Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 9 stycznia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP podczas powołania nowych członków Rady Ministrów

Mnie ogromnie na tym zależy, żeby to, co robimy dla Rzeczypospolitej, było robione jak najlepiej - mówił Prezydent Andrzej Duda

Szanowni Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu,

Szanowny Panie Premierze,

Szanowna Pani Premier,

Szanowni Panowie Premierzy,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Szanowni Państwo Przewodniczący,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Drodzy Przyjaciele!

 

Gratuluję objęcia urzędów, ale gratuluję także tych ponad dwóch lat dobrej pracy dla Rzeczypospolitej po to, aby zmiana, którą zapowiadaliśmy w 2015 roku i wcześniej, była rzeczywiście zmianą dobrą, którą właśnie jako taką będą postrzegali nasi rodacy.

 

Są Państwo ludźmi bardzo skromnymi. Wielokrotnie słyszałem, jak mówiliście: „To jest służba, tu nie ma żadnych z naszej strony oczekiwań, nie ma żadnych żądań, wykonujemy służbę dla Rzeczypospolitej, pełniąc te funkcje”. Ale uważam, że jest obowiązkiem Prezydenta ludziom, którzy służą ojczyźnie, z całego serca podziękować. Wszystkim Państwu – zarówno tym, którzy dzisiaj obejmują urzędy, tym, którzy dzisiaj z urzędów odchodzą po ponad dwóch latach pracy, jak i tym, którzy cały czas te urzędy pełnią i będą pełnili – bardzo z całego serca dziękuję.

 

Gratuluję Panu Premierowi przede wszystkim odwagi i umiejętności dokonywania zmian nie tylko tych o charakterze personalnym, ale także strukturalnym i organizacyjnym. Pan Premier od ponad dwóch lat jest w rządzie i od ponad dwóch lat także obserwuje pracę rządu. Działania, które podejmuje, mają prowadzić do tego, aby ministerstwa, poszczególne działy funkcjonowały jeszcze efektywniej niż do tej pory, aby jeszcze sprawniej mogły realizować zadania, które Państwo podjęli ‒ które podjęliśmy dla Rzeczypospolitej, dla naszego społeczeństwa.

 

Wiele dobrych rzeczy udało się już zrobić. Przede wszystkim za czasów, gdy premierem była pani premier Beata Szydło. Większość z Państwa była w tym rządzie i to Państwo są właśnie autorami dobrej zmiany – ogromnie za to dziękuję. Ale wiele także jeszcze przed nami, jeśli choćby weźmie się do ręki program, z którym szliśmy do wyborów – ja jako kandydat na Prezydenta, Państwo jako kandydaci na posłów, na ministrów. Jeszcze wiele ważnych elementów jest do zrealizowania, oczekiwanych przez społeczeństwo.

 

Głęboko wierzę w to, że zmiany, które następują, przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu i poszczególnych ministerstw. Krótko mówiąc: wszystkie zobowiązania, które zostały podjęte, zostaną dopełnione w miarę możliwości – przynajmniej te najważniejsze – do końca tej kadencji, czyli do 2019 roku. Tego z całego serca i Państwu, i sobie życzę. I tego życzę także naszym rodakom. Bo wtedy będą mogli powiedzieć, że jest to właśnie realizacja dobrej zmiany, którą wybraliśmy. Jeszcze raz Państwu dziękuję, gratuluję i życzę powodzenia.

 

I na zakończenie chcę z całą mocą powiedzieć jedno: jestem otwarty na współpracę. Proszę Państwa o to, żebyście byli w kontakcie ze mną, z Kancelarią Prezydenta, proszę o spotkania w przypadku jakichkolwiek problemów. Jeżeli będzie trzeba coś przeprowadzić, jeżeli będzie tam potrzebne specjalne działanie ze strony Prezydenta, proszę przyjść i po prostu mi o tym powiedzieć. Będę czynił wszystko, by z Państwem jak najlepiej współpracować. Mnie ogromnie na tym zależy, żeby to, co robimy dla Rzeczypospolitej, było robione jak najlepiej. Jestem zawsze otwarty, proszę o wszelkie konsultacje i chciałbym, byście Państwo widzieli we mnie tego, który współdziała i wspiera Waszą pracę.

 

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę powodzenia.

Poleć znajomemu