek także przede wszystkim finansowy. To, że Państwo rozumieją, jak ten sukces bardzo jest Polsce potrzebny. I dzięki temu także oczywiście budujecie markę swoich firm – i bardzo dobrze. Chciałbym, żebyście osiągali także w biznesie jak największe sukcesy.

 

Dziękuję Panu Ministrowi za doskonałą współpracę, przede wszystkim za wspieranie rozwoju infrastruktury sportowej. Mamy piękną arenę lodową dla łyżwiarzy szybkich w Tomaszowie Mazowieckim – coś, czego nie mieliśmy do tej pory w historii. Mamy choćby nową kolej linową w COS-ie w Szczyrku. Mam nadzieję, że to pomoże także i polskim narciarzom alpejskim w osiągnięciu sukcesów. Że łyżwiarze już nie będą musieli jeździć za granicę, żeby trenować. Chciałbym, żebyśmy tę infrastrukturę rozwijali nadal, żebyśmy rozbudowywali trasy biegowe, żebyśmy stwarzali naszym sportowcom jak najlepsze warunki.

 

Będziemy się, proszę Państwa, starali ze wszystkich sił, byście mieli jak najlepsze warunki do rozwoju sportowego, byście nie musieli w miarę możliwości wyjeżdżać z kraju, byście mogli jak najwięcej trenować tu, na miejscu, blisko swoich rodzin – to także kwestia komfortu życiowego. Będziemy się starali w ramach naszych możliwości ten komfort Państwu w jak największym stopniu zapewniać.

 

Jeszcze raz z całego serca dziękuję i z całej siły trzymam kciuki za Państwa sukcesy.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.